آمار بازدیدکنندگان سایت

02659956
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
73
1343
7132
23039
37151
2659956

آی‌پی شما: 3.232.96.22
امروز: ساعت

اقتصاد اولین مسئله مدیریت علمی و عملی جنگل بود !

میزها و صندلی های کلاس درس نیز نیاز به تنفس دارند، تا کمتر مصرف شوند و درختان کمتری در جنگل بریده شود !

 

اقتصاد اولین مسئله مدیریت علمی و عملی جنگل بود !

میزها و صندلی های کلاس درس نیز نیاز به تنفس دارند، تا کمتر مصرف شوند و درختان کمتری در جنگل بریده شود !

می گویند دانشگاهای منابع طبیعی در آینده نزدیک تعطیل می شوند، بشوند چه اهمیتی دارد ! برنامه احیا و توسعه و اصلاح جنگل نیز ۵ سال تعطیل شده است و کسی چیزی نگفته !

مسئله اول مدیریت جنگل، حفظ اقتصاد درونزای جنگل است. اگر کسی به جنبه های مختلف اقتصاد درونزای جنگل شناخت پیدا نکند. هرگز نمی تواند مدیریت علمی عملی جنگل را متوجه شود.

بقای جنگل به انحاء مختلف با اقتصاد جنگل گره خورده است. شادابی و طراوت و رونق علاوه بر استعداد و ظرفیت، با توان بازدارندگی و یا توان مواجهه با هر حادثه در جنگل، در صورتی حفظ و یا ارتقا می یابد که شرایط مالی اعتباری و اقتصاد آن فعالیت در وضعیت مطلوب باشد.

اکنون شادابی و طراوت و رونق در جنگل و جنگلداری نه در نیروهای شاغل دیده می شود، نه در دانش آموختگان جویای کار و نه در نسل جوان کنکوری در مرحله انتخاب رشته جنگل و جنگلداری !

کسانیکه تاکنون متوجه ابعاد فروپاشی نظام نظارتی نشدند، بر این نکته تأمل داشته باشند که با عبارت ایده تنفس جنگل یک ایده پوپولیستی « همه بمانند تا آنها دزد را شناسایی کنند» را به جامعه یادآوری کرده اند. اما اکنون خود آنها متوجه شدند، که نمی توان جامعه پویا را متوقف نمایند.

کسانیکه برای مدیریت پایدار جنگل سه رکن اجتماعی - اکولوژیکی – اقتصادی را  قائل بودند و هستند، باید این توجه را می داشتند که هرگز نمی توانند مدیریت توده های طبیعی را متوقف کنند!

آنها نه اختیار کنترل متغیرهای وابسته و پیوسته جوامع محلی ذینفع در جنگل را داشتند و نه اختیار کنترل متغیرهای وابسته و پیوسته اکولوژیکی جنگل را داشتند و نه اختیار متغیرهای وابسته و پیوسته جایگزین برنامه اقتصادی جنگل را داشتند. بنابراین آنها اشتباه کردند که مرحله گذار را بد معنا کردند و به جای انتقال و رسیدن به مرحله تحول در جنگلداری، از طریق خاتمه قراردادها و توقف بهره برداری مرحله گذار را طی نمودند و با اختلال در روند اجرای طرح، مدیریت علمی عملی را متوقف کرده اند.

اینک متأثر از یک رفتار پوپولیستی فقط آنها به عنوان مدیر متوقف هستند و جنگل متوقف نیست و رشد طبیعی دارد – بهره برداران عرفی متوقف نیستند و بهره برداری عرفی آنها بدون ساماندهی ادامه دارد. قاچاقچیان چوب متوقف نیستند و به طور شبانه روزی مشغول قاچاق چوب هستند، مأمورین منابع طبیعی که مدتی از سر بیکاری فقط کامیون های دارای پروانه را کنترل می کردند و چند چوب فاقد اثر چکش را تخلیه می کردند، اکنون گرفتار یک وضعیت نا به هنجار کنترل قاچاقچیان غیرحرفه ای و دارای اعتیاد هستند

مدیران محترم متوقف که یک سال تمام درجا می زنید !

اقتصاد مسئله اول بقای جنگل بود ! این رمز موفقیت جنگلبانان  در برابر مالکان جنگل بود، تا آنها را متقاعد کنند، درخت کم قطر را بی موقع نبرند، هر وقت نیاز داشتند جنگل آنها دارای چوب قابل استحصال قطور هست که به همان میزان و حتی بیشتر برای آنها درآمد ایجاد کند.

مدیران محترم متوقف ! راز بقای جنگل توجیه اقتصادی نگهداری جنگل به جای زراعت چوب به مالک جنگل بود و شما مدیریت جنگل را به دویست سال قبل برگرداندید و توصیه کردید که در جنگل مخروبه زراعت چوب کنند ! 

مدیران محترم متوقف ! نسل جوان را برای ادامه تحصیل در این رشته بی انگیزه کردید، بی تردید بر روی هرم نیروی انسانی ساختار تشکیلاتی تأثیر منفی گذاشتید و آثار آن در بازه زمانی آتی با چوله نبود نیروی متخصص مرتبط با شغل های متنوع جنگل کاری – جنگلداری – پارکداری – مواجه خواهد شد و برای این مشاغل دو راه دارید ، کارشناس خارجی داشته باشید و یا فارغ التحصیل معارف و ادبیات را جذب کنید !

هنوز زود است به ابعاد فروپاشی نظام نظارتی پی ببرید ! این آواری که از مدیریت شما فرو ریخت به سادگی قابل جمع کردن نیست !

 

كاربران آنلاين

ما 8 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم