آمار بازدیدکنندگان سایت

02659941
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
58
1343
7117
23024
37151
2659941

آی‌پی شما: 3.232.96.22
امروز: ساعت

بر طبل توسعه کشاورزی در جنگل نکوبید !

بر طبل توسعه کشاورزی در جنگل نکوبید، جنگل اراضی نیست و جنگل قابل واگذاری نیست

 

 

بر طبل توسعه کشاورزی در جنگل نکوبید !

 

بر طبل توسعه کشاورزی در جنگل نکوبید، جنگل اراضی نیست و جنگل قابل واگذاری نیست و کوبیدن بر طبل توسعه زراعت و باغداری در جنگل، معنای حیات خلوت در منابع طبیعی فقیر را در افکار عمومی تداعی می کند.

بخشی از تعریف تنفس جنگل، از نفس انداختن جنگلبانان بود و نتیجه داد !

واقعاً جنگلبانان متأثر از رفتار تنفس جنگل بی انگیزه شده اند و آب سردی بر روی دانش آموختگان فعلی و نسل آینده در این تخصص و حرفه ریخته شد، به نحویکه صندلی و میزهای کلاس دانشگاهی هم به سمت استراحت کردن خیز برداشته اند !

اکنون مشخص شد که چرا باید همه به خواسته ایده تنفس، تن در دهند و تسلیم شوند، چون این ایده با سیاستی به اجرا گذاشته شد تا کسی به تقابل بر نخیزد!

کشور با سه فقر مشخص مشتمل بر؛ فقر منابع طبیعی – فقر ذینفعان در این منابع – فقر و ناتوانی اقتصاد دولتی دسته و پنجه نرم می کند و هر کسی به یک شکلی با این سه فقر درگیر شده است، اما دولت متکفل امور است و در حالیکه در حال رکود اقتصادی است و فقیر است، باید به فکر دو فقیر دیگر باشد و نشان دهد متکفل و مسئولیت است.

استیو جابز می گوید؛ محصول چیزی نیست که در کیف یا جیب مردم باشد، محصول باوریست که در مغز مردم جای دارد. باورمان این است که عمده ترین علل فقر دولت، غیر حرفه ای کردن مدیریت حرفه ها و تخصص ها و نبود و کمبود درک استفاده درست از عوامل تولید است، چون کارایی باید با اثر بخشی جمع شود، تا به افزایش بهره وری برسد. مدیریت غیر حرفه ای فقط کارایی از این ستون به آن ستون از خود نشان می دهد !

متولی مسئولیت پذیر متعهد و پاسخگو در دولت تدبیر و امید باید، برای حرفه ای شدن مدیریت منابع طبیعی تلاش کند و صداقتش را به مردم و مجلس نشان دهد.

متولی نباید کاری انجام دهد که آحاد جامعه تصور کنند، کوه موش زایید !

شرایط حفاظتی و نظارتی از منابع طبیعی فوق العاده حساس و تهدیدآمیز شده است، انتصاب ریاست سازمان نمی تواند، مانند گذشته غیر حرفه ای دنبال شود.

- اگر کسی بدون نیاز به اعتبار دولتی برای ایجاد فرصت شغلی برنامه عملیاتی ارائه ندهد

- اگر کسی بدون نیاز به اعتبار دولتی برای ادامه جنگلداری غیر تجاری برنامه عملیاتی ارائه ندهد

- اگر کسی برای رفع مشکل تعیین تکلیف اراضی اختلافی برنامه عملیاتی کوتاه مدت نداشته باشد

- اگر کسی بدون نیاز به اعتبار دولتی برای رعایت الگوی کشت برنامه عملیاتی نداشته باشد

- اگر کسی بدون نیاز به اعتبار دولتی برای رفع تعارض دام و جنگل برنامه عملیاتی نداشته باشد

- اگر کسی بدون نیاز به اعتبار دولتی برای جایگزینی سوخت هیزم برنامه عملیاتی نداشته باشد

- اگر کسی بدون نیاز به اعتبار دولتی برای کنترل قاچاق ذغال برنامه عملیاتی نداشته باشد.

- اگر کسی بدون نیاز به اعتبار دولتی برای اجرای توسعه جنگل برنامه عملیاتی نداشته باشد

- اگر کسی بدون نیاز به اعتبار دولتی برای کنترل قاچاق چوب برنامه عملیاتی نداشته باشد

کسی که نتواند بستر استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی را در این حوزه فراهم نماید، به طور قطع نمی تواند از جنگل های کشور حفاظت و صیانت کند.

این تکلیف مصرح در قوانین مختلف جاری کشور، تکلیفی تفویض شده وزیر محترم جهاد کشاورزی به رئیس سازمان مستقل هرگز تحقق پذیر نخواهد بود، گویا حتی برای وزیر محترم تعریف باغ و جنگل را مشتبه کرده اند، که ایشان برای توسعه باغ دیم اعتبار می گذارد، ولی برای توسعه جنگل، چند گام به جلو بر نمی دارد تا برای افزایش اعتبار، سمت سازمان برنامه و بودجه به خود تکانی بدهد !‌

همه مردم با تجربه ۳۷ ساله به خدمات دولت ها می نگرند، که افزایش مساحت محدوده شهری به بهای کاهش مساحت اراضی آبی و مرغوب منتهی شده است و همچنین این نتیجه نیز تجربه شده است که با این نوع رویکرد توسعه در مسکن و شهرسازی، با چند تهدید بزرگ امنیت سکونتگاهی دست به گریبان هستند و امنیت غذایی آنها با ضعف مدیریت بخش کشاورزی تحت تهدید است !

باغدار تولید کننده ایکه قادر به تنظیم بازار محصولات باغی خود در کشور نیست، متولی بخش چگونه فرصت شغلی جدیدی باید از طریق توسعه باغداری در اراضی شیبدار هدفگذاری نماید و اراضی شیبدار مشمول قانون اصلاحات ارضی در برابر چشم همه مردم به ویلا سازی اختصاص یابد و در عین حال یک هدفگذاری پوپولیستی در زون جنگل که هرگز عملیاتی نمی گردد دنبال شود.

اینک همه می بینند که منابع جنگلی فاقد جنگلبان و جنگلدار بی انگیزه با مدیریتی بحران زده ، با یک شرایط بحرانی پوپولیستی تحمیلی مواجه است و صاحبان ایده تنفس باید به جنگلبانان و افکار عمومی پاسخگو باشند.

كاربران آنلاين

ما 14 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم