آمار بازدیدکنندگان سایت

02376617
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
618
1256
1874
7346
38308
2376617

آی‌پی شما: 3.236.97.49
امروز: ساعت

پارادایم جنگلبانی در جنگل های شمال کشور

همه خواسته مردم و مقامات از متولیان منابع طبیعی کشور، معطوف به بهبود سرانه سبز کشور و افزایش سرانه جنگل از طریف حفط – احیا و اصلاح - توسعه و بهره برداری از جنگل ها و مراتع است.

 

 

پارادایم جنگلبانی در جنگل های شمال کشور

همه خواسته مردم و مقامات از متولیان منابع طبیعی کشور، معطوف به بهبود سرانه سبز کشور و افزایش سرانه جنگل از طریف حفط – احیا و اصلاح - توسعه و بهره برداری از جنگل ها و مراتع است.

قدر مسلم انواع چمن کاری تا انواع گیاهان بوته ای درختچه ای و درختان غیر بومی که از اقصی نقاط جهان وارد و در میادین شهرها کاشته می شود، منظور نظرمان نیست، چون این نوع توسعه فضای سبز علاوه بر مختل کردن حفاظت ژنتیکی، مصرف آب زیادی را در مراقبت و نگهداری به مدیریت شهری و کشور تحمیل کرده است،

توسعه فضای سبز به این شکل برای متولی منابع طبیعی تعریف نشده است. متولی منابع طبیعی باید جنگل و مرتع را توسعه کمی کیفی دهد و مفهوم کمی به طور اعم در مساحت و مفهوم کیفی به طور اعم در کیفیت جنگل و مرتع است.

کوتاهی ها و ضعف مدیریت متولی منابع طبیعی سبب شده است، مدیریت شهری با استفاده از گونه های غیر بومی فضای سبز پر هزینه شهری را مدیریت کند و ضعف مدیریت شهری این است که نتوانسته مدیریت خود را توسعه دهد و نیاز خود را با استفاده از گونه های بومی ارتقا دهد و ضعف دولت در این است که ناظر به این ضعف ها در بخش های مختلف بوده و نتوانسته سوء مدیریت موجود را بر طرف نموده و از تصمیمات انتزاعی عبور کند و با ملاحظات حفاظت ژنتیکی، کاهش هزینه احیا و توسعه، کاهش هزینه مراقبت و نگهداری، بهینه سازی و ایجاد مدیریت پایدار عمل نماید. 

باید در قوانین به نکته ای که افق توسعه جنگل کشور قرار داده شده است توجه کرد، قانونگذار در ماده ۱۵ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی مقرر کرد که متولی بخش منابع طبیعی ظرف مدت دهسال از سرانه ۱۷۰۰ مترمربع جنگل باید به ۲۵۰۰ مترمربع برسد.

نسبت پوشش نرمال جنگل در جهان ۲۵ درصد مساحت هر کشور است. با توجه به اینکه مساحت ایران ۱۸۷۳۹۵۹ هکتار است و باید در حدود ۴۶ میلیون هکتار جنگل داشته باشد تا به نسبت جهانی برسد. در حالیکه ایران با محدودیت های اقلیمی مواجه است و چند استان کلا بیابانی و کویری هستند. بدین ترتیب کشور فقط تا حدود ۲۰ میلیون هکتار امکان اجرای برنامه توسعه جنگل دارد و بیش از این مساحت، امکان ایجاد جنگل در کشور وجود ندارد.

نکته دیگر قائل بودن به مدیریت اکوسیستمی و مدیریت پایدار است که دقیقاً برخی از نظرات را یک بام  و دو هوا می کند و با بهینه سازی مدیریت در تناقض واضح قرار می گیرد. اگر رطوبت و سر سبزی خطه شمال و ناحیه رویشی هیرکانی بر فلات مرکزی تأثیر می گذاشت، دیواره های جنوبی البرز از لحاظ پوشش کم پوشش و فقیر محسوب نمی شدند.

از کنار این پارادایم جنگلبانی بی توجه نگذریم !

اگر قائل به حفظ توان اکولوژیکی هستیم به مدیریت پایدار یا به مدیریت اکوسیستمی توجه داریم، با درک اینکه شرایط استان مازندان با شرایط بسیاری از کشورهای اروپایی از حیث پوشش جنگلی برابر و یا بهتر است، باید به جلوگیری از خفگی مردم از نگاه افراطی در حفاظت جنگل بترسیم !

نسبت پوشش جنگلی استان های ناحیه رویشی هیرکانی در حدود ۳۷ درصد است، جمعیت این سه استان در حدود ۶۷۰۰۰۰۰ هزار نفر و سرانه حدود ۳۱۰۰ مترمربع است، نسبت پوشش جنگلی استان مازندران حدود ۴۰ درصد است سرانه حدود ۳۰۰۰ مترمربع است. بدین ترتیب هیچ تهدیدی برای مردم مازندران از حیث سرانه جنگل نیست.

شرایط فقر جامعه به گونه ای هست که تهدیدات ناشی از آن، مانند قاچاق چوب و تجاوز و تصرف و بسط دادن بهره برداری عرفی نگاه حفاظت افراطی را از پشت به عقب پرت می کند.

نباید علقه ها و پیوند معیشتی مردم با جنگل گسسته شود، تبدیل معیشت معارض از طریق ندیدن و پنهان کردن نیازها و بی اعتنا بودن نسبت به نیازهای اجتناب ناپذیر توسط حاکمیت امکان پذیر است، اما پایدار نیست ! جنگلبان ها همیشه مباحث اقتصاد جامعه را به مباحث اقتصاد جنگل پیوند دادند و اقتصادی اجتماعی در جنگل مدیریت کردند.

با رغم محدودیت های اقلیمی - اقتصادی و مدیریتی، حتی اگر در کشور موفق به انجام چنین عملیات گسترده شدیم، برنامه کشور در ارتباط با این مساحت توسعه یافته چیست، چگونه باید جنگل را مدیریت نمود.

مقامات کشور بگویند وجود جنگل ها با این وسعت برای مردم مازندران چه سودی دارد ؟

فرض کنیم مازندران فعلی مصداق آن مدینه فاضله است، آقایان بفرمایند برنامه جنگل کشور چگونه مدیریت شود و نحوه انتفاع مردم در جنگل و منابع جنگلی چگونه نوشته می شود.

 

كاربران آنلاين

ما 119 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم