آمار بازدیدکنندگان سایت

00414478
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1032
2878
18573
59874
89429
414478

آی‌پی شما: 54.162.132.134
امروز: ساعت

چارچوب طرح جایگزین جنگلداری، پاسخ برای همه !!!

 

اکنون می توانم در مورد استقرار و پیاده سازی چارچوب طرح جایگزینجنگلداری بحث کنم

 

چارچوب طرح جایگزین جنگلداری، پاسخ برای همه !!!

اکنون می توانم در مورد استقرار و پیاده سازی چارچوب طرح جایگزین جنگلداری، که جامعاجتماع محوردارای اهداف متنوع در برداشت محصول دارای اقتصاد درونزا در نگهداری و پرورش جنگل و قادر به رفع انواع تعارض در مدیریت جنگل بدون نیاز به اعتبار دولتی است، با قاطعیت و عدم تردید بحث کنم و تحت سیاست جنگل، جنگلداری با اهداف متنوع را تشریح نمایم.

جنگل در جنگلداری با اهداف متنوع تعریفی جامع دارد. درخت با سایر اعضای جنگل یعنی درختچه - بوته - گیاه علفی چند ساله - گیاه علفی یکساله - گیاهان پست و فون جنگل، با اثر ناملموس تنوع زیستی تعریف می شود.

بدین ترتیب طرح های جنگلداری جایگزین هم در سطح مطالعات و هم در فرایند مطالعات جامع تهیه خواهند شد و به لحاظ اینکه جنگلداری با اهداف متنوع با دیدگاه جنگلداری پایدار بیان می شود و بدون تعارض از مزیت دیدگاه مدیریت اکوسیستمی برخوردار است، ذینفعان در جنگل نیز بخشی از أجزاء اکوسیستم جنگل تلقی می شوند و تعارض در بهره برداری فعلی، فقط با جایگزینی معیشت حل و فصل می شود.

بنابراین طرح ها غالباً اجتماع محور تهیه و مشارکتی اجرا خواهند شد. دام گردانی عرفی در همه سطوح جنگل حذف می شود ، اما دامپروری می تواند ادامه داشته و به یکی از أنواع معیشت نا متعارض ادامه یابد.

در جنگلداری با اهداف متنوع در سطوح جنگل طبیعی هیچ نوع بهره برداری زراعی اعم از پرورش قارچ و موارد مشابه و همچنین در حاشیه رودخانه هیچ نوع فعالیت پرورشی آبزیان انجام نمی شود، همه آنچه که از حیث تنوع بهره برداری باید در ارتباط با نتیجه اجرای طرح یعنی محصول متنوع حرف زد، کلاً طبیعی است.

جنگل محدوده طرح بر حسب استانداردهای آمایش سرزمین زون بندی می شود. اما مجموعه زون ها در سه زون کلی تر با عناوین زون جنگلداری روستایی در حاشیه روستاها - زون جنگلداری اقتصادی- زون جنگلداری حفاظتی دسته بندی می شود.

ملاحظه جنگلداری حفاظتی به این سبب است که تا کنون در جنگلداری متداول اراضی زیر ۶۰ درصد شیب دارای برنامه « همان سطح قابل کار » و سطوح بیش از ۶۰ درصد شیب فاقد برنامه بودند. این سطوح غیر قابل کار در طرح های جنگلداری مختلف هیچ پیوستگی نداشتند و عملا از دیدگاه و یا کارکرد بهبود تنوع زیستی حیات وحش، ناشی از تک محصولی روش جنگلداری، واجد گسیختگی یا رها شدن بوده اند. اما در زون حفاظتی جنگلداری با اهداف متنوع تلاش بر این است که سطوحی به سطوح دارای شیب بیش از ۶۰ درصد اضافه شود و پیوستگی محیطی ایجاد کند و به قابلیت کریدور رفت و برگشت با ویژه گی مأمن حیات وحش قابل تبدیل یا ارتقا باشد.

جنگلداری با اهداف متنوع در زون جنگل اقتصادی، منصرف از بهره برداری چند منظوره، همه برداشت ها و استحصال انواع محصول چوبی و غیر چوبی را از طریق ظرفیت سازی به صورت طبیعی یعنی غیر زراعی در سطح جنگل طبیعی انجام می دهد.

جنگلداری با اهداف متنوع در زون جنگل اقتصادی اگر جنگل را واجد ملاحظات جنگل تولیدی تشخیص دهد، برداشت محصول چوبی را در حجم سرپا نیز انجام می دهد، این جنگل ها عموماً باید فاقد عوامل ذینفع و روستاهای محاط در محدوده خود باشند.

جنگلداری با اهداف متنوع در چند مسئله با اهمیت دارای نسخه اجرایی شده است.

- جنگلداری با اهداف متنوع در روش معمول که با کاهش حجم برداشت سبب عدم صرفه اقتصادی می شد، در جنگلداری با اهداف متنوع در مدت اول اجرایی، برداشت چوب و سایر محصولات از کف جنگل و یا محصول فرعی نظیر میوه و... و همچنین عملیات پرورشی در اقطار حداکثر تیرک سرپا در برنامه ریزی قابل کار تعریف شده است. جنگلداری اجتماع محور است و اندازه اقتصادی مطرح نیست.

- جنگلداری با اهداف متنوع قاچاق چوب و بهره برداری غیر مجاز یکی از مسائل مدیریتی جنگل کلا حل و فصل شده و نیروهای حفاظتی هیچ عملیات گشت و کشیک دارای اصطکاک ندارند.

- جنگلداری با اهداف متنوع به نحو قابل ملاحظه ای استحصال محصولات چوبی بدون قطع درختان سرپا و صرفا از حجم موجود افزایش می یابد و نگرانی صنایع چوب داخلی و همچنین بهداشت جنگل را رفع می کند.

- جنگلداری با اهداف متنوع طرح جایگزینی سوخت جنگلنشینان را بدون نیاز به اعتبار دولتی انجام می دهد

- جنگلداری با اهداف متنوع تعارض دام و جنگل بدون اعتبار دولتی انجام می شود و سطوح تحت تصرف جنگلنشینان رفع تعارض شده و تحت الگوی کشت به کشت زرعی گونه های جنگلی اختصاص داده می شود.

- جنگلداری با اهداف متنوع به نیازهای توسعه گردشگری در شاخه و زیر شاخه اکوتوریستی پاسخ می دهد.

- جنگلداری با اهداف متنوع بدون نیاز به اعتبار دولتی با اقتصاد درون زا تهیه و به اجرا گذاشته می شود.

پر بحث ترين عناوين

كاربران آنلاين

ما 46 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم