آمار بازدیدکنندگان سایت

02261179
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
900
1254
9051
4502
30030
2261179

آی‌پی شما: 35.175.121.230
امروز: ساعت

شیخ بهایی الگوی مدیریت کنترل پسماندها و ترجیح ترغیب بر تهدید !

درود بر شیخ بهایی که در قرن دهم مدیریت پسماند را عملیاتی کرد و حمامی ساخت و با شمعی رمزآلود آن را روشن و گرم کرد !

 

شیخ بهایی الگوی مدیریت کنترل پسماندها و ترجیح ترغیب بر تهدید !

 

درود بر شیخ بهایی که در قرن دهم مدیریت پسماند را عملیاتی کرد و حمامی ساخت و با شمعی رمزآلود آن را روشن و گرم کرد !

درود بر نسل فعلی که بر سر دوراهی ریختن زباله در رودخانه و یا سطل زباله گرفتار مانده است ! به ریختن زباله در سطل آشغال تن دهد، تا عوامل کاری شهرداری زباله ها را جمع کنند و با نظارت عوامل نظارتی محیط زیست، در جنگل بریزند تا متعفن شود و چشم بیازارد، یا بدون تحمیل هزینه به حقوق شهروندی خود، به رودخانه بریزد تا به دریای پهناور با کران برود و در کرانه یا پس کرانه ها چشم بیازارد.

دنیای عجیبی است که انسان دم از توسعه مدنیت می زند و خود را مفتخر به مفاخر ملی چون شیخ بهایی در قرن ده و یازده می بیند و در مدیریت خود و خانواده یا محله و یا شهر خود، در بهینه سازی مصرف و کنترل پسماندها عاجز مانده است، در حالیکه هم دانش کلاسیک دارد و هم الگوی عملیاتی از سه قرن قبل !

دانش و تکنولوژی تولید برق از زیست توده گیاهی دارد، دانش و تکنولوژی تولید بایو گاز دارد، دانش و توان تفکیک زباله دارد، اما در ظرف ظرفیتش حرف ، هر آنچه بخواهید هست ، اما البته عاری از عمل و اجرا  !

بیش از حدود یک میلیون هکتار اراضی تحت کشت در سه استان شمالی ، کاه و کلش – هرس سرشاخه باغ ها- یا سرشاخه ناشی از بهره برداری ۴ میلیون مترمکعب بهره برداری چوب حاصل از محاوط و باغ ها، ظرفیتی بیش از دو میلیون تن زیست توده گیاهی که می تواند ماده مولد انرژی برق باشد، در حالی سوزانده می شوند که متولی محیط زیست کشور، به جای اینکه به سمت بهینه سازی مدیریت و افزایش تولید ثروت ملی برود به سمت تهدید زایی و افزایش هزینه رفته است و قانون کنترل آلودگی پیشنهاد داده و در طول دو دهه حتی قادر نشده است در یک شهر مسئله بهسازی محیط را به اجرا بگذارد، همه حاصل یک تا دو دهه تلاش این مدیریت فشل و ناکارآمد را، می توان در بر انگیختن احساسات جامعه دید که؛

الف - از وضعیت عفن کنترل و مدیریت پسمانده ها می نالد، در حالیکه می داند از لحاظ علمی می شود از طلای کثیف ثروت تولید نمود، اما در عمل ساز و کار عملیاتی ندارد !

ب – با آگاهی از وضعیت اقلیمی کشور و ظرفیت تابش انرژی تجدید پذیر خورشیدی و عرصه های عاری از پوشش کویری، اما البته در عمل هرگز ساز و کار تسهیل عملیاتی ارائه نداده است.

ج – از وضعیت تخریب عرصه های منابع طبیعی و فقر جومع گیاهی و انسانی وابسته آگاهی دارد، اما در عمل نتوانسته معنای تجویز بهره برداری محدود از محصول را در جهت جایگزینی سیاست منع بهره برداری از یک محصول متوجه شود و ساز و کار ساماندهی بهره برداری را بپذیرد.

د – از وضعیت اقتصادی دارای اثر رکود جامعه مطلع است، اما به سبب ضعف نظارتی به اعمال ممنوعیت بیش از اعمال محدودیت رغبت نشان می دهد و قوانین دست و پا گیر می نویسد و مانع تحرک اقتصادی برای دستیابی به رونق و رفع رکود اقتصادی می شود.

و...

درود بر شیخ بهایی و دیگر مفاخر ملی و درود بر رهروان شیخ بهایی ها که از طریق بهینه سازی مصرف و مدیریت آن و همچنین کنترل پسماندها، به اقتصاد مقاومتی توجه دارند و ساز و کار ساماندهی بهره برداری در منابع طبیعی را با رعایت حد توان اکولوژیک می نویسند و به کاهش وابستگی معیشتی جامعه محلی ذینفع از طریق رفع مشکل معیشتی آنها باور دارند و به رفع رکود اقتصادی اهمیت می دهند !

درود بر دولت های گذشته و حال که گوش شنوای انتقاد داشتند و دارند، اما در استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی ناتوان مانده اند !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم