آمار بازدیدکنندگان سایت

02663528
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
693
576
1968
26611
37151
2663528

آی‌پی شما: 3.239.233.139
امروز: ساعت

پروپاگاندای طرح های جنگلداری

برای متخصصان ریش سفید جنگل مشخص بود آنچه که تحت عنوان طرح استراحت جنگل ها مطرح می شود، تیر خلاص جنگل ...

 

پروپاگاندای  طرح های جنگلداری

 

برای متخصصان ریش سفید جنگل مشخص بود آنچه که تحت عنوان طرح استراحت جنگل ها مطرح می شود، تیر خلاص جنگل است و هیچ شباهتی به طرح تجات ندارد !

تولید دارایی های سرمایه ای تملک شده پنجاه سال اخیر در حدود کمتر از یک میلیون هکتار از جنگل های ناحیه رویشی هیرکانی و کوشش های ناموفق برای تحت پوشش قرار دادن سایر سطوح جنگل های این ناحیه رویشی واقعیت تهیه و اجرای طرح های جنگلداری است.

آگاه باشیم که بی تفاوت زیستن در زیر سقف کبود، اگر غنیمت توقف بهره برداری از جنگل ها در پی داشت، در نتیجه رؤیای یک دیدگاه مدیریتی برای جنگل، به حذف ادامه اجرای طرح خروج دام انجامید !    

با سپاسگزاری از همه کوشش ها در حفظ و بقای جنگل و چگونگی کنترل عوامل تخریب آن، از طریق مدیریت متمرکز تهیه و اجرای طرح های جنگلداری، باید به تناسب آسیب های شناخته شده که افکارعمومی - حامیان حفظ محیط زیست - متخصصان و صاحب نظران این رشته تخصصی و مدیریت جنگل بیان می دارند، در سال چهارم برنامه پنجساله ششم توسعه، که دورنمای مأیوس کننده ای از تهیه طرح جایگزین ارائه می شود، باید این تامل را در حق جنگل و الزام به حفظ و بقای آن داشت و اذعان نمود که جنگل های ناحیه رویشی هیرکانی تحمل عوامل را تخریب را ندارند.

آحاد جامعه مقامات کشور باید گوششان به نظر ریش سفیدان متخصص و با تجربه در تهیه و اجرای طرح های جنگلداری باشد و همه کوشش کنند که طرح های جنگلداری اصلاح شوند، نروند طرحی نو در نیاندازند و برای اجرای آن که راه سختی باید طی شود، همه فرصت های پیش روی مدیریت جنگل را از دست ندهند.

تامل بر مفاد قانون برنامه پنجساله ششم هر متخصص ریش سفید دارای تجربه این بخش را وا می دارد که با وصف توقف بهره برداری در طرح جنگلداری و به تعطیلی کشاندن چنان مدیریت دارای اقتصاد درونزا، به قصد دستیابی به استراحت موسوم، چرا اصلی ترین عامل تخریب جنگل یعنی اجرای طرح خروج دام نیز، به موجب این برنامه پنجساله حذف و اقدام بهینه ساز مدیریت جنگل و همه ی بهانه ها برای استراحت دادن به جنگل متوقف گردید.

واقعیت های تهیه و اجرای طرح های جنگلداری در مباحث حفظ احیا و توسعه و اصلاح جنگل که با فعالیت ساماندهی بهره برداری تکمیل می شد، اگر چه این بنا و ساختار مدیریتی نیاز به مرمت داشت، اما واقعا کلنگی نبود که استحقاق ویران کردن داشته باشد و از بیخ و بن برداشته شود.

واقعیت های شیرین تهیه و اجرای طرح های جنگلداری بهره برداری حدود ۳۵ میلیون مترمکعبی در طول ۵۰ سال گذشته است، که با ارزش افزوده به این میزان حجم نشانه گذاری درختان برای بهره برداری، حدود ۸۷۰۰ کیلومتر شبکه جاده و ۲۳۰۰۰ مترمربع ساختمان نظارتی و استخدام ۲۱۴۰ نفر برای حفاظت از دارایی های سرمایه و قابل تملک در طرح ها و احیای بیش از ۳۴۰ هزار هکتار جنگل که حجم سرپای این سطوح بیش از ۴۰ میلیون متر مکعب یعنی ۵ میلیون بیش از میزان برداشت شده پنجاه سال قبل برای نسل های بعدی تولید شده است.

البته واقعیت های تلخی از روند تهیه و اجرای طرح در ضمن آگهی های واگذاری مدیریت اجرای طرح - در ضمن انجام تعهدات در قطع و تبدیل درختان جنگلی - در ضمن انجام تعهدات مختلف احداث جاده و ساختمان و... در ضمن انجام تعهد حفاظت و نظارت از جنگل های محدوده طرح به وجود آمده و با آن برخورد شده است و گاهی حتی منجر به خلع ید از مجریان طرح ها انجامید، اما در هر حال جنگل های با شکوه ناحیه رویشی هیرکانی به اندازه ای با اهمیت هستند که هرگز نباید به این حد اعمال حفاظت و نظارت بسنده نمود.

پروپاگاندای جنگل های ناحیه رویشی هیرکانی، الزام به حفظ ساختار طرح و اصلاح و ادامه اجرای همان طرح های جنگلداری است. آیا با رها کردن تکالیف قانونی برجسته ای چون اجرای طرح خروج دام، جنگل های هیرکانی به امان خدا سپرده نشدند ؟

كاربران آنلاين

ما 9 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم