آمار بازدیدکنندگان سایت

02962094
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
293
1305
6088
14851
41241
2962094

آی‌پی شما: 3.230.144.31
امروز: ساعت

تصویب نامه در خصوص اصلاح عوارض قطع درختان جنگلی

با این مصوبه دولت و اصلاحیه در وصول عوارض قطع درختان جنگلی، سازمان جنگل ها می تواند برنامه جنگل و جنگلداری را 

 تصویب نامه در خصوص اصلاح عوارض قطع درختان جنگلی

 

  

با این مصوبه دولت و اصلاحیه در وصول عوارض قطع درختان جنگلی، سازمان جنگل ها می تواند برنامه جنگل و جنگلداری را در طرح جایگزین با اقتصاد درونزا ، به جریان اجرا بگذارد. اما نیک می دانیم سازمان واجد چنین ظرفیت مدیریتی نیست و هرگز نمی تواند از این اصلاحیه استفاده مناسب مالی اداری بکند  ! می خواهد استراحت جنگل را حتی به استراحت درختان واقع در محاوط و معابر و مستثنیات بسط دهد و بر شعار حفاظت و منع بهره برداری اصرار نماید.

لابد از نتیجه استراحت جنگل که بدین نحو جنگل ها به حال خود رها شد، راضی است.

تصویب نامه در خصوص اصلاح عوارض قطع درختان جنگلی

شماره۱۳۶۱۶۲/ت۵۷۸۳۰هـ  ۱۳۹۹،۱۱،۲۵

وزارت جهادکشاورزی ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی سازمان برنامه و بودجه کشور

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۹/۱۱/۱۹ به پیشنهاد شماره ۱۶۸۳۵۹ مورخ ۱۳۹۹/۴/۱۱ سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد[1] ماده (۶۸) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ـ مصوب ۱۳۸۰ ـ تصویب کرد:

عوارض قطع درختان جنگلی موضوع ماده (۱۵) قانون حفاظت و بهره­برداری از جنگل­ها و مراتع[2] ـ مصوب ۱۳۴۶ و اصلاحات بعدی آن به شرح جدول زیر اصلاح می­شود:

 

معاون اول رئیسجمهور ـ اسحاق جهانگیری

ردیف

عنوان

میزان عوارض به ریال

۱

درختان رده یک بند ۱۷ ماده یک

۱،۴۰۰،۰۰۰

۲

درختان رده دو بند ۱۷ ماده یک

۱،۱۷۲،۰۰۰

۳

درختان رده سه بند ۱۷ ماده یک

۷۰۰،۰۰۰

۴

چوب هیزمی

۱۶۵،۰۰۰[1] - ماده ۶۸ قانون تنظیم – به دولت اجازه داده می شود براساس پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و متناسب با عواملی همانند کاهش هزینه های دولتی ناشی از اصلاح ساختار اداری و کاهش نیروی انسانی و نرخ تورم، هر سه سال یک بار نسبت به کاهش یا افزایش مبالغ ریالی مشخص مندرج در قوانین و مقررات در زمینه میزان جرائم، تعرفه ها و خدمات دولتی، حقوق دولتی و عناوین مشابه با رعایت مفاد برنامه های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اقدام و مراتب را ابلاغ نماید.

[2] - ‌ماده 15 - سازمان جنگلباني موظف است عوارض زير را از متقاضيان بهره‌برداري از درختان جنگلي كه در جنگل ها يا مراتع مشجر يا بيشه‌هاي ‌طبيعي يا اراضي جنگلي يا توده‌هاي جنگلي يا باغات و اراضي زراعتي واقع در مناطق جنگلي به طور طبيعي روييده‌اند براي هر متر مكعب درخت ‌دريافت دارد.

1 - براي درختان رده 1 بند 17 ماده 1 سيصد ريال

2 - براي درختان رده 2 بند 17 ماده 1 دويست و پنجاه ريال

3 - براي درختان رده 3 بند 17 ماده 1 يكصد و پنجاه ريال

4 - براي چوب هيزمي سي و پنج ريال

‌تبصره 1 - ملاك محاسبه حجم از لحاظ وصول عوارض و بهره مالكانه حجم تنه و شاخه‌هايي است كه قطر آنها از بيست سانتيمتر به بالا بوده و ‌قابليت تبديل به انواع چوب داشته باشد. شاخه و تنه‌هايي كه قطر آنها از بيست سانتيمتر كمتر بوده و همچنين تنه و شاخه‌هاي كج و معوج و معيوب كه ‌قابل تبديل به چوب صنعتي نباشد هيزمي محسوب مي‌شود.

‌تبصره 2 - در صورتيكه از تنه و شاخه‌هاي كمتر از بيست سانتيمتر قطر انواع چوب تهيه شود نصف عوارض مندرج در رده مربوط دريافت خواهد ‌شد.

‌تبصره 3 - بهره‌برداري از درختانيكه به استناد طرح در جنگل هاي مربوطه كاشته شده و يا مي‌شود طبق مفاد اين ماده و تبصره فوق مشمول ‌پرداخت عوارض و بهره مالكانه خواهد بود.

‌تبصره 4 - پروانه‌هاي صادر قبل از تاريخ 1342.6.27 از لحاظ وصول عوارض مشمول اين ماده نبوده و عوارض آنها برابر قوانين قبلي وصول‌مي‌شود.

‌تبصره 5 - صدور هيزم و زغالِ چوب از كشور ممنوع است در صورت تخلف عين جنس به نفع سازمان جنگلباني ضبط و جريمه‌اي معادل يك‌برابر بهاي آن از مرتكب وصول خواهد شد.

به موجب اصلاح 26/1/48 تبصره زير به عنوان تبصره 6 به ماده 15 اضافه مي‌شود:

تبصره 6 - دولت مي‌تواند براي حمايت از صنايع چوب و يا تشويق صادرات عوارض موضوع اين ماده را به پيشنهاد وزارت منابع طبيعي براي مدت‌ معين تقليل دهد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 14 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم