آمار بازدیدکنندگان سایت

02261211
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
932
1254
9083
4534
30030
2261211

آی‌پی شما: 35.175.121.230
امروز: ساعت

مزیت مدیریت علمی عملی جنگل

مزیت مدیریت علمی عملی جنگل

امشب تاریخچه تشکیل آموزشگاه چالوس و تلاش های بانیان جنگلبانی در آموزش جنگلبانان را مرور کردم که اولین دوره اش در سال ۲۹ که کار آموزان از بین نظامیان گارد انتخاب شده بودند، موسوم به جنگلبانان بیست و نهی و سپس شش دوره در بندر گز برگزار شد و متعاقب آن با تجهیز آموزشگاه چالوس یازده دوره در این آموزشگاه بر گزار گردید.

جنگلداری مدیریت نرم جنگلبانی علمی و عملی بود و به قدری آموزه های نا نوشته دارد که باید در اینجا از هر جنگلبان خوش ذوقی استمداد طلبید در نوشتن این آموزه ها بکوشند، که در یک عکس نگاشته زیر می توانید تفاوت های در خور توجه را ببینید.

هر جنگلبانی باید پیوسته از مزیت های طرح جنگلداری در نگهداری جنگل ها بگوید و بنویسد. هر چند که گوش زمین و زمان به ناله ما جنگلبان ها آشنا نباشد ! لیک باید گوی سخن مان را بر حول این محور بگردانیم، حتی اگر چرخ گردون وفق مرادمان نگرداند !

در این روزها که همگان کشاورزی را یوغ منابع طبیعی می بینند و ساز انتزاع کوک کرده اند، اما من با وصف احترام به همه دیدگاه ها از آن شخصیت ها که در زمره اساتید من محسوب می شوند، خواسته انتزاع و تشکیل وزارت آب محیط زیست منابع طبیعی را نه به صلاح می بینم و نه به اقتضاء ! و همچنین آن شخصیت ها از یک انتصاب نیز رنجیده اند و اما من، این نوع انتصاب را نیز در سازمان دارای تجربه مکرر و عدیده می بینم ! و متأثر با واکنش بطئی جنگل،حلم و بردباری را توصیه می کنم !

باید از جنگلبانی به هر نحو گفت و از تلاش آنها در جایگزینی نظام مالکیت که با منافع سوداگران در تعارض بود و از جایگزینی نظام بهره برداری سنتی گفت که جنگلبان ها قادر به تأمین و پرداخت حقوق عرفی و ما به ازاء ذینفعان نشدند و به دلایل ضعف مطالعات اجتماعی اقتصادی، در بسیاری موارد قادر به متقاعد نمودن بعضی ذینفعان نگردیدند و این ضعف مطالعاتی و تحولات اجتماعی و تغییر سیاست ها، سد مانعی در دستیابی به اهداف و طی فرایندها شد و می شود.

من با طرح مسئله تشکیل وزارت آب محیط زیست منابع طبیعی، مسئله جنگل را به مسئله دست دوم تبدیل شده می بینم.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم