آمار بازدیدکنندگان سایت

01883417
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
371
1044
2938
22128
59490
1883417

آی‌پی شما: 18.232.147.215
امروز: ساعت

مکان های متروکه درس بازتوانی طبیعت است

 به انسان بگویید پایش را از روی گلیم طبیعت بر دارد !

 

مکان های متروکه درس بازتوانی طبیعت است

 

 

هفته منابع طبیعی را فرصتی مغتنم بدانیم، تا برای کنترل آنچه که در این سال ها، به تهدیدات زیستی موسوم شده است، تلاش جدی تری معمول شود. لذا به انسان ها بگویید جزئی از طبیعت هستند، نه همه و بَر طبیعت!

 به انسان بگویید پایش را از روی گلیم طبیعت بر دارد !

تصاویر مربوط به مکان های متروکه نشان می دهد، انسان نباید قلمرو خود را نامحدود تعریف کند، باید بپذیرد طبیعت توانایی محدودی دارد و می تواند شکننده و حساس مشاهده شود. بازتوانی طبیعت بخشی از ماهیت تجدیدپذیری است. به بازتوانی طبیعت نیز امیدوار باشید.

هفته منابع طبیعی هر ساله در اسفند ماه برگزار و روز ۱۵ اسفند روز درختکاریست.  تلاش جنگلبانان در حفظ و احیا و توسعه جنگل ستودنی است. فعالیت جنگلبانی جنگلبانان با منافع برخی افراد سر و کار دارد و از این رو جنس خدمت جنگلبانان به ظاهر حاکمیتی و به واقع مردمی است که استمرار حیات را در خود مستتر کرده است. بعضی بغضی دارن و نمی خواهند عملکرد بخش اجرا در جنگل های هیرکانی را ببینند. اما احیای ۳۵۴ هزار هکتار جنگل در مساحت ۲ میلیون هکتاری جنگل های شمال، سطح کمی نیست. از این میزان مساحت احیایی حدود ۵۰ هزار هکتار توسعه محسوس جنگل و سایر سطوح در زمره احیای جنگل مخروبه قرار دارد و مجموعاً توسعه جنگل کشور به میزان یک میلیون هکتار و همچنین احیای حدود دو میلیون هکتار از اراضی بیابانی کشور در قالب طرح های بیابانزدایی، هم دانش هم همت و هم انگیزه خدمت نیاز داشت و شد و دستاورد کمی نیست، کارنامه های خدمت که گم نمی شوند!

اما خلق و ابداع واژه جز به اشتباه انداختن نتجه دیگری ندارد، می خواستند کمبودها و نا رسایی های کشور را بیان کنند، واژه سرانه سبز ابداع کردند. سرانه سبز را در کشور با استفاده از مساحت جنگل و جمعیت موجود محاسبه و می گویند ۱۴،۲ میلیون هکتار جنگل تقسیم بر ۷۵ میلیون نفر جمعیت « سال ۹۰ » سرانه سبز ۱۸۹۳ متر مربع می شود ! پنج سال بعد « سال ۱۳۹۵ » جمعیت کشور ۸۰ میلیون نفر می شود و با این افزایش جمعیت سرانه سبز را به  ۱۷۷۵ متر مربع کاهش می یابد !

سرانه سبز مناطق شهری نیز با ملاحظه نرخ مهاجرت و توسعه شهری و متروکه شدن روستاها، واژه بسیار غلطی است. بدین ترتیب از این واژه که به غلط مصطلح تبدیل شده باید عبور کرد و از عبارت نسبت پوشش جنگلی در پهنه جغرافیایی استفاده نمود.    

دوستانیکه بر مبنای سرانه سبز چنین تحلیل توهمی ارائه می کنند، باید بدانند سرعت تخریب در کشور چقدر افزایش یافته است که ۱۱۸ مترمربع طی پنجسال کاهش سرانه جنگل کشور برای هر نفر می نویسند. اشتباه چنین تحلیلی به این معنی که اگر ۱۱۸ متر مربع کاهش را سرانه تخریب بنویسم آنگاه باید ۹۴۴۰۰۰ هکتار جنگل کشور را تخریب کرده باشیم، یعنی در مدت ۵ سال با این سرعت مساحت جنگل را با چنین کاهش مواجه کردیم و چنین تحلیلی قطعاً همان توهم است، نه جنگل خواری !

در هر حال برای حل مسئله باید یا نرخ موالید را کنترل کرد یا به نرخ مهاجرت توجه کرد یا سرمایه گذاری در بخش احیا و جنگلکاری را افزایش دهید  !

اگر واقع بینانه و کارشناسانه بخواهیم به بحث توجه کنیم، آنگاه می بینیم در هیچ یک از سه مؤلفه توفیقی نخواهیم داشت ! زیرا در کشورهای در حال توسعه، میزان رفاه جامعه نرخ موالید را تعیین می کند – کنترل نرخ مهاجرت نیز تابع توسعه اجتماعی اقتصادی روستاها هست - در کشوری با اقلیم خشک تا نیمه خشک، نیز هر محدوده ای را نمی توان برای ایجاد جنگل در برنامه احیا و جنگلکاری قرار داد. بنابراین باید با ملاحظه محدودیت ها صورت مسئله نوشت.  

 

اگر تصاویر مربوط به مکان های متروکه را ببینید ! متوجه می شوید، بازتوانی طبیعت محدود و یا نابود نشده است، پای انسان بر روی گلیم طبیعت سنگینی می کند !  به انسان بگویید پایش را خیلی دراز کرده است، پایش را از روی گلیم طبیعت بر دارد ! کار مدیریت طبیعت را باید به اهلش سپرد.كاربران آنلاين

ما 36 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم