آمار بازدیدکنندگان سایت

02659961
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
78
1343
7137
23044
37151
2659961

آی‌پی شما: 3.232.96.22
امروز: ساعت

ایده تنفس جنگل مزیت تهیه و اجرای طرح های جنگلداری را نمایان کرد.

 

آنگاه که شب می شود و هوا طوفانی و ابری نباشد، فرصت دیدن ستاره ها امکان پذیر می شود. جریان زندگی بدون مشکلات نیست، زیبایی های زندگی در بین سختی ها و مشکلات نمایان می شود.

 

ایده تنفس جنگل مزیت تهیه و اجرای طرح های جنگلداری را نمایان کرد.

آنگاه که شب می شود و هوا طوفانی و ابری نباشد، فرصت دیدن ستاره ها امکان پذیر می شود. جریان زندگی بدون مشکلات نیست، زیبایی های زندگی در بین سختی ها و مشکلات نمایان می شود.

کسی چه می دانست در دهه سی کسانیکه به حفظ آب و خاک و تنوع زیستی «امنیت بستر حیات» به عنوان پشتوانه فعالیت های اقتصادی و کشاورزی اهمیت می دادند، پی به اهمیت زاید الوصف جنگل برده اند و همه تلاش خود را در جهت حفظ جنگل در چارچوب فعالیت جنگل بانی ساماندهی کرده اند.

کسی چه می دانست آنها متوجه شدند، مدیریت متمرکز به مراتب با اهمیت تر از مدیریت غیر متمرکز است و برای رجحان دادن به این امر مهم مدیریت مبتنی بر تهیه و اجرای طرح جنگل داری را علمی عملی ساماندهی کرده باشند.

امروز در هوای صبح دل انگیز بارانی چالوس تابش خورشید را کسی ندید و در پشت ابرهای سنگین قرار گرفت اما هیچ کسی نمی تواند بگوید خورشیدی نیست و تابشی ندارد !

جنگل بان ها نیز به همین شکل در پشت ابرهای سنگین ایده تنفس هستند، نمی توان گفت نیستند ! نباید گفت نیستند !

دوستانی که حامی ایده تنفس بودند می گفتند؛ جنگل بان ها و جنگل دارها نیستند که این همه قاچاق چوب وجود دارد و دوستی دیگر که مخالف با ایده تنفس بود گفت؛ اکنون برایتان فرصت اهمیت حضور جنگل بان ها و جنگلدارها در جنگل «به بهانه های » نمایان شد. این عنوان بهانه های مختلف

- یعنی اجازه تنوع فعالیت های انسانی در جامعه

- یعنی نظارت همه جانبه بر فعالیت های انسانی

- یعنی ترجیح تحرک بر توقف فعالیت های اقتصادی

جنگل داری یک افق فرابینی از مراحل رشد و نمو درختان در خود مستتر داشت، همچنانکه انسان در طول عمر خود قادر به دیدن بخشی از مراحل رشد یک درخت است، درک دوره بهره برداری در یک برنامه علمی عملی برای انسان چندان آسان نیست که با رفتار خود مؤید رفتار جنگل داران برای اعمال فرامین مدیریت دانش بنیان در قالب چند پریود در یک دوره بهره برداری ۱۴۰ یا حتی ۱۶۰ سال برای گونه راش در یک جنگل باشد.

خیلی اسان نیست که معنای جنگل انبوه را با تعداد ۱۰۰ تا ۱۵۰ اصله درخت اصلی و همراه تیپ جنگلی بعلاوه گونه های ذخیره گاهی و پرستار متوجه شویم و به تشخیص جنگل داران در نگهداری درختان آینده و حذف تدریجی درختان آسیب دیده ایراد نگیریم !

دور نیست !

خیلی آسان نبود که بعضی ها بفهمند، نباید بر خلاف مصالح ملی عمل کنند و جنگل را به درآمد نفتی و اقتصاد نفتی وابسته کرده و محتاج تصمیم دولت در تخصیص اعتبار باشند. دولت ها هیچگاه حامی جنگل نبودند تا در تخصیص اعتبار به جنگل داری اولویت قائل شوند.

ایده تنفس خدمات پنجاه ساله جنگل بان ها و جنگل دار ها را در قالب طرح جنگلداری برجسته کرد. جامعه بالاخره به مزیت های مدیریت متمرکز مبتنی بر تهیه و اجرای طرح جنگلداری که متکی به اقتصاد درونزا و بدون نیاز به اعتبار دولتی است، خواهد رسید. همچنانکه فرصت دیدن ستاره ها در تاریکی شب امکان پذیر است و زیبایی های زندگی را در بین مشکلات می توان دید !

كاربران آنلاين

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم