آمار بازدیدکنندگان سایت

02386927
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
405
2794
3199
17656
38308
2386927

آی‌پی شما: 18.232.188.89
امروز: ساعت

توقف بهره برداری در طرح ها، بستر ناکامی قانون استراحت جنگل است.

با توجه به اینکه در کانون ایده تنفس فقط به چگونگی توقف بهره برداری در طرح های جنگلداری توجه می شود و در برخی سطوح جنگل که بیش از توان تولید بهره برداری دارد به سایر بهره برداری ها وقعی نمی گذارند

 

 

توقف بهره برداری در طرح ها، بستر ناکامی قانون استراحت جنگل است.

با توجه به اینکه در کانون ایده تنفس فقط به چگونگی توقف بهره برداری در طرح های جنگلداری توجه می شود و در برخی سطوح جنگل که بیش از توان تولید بهره برداری دارد به سایر بهره برداری ها بی توجه هستند و وقعی نمی گذارند، می توان گفت با وصف بحث های دامنه دار سه ساله در فضای حقیقی و مجازی کشور، هنوز درک درستی از استراحت جنگل که برای سطوحی از جنگل ها ضرورت دارد، به وجود نیامده است.

مخدوش کردن خدمات جنگلبانان در طرح های جنگلداری – بی اعتنایی به اقتصاد درونزای جنگل – تصور تأمین اعتبار دولتی رای نگهداری سرمایه و دارایی های تولید و تملک شده در طرح های جنگلداری – وابسته کردن اقتصاد جنگل به اقتصاد مریض نفتی کشور سیره و روش صاحبان ایده تنفس بوده است و من به طور مشخص مخالف این نوع نگاه فاقد ساز و کار جایگزین بودم.

اگر چه با گذشت حدود یک سال پیش بینی های قرین به واقعیت، اتفاق افتاد و دقت و صحت پیش بینی ها به وضوح برای آحاد جامعه مشخص شد، اما هر چه این وضعیت افسار گسیخته و به حال خود رها شده که نشان از کم کاری استان ها و شهرستان ها و بخش ها ندارد و همه خدمات صادقانه ارائه می دهند و تلاش می کنند، اما به هر حال نگهداری و مراقبت از دارایی ها در برابر خشونت های طبیعی - مقابله با حریق و سوداگری چوب با دست و جیب خالی انکان پذیر نیست و انتظار تحقق هدف استراحت جنگل به این طریق بسیار رویایی تر از ایده تنفس جنگل است.

اکنون با ابلاغ بخشنامه بودجه سال 97 و بند یک آن که به جهت‌گیری‌های اقتصاد کلان اشاره دارد. برای اجرای مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی و رسالت بودجه یعنی ؛ حفظ ثبات اقتصادی کشور، کاهش فقر، کمک به ادامه روند رو به رشد تولید ملی، ایجاد اشتغال پایدار»" باید با استفاده گسترده از ظرفیت های بخش خصوصی و تعاونی انجام شود.

با این وصف نه تنها تأمین اعتبار مناسب برای اجرای طرح تنفس جنگل دور ار ذهن می شود و همان تجربه تلخ اجرای برنامه صیانت تکرار می شود و دولت و دستگاه های همراه، هیچ کمکی نمی کنند. مدیریت موجود جنگل نیز با خاتمه قراردادها به هم خورد و با لغو یک طرفه و عدم اجرای تعهدات متقابل کارفرمایی، انگیزه انعقاد قرارداد اجرای طرح حفاظتی از دست رفت و بیم آن می رود که جنگل های هیرکانی نیز به سرنوشت زاکرس دچار شود.

این نگاه عمومی دولت در  جهت گیری های اقتصاد کلان یعنی ؛ " « فعال نمودن ظرفیت های بلا استفاده اقتصاد کشور، تمرکز در حوزه های پیشران رشد اقتصادی شامل (بخش حمل و نقل و ترانزیت کالا و انرژی، بخش معادن و صنایع معدنی، پتروشیمی و صنایع وابسته به نفت، مسکن به ویژه در بافت های ناکارآمد شهری (حاشیه شهرها و بافت های فرسوده)، بخش گردشگری و صنایع و خدمات دانش بنیان)، استفاده از فضای مثبت شرایط پسا برجام و بکارگیری دیپلماسی اقتصادی در فضای بین المللی کشور» " برای مدیریت جنگل فقط یک نتیجه سوء مدیریت و کاهش مساحت جنگل در نتیجه موافقت های اجتناب ناپذیر مسیر راه و معدن و واگذاری جنگل در پی دارد.

اگر چه دولت در انتصابات نشان داد کماکان سنتی می ماند و قادر به تحول گرایی عملی نخواهد شد و با وصف تکلیف روشنی که برای خود و بدنه دولت در رفع مشکل معیشتی وضع می کند، توان ارائه برنامه عملیاتی هم جهت با جهت‌گیری‌های اقتصاد کلان، یعنی استفاده گسترده از ظرفیت های بخش خصوصی و تعاونی ندارد و برای استفاده از اعتبارات محدود دولتی، با محدودیت های مواجه می شود که مبین عدم همراهی و هم جهتی ناشی از عدم تحول و نوگرایی و شکستن پوسته سنتی است.

اکنون با ابلاغ بخشنامه بودجه 97 مشخص شده است که سازمان جنگل ها در اجرای قانون تنفس از تجربه اجرای برنامه صیانت استفاده نکرد و با توقف بهره برداری در طرح ها و فرار رو به جلو، دست به اقدام انتحاری زده است.

كاربران آنلاين

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم