آمار بازدیدکنندگان سایت

02181612
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
316
1678
9182
20404
33325
2181612

آی‌پی شما: 35.175.201.14
امروز: ساعت

هفته منابع طبیعی یا هفته ذغال گیری ؟

از آقایان و خانم های حامی استراحت جنگل باید پرسید !  مدیریت جنگل از کجا به نا کجا رسید ! 

شیخ بهایی الگوی مدیریت کنترل پسماندها و ترجیح ترغیب بر تهدید !

درود بر شیخ بهایی که در قرن دهم مدیریت پسماند را عملیاتی کرد و حمامی ساخت و با شمعی رمزآلود آن را روشن و گرم کرد !

سینی شمشاد جنگلی در خانه ها !

سینی شمشاد جنگلی در خانه ها !

سال های مدیدی از عمر خدمتی را در جایگاه کنترل و ممانعت از کندن نهال شمشاد و کاشت آن در محاوط سپری کرده ام. این گونه زیبا و مقاوم در آن مقاطع زمانی حتی ذخیره گاهی نبود. البته ذخیره گاهی شدن حتی هیچ کمکی به حفاظت از این گونه اندیمیک نکرد و اکنون من به گونه ای دیگر به مسئله حفاظت از این گونه منحصر به فرد می اندیشم.

اگر ما دچار این اشتباه راهبردی در حفاظت از منابع ژنتیکی نمی شدیم و حفاظت از عرصه جنگل با میزان حفاظت از گونه های جنگلی و این دو به میزان حفاظت از منابع ژنتیکی، یکپارچه تحت حفاظت قرار می گرفتند و طراحی باغچه ها – محاوط - فضای سبز شهری فقط با استفاده از گونه های جنگلی تحت مدیریت قرار می گرفت، دستاورد حفاظتی و حمایتی بهتر و بیشتر و البته با خصوصیت پایدار تر و هزینه نگهداری بسیار کمتر داشتیم.

استفاده از ظرفیت های اجتماعی مغتنم است اما باید از این ظرفیت درست بهره برداری شود !

جنگلداری در مرحله گذار و انتقال باید به اینگونه مباحث توجه می کرد و آسیب های ناشی از اجرای پنجاه ساله را که ممانعت ها در جمع آوری بذر و یا کندن نهال تا چه حدی می تواند، به محرومیت و یا ایجاد مصدومیت منتهی شود می پرداخت. اینک به وضوح می بینیم که بخش حمایت جنگل از فاز عملیات جنگلی به فاز عملیات زراعی و از دل جنگل به دل خانه نقل و مکان کرده است و ضعف اجتماع محور نشدن جنگلداری علمی و عملی سبب شد تا ظرفیت های پویش اجتماعی منحرف از قاموس سیاست جنگل در جنگلداری به کار گرفته شود.

شرایط به گونه ایست که حتی حمایت از جنگل تابع جنگلداری نیست و جانشینی اجرای تصمیم گیاهپزشک به جای تصمیم جنگلدار، تراژدی امروز و فردای کشور است.

عکس نگاشته '' سینی شمشاد جنگلی در خانه ها ! '' را ببینید.

مزیت مدیریت علمی عملی جنگل

مزیت مدیریت علمی عملی جنگل

امشب تاریخچه تشکیل آموزشگاه چالوس و تلاش های بانیان جنگلبانی در آموزش جنگلبانان را مرور کردم که اولین دوره اش در سال ۲۹ که کار آموزان از بین نظامیان گارد انتخاب شده بودند، موسوم به جنگلبانان بیست و نهی و سپس شش دوره در بندر گز برگزار شد و متعاقب آن با تجهیز آموزشگاه چالوس یازده دوره در این آموزشگاه بر گزار گردید.

جنگلداری مدیریت نرم جنگلبانی علمی و عملی بود و به قدری آموزه های نا نوشته دارد که باید در اینجا از هر جنگلبان خوش ذوقی استمداد طلبید در نوشتن این آموزه ها بکوشند، که در یک عکس نگاشته زیر می توانید تفاوت های در خور توجه را ببینید.

هر جنگلبانی باید پیوسته از مزیت های طرح جنگلداری در نگهداری جنگل ها بگوید و بنویسد. هر چند که گوش زمین و زمان به ناله ما جنگلبان ها آشنا نباشد ! لیک باید گوی سخن مان را بر حول این محور بگردانیم، حتی اگر چرخ گردون وفق مرادمان نگرداند !

در این روزها که همگان کشاورزی را یوغ منابع طبیعی می بینند و ساز انتزاع کوک کرده اند، اما من با وصف احترام به همه دیدگاه ها از آن شخصیت ها که در زمره اساتید من محسوب می شوند، خواسته انتزاع و تشکیل وزارت آب محیط زیست منابع طبیعی را نه به صلاح می بینم و نه به اقتضاء ! و همچنین آن شخصیت ها از یک انتصاب نیز رنجیده اند و اما من، این نوع انتصاب را نیز در سازمان دارای تجربه مکرر و عدیده می بینم ! و متأثر با واکنش بطئی جنگل،حلم و بردباری را توصیه می کنم !

باید از جنگلبانی به هر نحو گفت و از تلاش آنها در جایگزینی نظام مالکیت که با منافع سوداگران در تعارض بود و از جایگزینی نظام بهره برداری سنتی گفت که جنگلبان ها قادر به تأمین و پرداخت حقوق عرفی و ما به ازاء ذینفعان نشدند و به دلایل ضعف مطالعات اجتماعی اقتصادی، در بسیاری موارد قادر به متقاعد نمودن بعضی ذینفعان نگردیدند و این ضعف مطالعاتی و تحولات اجتماعی و تغییر سیاست ها، سد مانعی در دستیابی به اهداف و طی فرایندها شد و می شود.

من با طرح مسئله تشکیل وزارت آب محیط زیست منابع طبیعی، مسئله جنگل را به مسئله دست دوم تبدیل شده می بینم.

جنگلانه بسیج بذر کاری است.

جنگلانه بسیج بذر کاری است. در فعالیت احیا و توسعه جنگل به بذر کاری اهمیت بیشتری دهیم و جنگل را طبیعی تر و هم راستا با طبیعت احیا کنیم !

جنگلبانی فراتر از یک شغل بود و هست ! کسانیکه از واژه جنگلبانی بیش از تعریف شغل، تعریف دیگری ندارند، با فرهنگ منابع طبیعی مأنوس نشدند. جنگلبانی یک فرهنگ در حفاظت و نگهداشت جنگل است، به این معنا که همین نوع تشکل های اجتماعی که اکنون اصرار به حفظ جنگل دارند، در اوایل قرن با هسته های تخصصی و حرفه ای از تحصیل کرده های آن مقطع زمانی طلوع فرهنگی داشت.

این طلوع به نام نامی ساعی ماندگار است، اگر چه این چهره خدوم غروبی زود هنگام داشت. این جنگلبان هم تنها بود ! او در برابر مشاورین خارجی دعوت شده از طریق سازمان برنامه وقت و دولت تنها ماند و مأیوس ! از این تنهایی استاد شادروان دکتر جوانشیر در صفحه ۱۷۴ تاریخ علوم منابع طبیعی مرقوم داشتند؛

مجموعه دخالت های این چنینی سازمان برنامه و بعضی قدرتمندان دیگر کشور، موجب گشت که ساعی به تدریج از اجرای برنامه های خود برای نجات جنگل های کشور باز بماند و همچنانکه خواهیم دید، تمامی امیدهای او به یأس مبدل گردید و زمانی فرا رسید که در اوج قدرت علمی و توان خدمت از چنین شغل مهمی که آینده حیات مملکت بدان بستگی داشت کنار رود.

با جنگلانه به جنگلبانی بپردازیم و فرهنگ منابع طبیعی را به فرهنگ عمومی تبدیل کنیم !

 

عدم تطابق اعتبار دولتی در اجرای طرح جنگلداری !

عدم تطابق اعتبار دولتی در اجرای طرح جنگلداری !

 

آنگاه که از اقتصاد درونزا صحبت می کنیم، منظورمان صرفا نگاه تجاری به جنگل و بهره برداری چوبی نیست، که یک در جایی بنویسد، « یکی هم تفکراتش کاملاً فسیلی شده و گمان می برد طرح های جنگلداری فعلی همچنان نجات بخش است ! »

او به اندازه دانش خودش برداشت ناچیزی از جنگلداری از لابه لای جزوات درسی دارد، شاید ایشان و امثال او از ابعاد اصلاح جنگل هیچ چیزی ندانند، یعنی از رسالت و مأموریت سازمان در اصلاح بهره برداری یا در اصلاح نظام مالکیت چیزی نخوانده باشند و یا در اصلاح شیوه پر اصطکاک و حتی پر استهلاک حفاظت فیزیکی و ضرورت تبدیل این رفتار حفاظتی جنگلبانان به رفتاری نرم و مشارکتی و اجتماع محور چیزی ندانند!

چون او نمی تواند برداشت درستی از دفاعم از جنگلداری داشته باشد، می گوید تفکرات فسیل شده ! دفاع من از جنگلداری فسیلی نیست، دفاع از ریشه و اصالت جنگلبانی و جنگلداری است، جنگلداری کلاسیک اجرا شده در ایران ایراد دارد. اما رفع ایراد را باید به سمت تحول برد، نه توقف ! مرحله گذار و انتقال نیز باید به سمت تحول برود، بنابراین تحول در جنگلداری برای دستیابی به طرح جایگزین ! حذف داشته ها و عملکرد گذشته نیست، ارتقاء داشته ها برای ارائه بهترین عملکردهاست.

روزی خواهد رسید که او هم مانند عضو شورا بیانیه صادر کند که منظورش توقف کامل بهره برداری از جنگل نبوده است، بلکه منظورش حدف نگاه تجاری به جنگل هیرکانی بوده ! دیری نخواهد پایید ! می شنویم !

از عدم تطابق اعتبار دولتی با اجرای طرح جنگلداری نکات کلیدی زیادی می توان بیان نمود !

در این عکس نگاشته زیر پیام اجمالی از عدم تطابق درج شده است.

در یک عبارت رسا تر می توان اینگونه بیان کرد در اولین روز از سال که نظام اداری تعطیل است و دولت با تنخواه گردان امور کشور را می گذراند، مدیر جنگل برای جنگل با اعتبار مصوب امورات مالی جنگل را مدیریت می کرد، برهم زنندگان اقتصاد درون زای جنگل باید به ملت پاسخ دهند، چرا با چنین ندانم کاری هایی مرحله انتقال را به اختلال و توقف سوق دادند.

عکس نگاشته '' عدم تطابق اعتبار دولتی در اجرای طرح جنگلداری !را در این آدرس ببینید.

 

سکوت جنگلبان ها !

سکوت جنگلبان ها !

به راستی چرا جنگلبانان سکوت پیشه کرده اند و از حرفه و تخصص خود و از سیاست جنگل و عملکرد در خور تحسین پنجاه ساله جنگلبانان در قالب طرح جنگلداری دارای اقتصاد درونزا، دفاع نمی کنند و چیزی نمی گویند ! 

اگر جنگلبان ها بهت زده از رفتار غیر حرفه ای از مدیریت باشند، حق دارند ! چون واقعاً آب سردی بر روی عملکرد پنجاه ساله جنگلداری در فصل رکود اقتصاد ملی ریخته شد.

نه احتمالا جنگلبانان از این رفتار رنجیده خاطر شده اند ! زیرا با وصف حساسیت شغلی آنها، که با موجودی بی زبان و کم واکنش، سر و کار داشتند، عده ای بی تجربه پا برهنه وارد اطاق عملشان می شوند و آنها را داوری می کنند، که این چه زخمی است و چه خشونتی بر روی این موجود زنده !

احتمالا این بی تجربه ها که پا برهنه وارد این اطاق عمل شدند، هرگز اطاق جراحی انسان یا دام را ندیده اند !

بله، جنگلبانان حق دارند، سکوت پیشه کنند !

عکس نگاشته '' سکوت جنگلبان ها !را در  اینجا ببینید.

سینرژی مدیریت بخش کشاورزی در توسعه با اهداف متنوع !

سینرژی مدیریت بخش کشاورزی در توسعه با اهداف متنوع !

توسعه جنگل بخش مهمی از رسالت و مأموریت سازمان به همراه افزایش جمعیت کشور و افزایش میزان تهدیدات زیستی و کاهش سرانه سبز، با افزایش تکلیفات قانونی مواجه بوده است، ولی اما تا کنون با ابزار مالی اعتباری مناسب همراه نگردید و دستیابی به هدفگذاری ها نیازمند اعتبار سالانه ۱۰۰۰ میلیارد تومانیست.  جنگل لاجرم نباید به وجود صرف درخت تعریف شود. جنگلی بودن شاخص متمایزی از باغداری و کشاورزی دارد و درختچه زار و بوته زار به صورت آمیخته نیز می تواند در زمره پوشش سبز جنگلی دسته بندی شود.

اگر چه با توجه به رکود اقتصادی دورنمای عدم امکان تجهیز ساز و کار مالی اعتباری دولتی این تکلیف قانونی عبث جلوه می نماید و متولی نیز در ارائه ساز و کار استفاده از ''توان و سرمایه بخش غیر دولتی'' نا توان نشان داده است و بخش کشاورزی به بهانه احیای اراضی شیبدار، محدودیت های خود را از طریق روش واگذاری اراضی ملی پیشنهاد می دهد و قادر به استفاده از اعتبار دولتی در اراضی ملی نیست.

اینگونه استنباط می شود که بخش کشاورزی تعهدات خود را از تعهدات مدیریت منابع طبیعی کشور جدا می داند که در تنظیم اعتبارات یا توزیع آن زیر بخش منابع طبیعی را در مدیریت مشارکت نمی دهد، این مسئله دارای یک ابهام نا گفته و حتی نگفتنی است که شخص وزیر محترم می تواند، فصل الخطاب شود و وزارت جهاد کشاورزی را از حاشیه های توجه به توسعه صرف باغداری دور کند و توامان، توسعه و احیای منابع طبیعی در عهده مسئولیت سازمان را از خلط و خدشه دور نگهدارد.

توسعه می تواند با اهداف متنوع به اجرا گذاشته شود و برخی محدودیت ها می تواند با نوشتن برخی سیاست ها و روش ها و تعیین محورها، برخی از نگرانی ها را برای تحقق برخی هدفگذاری تسهیل نماید.

عکس نگاشته '' سینرژی مدیریت بخش کشاورزی در توسعه با اهداف متنوع  را در اینجا ببینیداز عبارت '' مرور زمان'' بیشتر بدانید

از عبارت '' مرور زمان'' بیشتر بدانید

در حقوق مدنی و آیین دادرسی نسب به جلوگیری در تضییع حقوق یک قاعده «مرور زمان» متداول و مراعا بود و معمولا فعالان در بخش حقوقی از عبارت مشمول مرور زمان نمی شود استفاده می کنند. سرکار خانم الهام حبیبی تحت عنوان '' بررسی قاعده « مرور زمان » در حقوق ایران '' در مورد چگونگی این قاعده توضیحات مبسوط تری دارد.

در هر حال در موارد مشمول تعقیب مجرم موقوف نمی شود، زیرا اگر رسیدگی به اتهامات متهمان مشمول این قاعده متوقف شود و آنها به جزای تعیین شده در قانون، مجازات نشوند موجبات تجری فراهم می شود !

تصرف من غیر حق در منابع طبیعی نیز مشمول قاعده مرور زمان است، اما تصرف من غیر حق فقط دارای شاخص تاریخ است « یعنی ۲۷/۱۰/۱۳۴۱ » قبل و یا بعد از این تاریخ منوط به تصریح قانون است، چنانچه قانونگذار بعدها در اصلاح سال ۱۳۴۸ حسب موارد تا این تاریخ را در ماده ۳۴ قانون آورده است و در قانون تعیین تکلیف اراضی اختلافی ۱۳۶۷ و اصلاح ماده ۳۴ در سال ۷۴ این تاریخ را حسب موارد به « تا تاریح ۱۶/۱۲/۱۳۶۵» منوط کرده و راجع به نحوه رسیدگی مقرراتی دارد.

اما جنگلبانان یک قاعده دیگر نانوشته ای را به اجرا می گذاشت، فقط تو ارزش مالت را می دانی ! قیمتش را مرتب بالا نبر و تو ویترین نگذار ! تا بتونی به دیگران بدی ! این قانون نانوشته در یک کلام پر محتوی می گفت، ارفاق ! که می داد به تناسب بدون دریافت بها، می داد بی منت اما با توقع ارائه خدمت حفاظت !

از قاعده مرور زمان فقط می توان در یک دهه یک رد پا پیدا کرد ! زیرا ده دهه های بعد شرایط متفاوت می شود و می گویند جنگلبان های بی رحم درخت گردو و گلابی دهساله را بریدند ! قاضی نمی دانست، درخت یعنی چه ! شما که می دانستید ! این درخت و آن درخت چه تفاوتی با هم دارند ! و...

روزهای سنوات اولیه خدمت و خلع ید و رفع تصرف را از یاد نمی برم و زمین هاییکه چند بار مکرر حکم قاضی به اجرا گذاشته شد، اما آن زمین ها در دست متصرفان من غیر حق هست و نیست آنچه که باید به عنوان یک قاعده باشد. جنگلبان را از جنگل و دور ور درخت دور نکنید و به خود و نسل آینده خیانت نکنید !

تخریب و تصرف من غیر حق اراضی ملی جرمی است که مشمول مرور زمان نمی شود، اما من دیده ام که اثر این جرم در مرور زمان حل می شود !

 

حسرت به دلی دیدم، حسرت به دلت ماند !

حسرت به دلی دیدم، حسرت به دلت ماند !

میراث ناملموس هر عصر و دوره ای تولید می شود. چند روز قبل گفتم، یک ضمیر ناخود آگاهی در حفاظت از آثار میراثی می کوشد و گفتم اگر کسی در مورد برق گرفتگی یک فرد بی اختیار واکنش نشان دهد و بگوید؛ بر پدر اختراع کننده ات ... شما بلا فاصله واکنش نشان می دهید و گویید این همه خدمات برق  ! چرا به ادیسون ناسزا می گویید و حتماً واکنش خواهید داشت و این تجلی حفاظت از میراث معنوی و ناملموس است.

سرمایه انسانی کشور ما نیز میراث ناملموس متعدد و متنوع در خود دارد و حفظ این میراث بر همه مردم فرض و لازم است و قدردانی از تولید کنندگان این میراث، حتی عامل پیشگیری از فرار مغزی تلقی می شود و برآورد توقعات و انتظارات اندک سرمایه انسانی، حفاظت از میراث ناملموس را متبلور می کند.

امروز مطلب حسرت واپسین معمار بلوار کشاورز خواندم و شما هم بخوانید و خوب است که بخوانیم و بدانیم چگونه در مرور زمان، میراث ناملموس من غیر حق تصرف می شود و آثار معنوی آن مخدوش می گردد و بسیاری از آحاد جامعه که در اکثریت هستند، واکنشی ندارند و اندک افرادیکه واکنش منفی دارند، تأثیر گذار نیستند و مجری در تاراج و تصرف میراث فرهنگی توفق ظاهری دارد و اما خود می داند که میراث معنوی ناملموس، قابل تصرف نیست و میراث مظروف نیست که در ظرفی بگنجد و محبوس شود. میراث فرهنگی ظرف است و سینرژی ظرفیت های درونی آن، هر پوسته محبوس کننده ای را می شکند.

بسیار تأسف آور است که با این فرهنگ غنی ملی و دینی، حکم حاکمیتی در عین تعارض با فرهنگ ملی و دینی به اجرا گذاشته می شود. در حالیکه همه به دنبال تحقق هدف توسعه پایدار و مدیریت پایدار هستند و با اعتقاد می گویند میراث فرهنگی حقوق عمومی و ملی است و تصرف میراث فرهنگی مشمول مرور زمان نمی شود، اما با قصور حفاظت از اثار معنوی بلوار کشاور برخورد نکردند و هنوز در تعلل این اثر در معرض خدشه و خسارت است.

تجلی ! همدلی !

تجلی ! همدلی !

در تجلی همدلی این ملت واژه ها کم می آورند ! مردمی که از لحاظ مکانی از هم دورند، اما از لحاظ همدلی به هم نزدیک ! نزدیکی به معنای عمیق در کنار هم ! به همه کسانیکه به هر شکلی، در کنار مردم حادثه دیده بودند، کمتر یا بیشتر ! باید گفت ؛ ممنون و سپاسگزارم !

اما آنگاه که مقامات از روند بازسازی گفته اند و انتظار تا مدتیکه برای ما سخت است ! برای آسیب دیدگان سخت تر ! باید در کنارشان باشیم و همدلی را به همبستگی ملی تبدیل کنیم، تا خانه ها ساخته شود و آبادی و آبادانی به کرمانشاه برگردد.

چوب فریاد می زند که مصالح ساختمانی ایمن تر است !

چوب فریاد می زند که مصالح ساختمانی ایمن تر است !

 

باقیمانده ای از یک بنا در زلزله ازگله کرمانشاه فریاد می زند، مصالح ساختمانی چوبی که طبیعت آن را تولید کرده است، مقاومت بیشتری در برابر پدیده قهری و طبیعی مانند زلزله دارند.

مهرورزی مسکن مهر کم و بیش به همه مردم نشان داده است که با رفتار پوپولیستی ژورنالیستی فیمنستی نمی توان به حفاظت پایدار جنگل رسید، جنگلبانی یک فعالیت اجتماعی حاکمیتی است و حفاظت پایدار جنگل در مدیریت حرفه ای جنگلبانی مستتر و از طریق تهیه و اجرای طرح های دانش بنیان جنگلداری امکان پذیر است.

توقف بهره برداری چوبی در جنگل های طبیعی آدرس نادرست و تعطیلی طرح های جنگلداری که به رها کردن مدیریت جنگل ها منتهی می شود، اقدامی غیر علمی و اجرایی است. اما توقف بهره برداری تجاری در نوار باریکه ناحیه رویشی هیرکانی و همچنین رفع نقایص و تغییر رویکرد در مدیریت نیز بسیار با اهمیت است و تهیه یک نقشه راه انتقال بدون اختلال مدیریت جنگل، نیز الزامی است که در مدیریت علمی عملی جنگلداری، نگهداری جنگل با اصل استمرار تولید برجسته و نمایان شود و مردم مشاهده کنند که هدف بهره برداری چوبی نیست، بهره برداری چوبی پیامد اقدامات احیایی و اصلاحی و پرورشی در جنگل است.

در هر حال مقاومت مصالح پایه چوبی در برابر زلزله همیشه مقاوم تر از دیگر مصالح از خود کارکرد نشان داده و امنیت ایجاد کرده است و اگر در گذشته با بهره برداری سنتی به نگهداری جنگل توجه نشد. اکنون لازم است که به تکلیف توسعه جنگل خود بپردازند و بهره برداری چوبی و اجتناب ناپذیر جامعه را با رعایت اصل استمرار تولید در چارچوب طرح جنگلداری در جنگل های دست کاشت دنبال کنند.

    

توسعه روستایی بدون محوریت منابع طبیعی ناپایدار است !

توسعه روستایی بدون محوریت منابع طبیعی ناپایدار است !

این استنباط بسیار نادرست و غیر واقع است که بگویند اگر توسعه روستایی با محوریت منابع طبیعی به اجرا در آید، بهره برداری مضاعف شده و تهدیدات تشدید می یابد.

توسعه با هر محوری که به اجرا در آید، فقط مصرف کننده عرصه و اعیان در منابع طبیعی است و چنین توسعه مصرف گرای در منابع طبیعی، هرگز به پایداری دست نمی یابد.

تصور کنید اگر تحت توسعه اکوتوریسم و محوریت صنعت گردشگری بخواهند برنامه توسعه روستایی را بنویسند، یا بخواهند به توسعه صنعتی توجه کنند و یا توسعه را با محوریت کشاورزی بنویسند، ممکن است واحدهای روستایی را با درآمد جدید مواجه کنند، اما با افزایش جمعیت - افزایش تراکم - افزایش پسماند و ساخت و ساز مجاز تا ساخت و ساز ناموزون و یا حتی غیر مجاز به یک واحد روستایی تحمیل خواهند کرد، بنابراین تحمیل ناپایداری دور از ذهن نیست !.

برنامه توسعه روستایی اگر با محوریت منابع طبیعی نوشته شود، لاجرم باید میزان بهره برداری در منابع طبیعی تحت اصلاح نظام بهره برداری ساماندهی کند،. بدین ترتیب برنامه توسعه روستایی لاجرم برای احیا و توسعه و اصلاح منابع طبیعی، بسط خواهد یافت و چنین برنامه ای در صورتیکه به درستی به اجرا در آید و به درستی نظارت شود، در ارزیابی و پایش دوره ای کارنامه موفقی را نشان می دهد و پایداری را متبلور می کند.

 

ابعاد هدف کلی «اصلاح» در جنگل ها !

ابعاد هدف کلی «اصلاح» در جنگل ها !

بعضی ها که هنوز جایگاه مشخص و با ثباتی در تشکیلات سازمان جنگل ها ندارند، راجع به قاچاق چوب اظهار نظر می کنند و می گویند ! با بهره برداری مخالف هستند، چون قاچاق چوب در جنگل ها به حد بحران رسید. آنها نمی دانند، به میزان تقاضای موجود در بازار، احتمالا قاچاق چوب خواهند داشت ! چون عرضه با نقصان مواجه شده است !

جنگلبان ها با آنها بگویند؛ بازار هیچگاه منتظر موافقت او و امثال او نمی ماند، آنها مادامیکه فقر و رکود اقتصادی جامعه را درک نکنند، بحران ادامه دارد به مرور زمان عمیق تر و به فاجعه تبدیل می شود.

فهم واژه اصلاح که یکی از هدف های کلی مندرج در ماده ۲ قانون است می تواند در ابعاد مختلفی که در این شارپ بسط داده شد، هدف های راهبردی و سیاست اجرایی در برنامه جنگل داشته باشد.

اما غیر حرفه ای شدن مدیریت جنگل در دوره اجرایی قانون برنامه چهارم و پنجم، این شرایط اسف بار را برای جنگل به وجود آورد که به جای اصلاحات جزئی و لازم در اصلاح ساختار مدیریت حفاظتی و نظارتی جنگل، پروسه و فرایند اصلاح ساختار جنگل و توده های جنگلی و اصلاح نظام در مالکیت و بهره برداری سنتی، که یک هدف قانونی مستتر در متن طرح جنگلداری بود، با توقف بهره برداری چوبی به تعطیلی طرح جنگلداری منتهی و کلا رها شود. بی تردید امر بر بعضی ها مشتبه کلا شده است، که جایگاه متولی را مخدوش و به جای او اظهار نظر می کنند.

 

كاربران آنلاين

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم