آمار بازدیدکنندگان سایت

02059744
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
253
748
2563
21237
47161
2059744

آی‌پی شما: 18.207.136.184
امروز: ساعت

آفرود؛ بی راهه ها راه من است.

روز مهندسی مبارکباد ! مخصوصا به وزیری که امروز مفتخر بود تا بفرماید؛ « مهندسان کشاورزی تولید را متحول خواهند کرد».

 

 

آفرود؛ بی راهه ها راه من است.

روز مهندسی مبارکباد ! مخصوصا به وزیری که امروز مفتخر بود تا بفرماید؛ « مهندسان کشاورزی تولید را متحول خواهند کرد». اما مهندسان کشاورزی و منابع طبیعی بیکار و خانه نشین هستند و بیشترین نرخ بیکاری را در بین دانش آموختگان بیکار دارند و امنیت غذایی که بحران گوسفند نشان داد در عین ناتوانی مختل شده و فعالیت های مختلف کشاورزی که فاقد تحرک و رونق است.

دو سال است نا دانسته با صدور دستور توقف بهره برداری ازجنگل و فسخ قرارداد، طرح ها و مهندسی جنگل را تعطیل کرده اند، اما قاچاق و آفرود از تمام بیراهه های عرصه جنگل های هیرکانی راه های مختلف قابل دسترسی ساخت و هزینه نگهداری طرح های جنگلداری را نداد تا هیچ رمقی برای تقابل باقی نماند.

تا قبل از اجرای قانون استراحت جنگل ایده مندان تنفس می گفتند؛ جنگل های هیرکانی کلا نابود شد ! پس به خود نهیب زنیم که آفرود و قاچاق چوب در این جنگل های اهمیت ندارد !!! اما دریغ و افسوس که مناطق بکر و حفاظت شده کشور که تا قبل از اجرای قانون استراحت جنگل، فقط شکارچی می توانستند در آن مناطق تردد کنند، اکنون این عرصه ها نیز به بی راهه گردی تبدیل شدند ؟

آفرود لجام گسیخته است که از جاده نمی رود و بی راهه ها راه اوست. اما وقتی کامیون ها در زریبار افرود می کنند و مأمن پرندگان به سخره گرفته می شوند، باید پرسید ! چه کسانی آفرود را در بسترهای طبیعی و بکر جنگل ها و مراتع و رودخانه ها و دریاچه ها و تالاب های کشور، به صورت لجام گسیخته مهندسی کرده اند ؟ آیا مشخص است چرا باید از این همه بیراهه به سمت کدام مقصد حرکت کرد ؟.

کسانی که برای عبور از بی راه ها در بسترهای طبیعی، از جامعه جدا شده اند، قانون حاکم بر جامعه در آیین نامه رانندگی را به بیراهه می برند ! آفرود تافته جدا بافته است، ورزش نیست اما هیجانی ناشی از انباشتگی مایه جیب و انباشت غرور جوانی است !

آنچه از آفرود به جا می ماند تخریب پوشش زنده گیاهان و الودگی شدید در رودخانه ها و تخریب خاک و فرسایش ابی ناشی از تردد بی ضابطه است !

خیلی از واژه مهندسی استفاده شد، در همه جا استفاده می شود. این واژه نیاز به بازیافت دارد، نظام مهندسی باید بتواند مهندسان را در قالب استاندادرهای مختلف بخش دانشگاه - تحقیقات - اجرا باز مهندسی کند.

وقتی متولی جنگل نمی داند که نباید مهندسی مدیریت جنگل را تعطیل کند ! چگونه با وصف عدم رضایتمندی در جامعه ذینفع، به تکریم یک جانبه از مهندسی می پردازد !!! روز مهندس باید در جامعه و نزد مردم گرامی شود.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 23 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم