آمار بازدیدکنندگان سایت

02659954
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
71
1343
7130
23037
37151
2659954

آی‌پی شما: 3.232.96.22
امروز: ساعت

تجارتی با ضرر از پیش تعیین شده !

زمین مادر گیتی است و از خاک برآمده و در خاک شده اگر سوداگر زمین شود خود نیک می داند رفتارش به مصداق ناسپاسی با مادر گیتی است.

 

تجارتی با ضرر از پیش تعیین شده !

زمین مادر گیتی است و از خاک برآمده و در خاک شده اگر سوداگر زمین شود خود نیک می داند رفتارش به مصداق ناسپاسی با مادر گیتی است.

درد ناشناخته فروش اراضی زراعی و باغی برای متولی و ناظرین، البته بسی تأسف بار، بدین سبب که تا کنون آنچه به عنوان ابزار قانونی نوشته شد، به دور از واقعیات جامعه در حقوق مدنی و به دور از واقعیات جامعه در مسیر توسعه ناموزون و گسترش محدوده شهری و ضرورت بازتولید پسماندها و همچنین به دور از رکود اقتصادی و اقتصاد درونزا در اقتصاد مقاومتی و اقتصاد تک محصولی مذموم به وابسته به نفت، نوشته شده است.

کسی که نتواند رکود اقتصادی را تحلیل کند، درک درستی از توسعه پایدار نیز نخواهد داشت، در واقع او نمی داتد در خرده فرهنگ ها در هر قومیتی، مردم فروش زمین را مذموم می دانند، اما کسی که درد جامعه را تشخیص ندهد، نسخه مناسبی هم برایش ندارد،اعطاء عناوینی چون زمین خواری کوه خواری دریا خواری یعنی نشناختن مسئله و تهیه نسخه برای یک درد نا شناخته !

ناشی گری محسوس است و حدود نیم قرن است که رو به توسعه از سر گشاد سورنا هستیم و چه دمیدیم این سورنا در جهت توسعه یافتگی صدایی نداشت. گاهی از نفس به پشت افتادیم و گاهی چون پر شتاب می دودیم به رو فرو فتادیم !

اما آنچه که به طور واضح قابل تشخیص است، در قطب تولید یعنی در روستاها به آبادی نپرداختیم، بلکه به محرومیت روستایی دامن زدیم و در قطب مصرف یعنی شهرها با محوریت تجدد، به مدنیت دارای پیشینه ۲۰۰۰ ساله چوب حراج زده ایم و آنچه که در گذر زمان از دست داده ایم، اصالت ایرانی بودن و یا لر و کرد و ترک و گیلک و بلوچ از دست رفته است و هیچیک در جای خود، ریشه نداریم و این همه قِصه زمین است که قُصه می خورد، فرزندانش او را فروخته اند ! 

به طور واضح مشخص است که متولی توان مهندسی مجدد اراضی تحت تولیتش را ندارد، گاهی به زبان توسعه مکانیزاسیون می فرمایند به‌طور میانگین ٧٥ تا ٨٥ درصد اراضی کشور به‌صورت مکانیزه کاشت می‌شود. با این بیان شاید تنها حدود ۲۵ درصد از اراضی کشور کاشت و برداشت مکانیزه نداشته باشند.

اما مردم چهارچشمی ناظر به عدم کاشت سطوح محدودی از مناطق کوهستانی شمال کشور هستند و در همان سطوح محدود که کشت می شود، روش کاشت و داشت و برداشت مکانیزه نیست. این بیانات غیر واقع سبب اضمحلال هر آنچه که راست بیان شده می شود و نقش متولی کم رنگ می گردد.

اخبار عدم پرداخت به موقع بهای گندم - چای و... و نبود بازار سیب زیر درختی ارومیه – تهدید در عدم وجود بازار مرکبات و... نشان دهنده آن است که متولی اطلاعات غیر دقیقی از میزان سطح کشت و عملکرد در واحد سطح دارد و قادر به برنامه ریزی دقیق برای توزیع یا نگهداری و ذخیره در غیر فصل یا صادرات مازاد بر نیاز داخلی نیست و نمی تواند تلاطم را با تولید اطلاعات دقیق مدیریت کند.

خبرنگار که نه ! یک نویسنده  انشاء رفتار مدیر جهادکشاورزی را برخورد دو پهلو و حتی نگاه منفعت‌ طلبانه به‌ منظور کسب منابع مالی و حمایت اجتماعی می داند و کسانیکه در بخش معاملات زمین و ساخت و ساز فعال هستند، توسط افرادی با تفکر فمینیستی – ژورنالیستی - پوپولیستی به عنوان سوداگران بخش زمین و مسکن معرفی می شوند، در حالیکه مقامات بخش مشکن و شهر سازی کشور با استمساک به نرخ بیکاری در جامعه می گویند؛ هر ۵۰ میلیون تومان سرمایه گذاری در بخش مسکن یک شغل ایجاد می کند.

اما یک مدیریت منابع طبیعی در راستای حفظ امنیت غذایی و امنیت بستر حیات، تغییر کاربری و ساخت و سازهای خوش نشینی را توسعه روستایی نمی داند و می گوید فعالیت های توسعه روستایی باید با محوریت مدیریت منابع طبیعی با تکیه بر اقتصاد درونی – پایداری اجتماعی – پایداری توان اکولوژیکی توسعه ای پایدار داشته باشد و در تلاش است برای بهینه سازی مدیریت استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی در ظرفیت های قابل تبدیل به فرصت شغلی، کارایی و اثر بخشی ایجاد کند تا با کاهش بهره برداری های متداول از منابع طبیعی، برخی نیازهای اجتناب ناپذیر جامعه را از طریق افزایش بهره وری تأمین کند.

مردم نیک می دانند فروش زمین تجارت نیست ! لازم نیست به مردم بگویید، تغییر کاربری غیر مجاز !  مادامیکه فهم درستی از رفتار اجتناب ناپذیر، «تبدیل به احسن » مردم نداشته باشید، قادر به حل مسئله مردم نیستید !

باید درک کرد که گاهی مردم از سر اجبار، زمین – ریشه – اصالت را کلاً در یک معامله می فروشند و در حالیکه نام خانوادگی یک طایفه را دارند، یک وجب جای پا در آن روستا و طایفه ندارند و مادامیکه مسئولین نفهمند، این مردم در نداشتن جای پا در زادگاه خود یا زادگاه پدری خود، در نداشتن جای پا چه رنجی می کشند، صفحه سیاه کنید، تحت عنوان نوشتن دستور و مقرره و حکم – حرافی کنید، در جلسات و کنفرانس ها و سیمنارها- تحت عنوان سخنرانی !

اما واضح و روشن بدانید؛‌

مسئله و رنج مردم یعنی «تجارتی با ضرر از پیش تعیین شده» حل نشده است !

كاربران آنلاين

ما 9 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم