آمار بازدیدکنندگان سایت

02376635
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
636
1256
1892
7364
38308
2376635

آی‌پی شما: 3.236.97.49
امروز: ساعت

گم شدگی در توسعه یا خود باختگی ملی

 

دیروز بر روی نمودار کد ارتفاعی 80 ساله سطح آب دریای خزر تأملی داشتم و برخی حرف های تشویش آمیز و  التهاب آور

 

گم شدگی در توسعه یا خود باختگی ملی

 


 بی تردید بین رشد اقتصادی و توسعه اقتصادی تفاوت معنی داری هست. توسعه اقتصادی - رشد اقتصادی -  رکود اقتصادی، در مباحث اقتصادی معیارها و شاخص هایی دارد که فعالین اقتصادی راجع به آن مکرر بحث می کنند.

فرایند توسعه در کشورهای توسعه یافته به هر قیمتی بدست آمده و اکنون این کشورهای توسعه یافته به هر قیمتی مانع از توسعه کشورهای رو به توسعه هستند و برخی افراد ظاهربین بدون ملاحظه به منافع ملی هر توصیه فرا ملی را بر مصالح ملی رجحان می دهند و همان کاری را که با مصالح نظام اسلامی نوپا مباینت دارد توصیه نموده و برای اجرای تأکید می کنند.

من توقف بهره برداری از جنگل ها را در این مقطع از زمان که اقتصاد مقاومتی باید به اجرا درآید، اقدامی مغایر با منافع ملی می بینم و معتقدم طرح جنگلداری می تواند با رویکردهای اقتصاد مقاومتی درونزایی خود را به نمایش بگذارد و ظرفیت های جنگل کشور را در فعالیت های اقتصادی بکارگیرد و آحاد جامعه به ویژه جوانان را مشارکت داده و به سمت توانمندسازی سوق دهد.

اگر سیاست های اقتصاد مقاومتی در مدیریت علمی عملی برنامه محور جنگل را بکار نگیریم، قطعاً برخلاف سیاست های ابلاغی و توصیه های مقام معظم رهبری گام برداشتیم.

 

 چه خوب است در رفتار مدیریتی تعادل داشته باشیم و تعادل بخشی را توصیه کنیم و بیشتر به طبیعت به عنوان یک دامن امن و پناه اطمینان کنیم . بی تردید در سال 1310 نه تعداد کشورها عدیده بود و نه جمعیت انسان به حدی افزایش داشت که در آلودگی و پسروی دریای خزر نقش داشته باشد و نه اکنون با بالا آمدن سطح آب، باید مسئولیت تمامی تغییرات از جمله، پدیده گرم شدن کره زمین و ذوب یخچال ها و... بالا آمدن سطح آب دریا را بپذیرد.

نمی دانم مردمی که عقل و فهم و زبان دارند و در هنگامیکه مریض می شوند، به طبیب  دانا و عاقل و فهمیده و مسلط به چند زبان مراجعه کرده و تحت درمان قرار می گیرند . گاه که تحت درمان قرار دارند می فهمند که در وضعیت بهبود و درمان هستند و از پزشک خود تشکر می کنند.

اما مکرر پر عقل ها و حاذق ها و مسلط های جامعه ما، گاهی آنقدر ضد و نقیض می گویند، تخم مرغ  نخوریم خوب است و روزی یکی بخوریم خوب است و کره گوسفندی و گاوی سم است و گاهی از لیست سمیت خارج می شود و آب قبل از غذا بخوریم و حین غذا بخوریم و بعد غذا بخوریم و بالاخره نمی دانیم باید آب بخوریم یا نخوریم !

مدعیان دانایی بدانند که بسیاری از دانستنی ها را از جهان خلقت نمی دانند و از این رو باید کمی احتیاط  نموده و پل برگشت نظر اصلاحی خودشان را خراب نکنند و کمی متعادل باشند. با منافع ملی بازی نکنند. توسعه و عدالت بخش غیر قابل انکار و کاربردی ترین روش برای ساماندهی بهره برداری برای کسب بیشترین فایده ملی است.

كاربران آنلاين

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم