آمار بازدیدکنندگان سایت

02265691
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
856
1442
3761
9014
30030
2265691

آی‌پی شما: 35.175.121.230
امروز: ساعت

آزاد بودن تا ممنوع بودن قاچاق چوب !

عقربه قانون موسوم به استراحت جنگل، خلاف جهت زمان و توسعه مدیریت جنگل در حرکت است و یک گفتار و رفتار عبث و صد البته زیانبار، شاید فقط به رونق بازار پنهانی

 

 

آزاد بودن تا ممنوع بودن قاچاق چوب !

عقربه قانون موسوم به استراحت جنگل، خلاف جهت زمان و توسعه مدیریت جنگل در حرکت است و یک گفتار و رفتار عبث و صد البته زیانبار، شاید فقط به رونق بازار پنهانی چوب یا پدیده قاچاق منتهی شده است و تاسف بار این است که مسئولین سعی در پنهان نگه داشتن آمار این جریان فساد دارند.

قاچاق چوب عمل مشروعی نیست ! بنابراین نباید گفت؛ «قاچاق چوب ممنوع است» ! قاچاق پدیده بدهنجار و فساد اقتصادی است و به عملیات کنترل و مبارزه نیاز دارد. اعلام ممنوعیت قاچاق چوب به منزله مشروعیت بخشیدن به یک مجاری فساد اقتصادی و تنزیل تبعات فعل جرم است.

به طور مطلق نمی توان گفت هیچ فرایند مجازی برای استحصال چوب نیست ! از این رو باید راجع به یکی از فرایندهای مجاز استحصال جوب که مصرف شخصی است بحث کرد. حد مجاز مصرف شخصی برای هر خانوار‌ روستایی مجاور شهر در هر سال «چوب یک مترمکعب - هیزم سی استر - ذغال یکصد کیلوگرم» تعیین شده است، در حالیکه جنگل نشینان تحت شرایط دیگری هستند و قانونگذار تقریری در مورد مصرف جنگل نشینان نکرده است، روستاییان مجاور شهر برای جنین مصرفی نیاز به تبدیل تنه های غیر صنعتی درخت به حجم ۲۵ مترمکعب دارند و طبعا حنگل نشینان بیش از این خحم مصرف چوب سوخت دارند. با توجه به جمعیت جنگل نشین در شمال کشور ۷۸۳۹۰ خانوار، می توان گفت حجم مصرف شخصی حدود ۴۳،۸ مترمکعب برای هر خانوار در هر سال و کل مصرف ۳،۴ میلیون متر مکعب است.

چندی پیش وزیر محترم در بیانی مبسوط فرمودند سوخت های فسیلی سبب گاهش بهره برداری شده است و من نه در مقام پاسخ به ایشان، بلکه با بیانی متناقض دیگر می گویم، طرح بی هدف پرداخت یارانه ا تمام رشته های مدیریت حفاظتی سازمان جنگل ها در جایگزینی سوخت را پنبه کرد.

در ارتباط با چگونه حفظ جنگل ها تا این حد مثبت اندشی برای مسئولین جایز نیست !

« مهر / ریاست محترم سازمان نیز در بیانی دیگر گفته اند؛ طبق گزارشات قاچاق چوب ۵ درصد کاهش یافته است و هر گونه قاچاق چوب مخصوصا از جنگل های شمال ممنوع بوده و با ان برخورد خواهد شد  »

سوال واضح دیگری مطرح است مصرف شخصی مندرح در ماده ۴۸ تعریف نشده است. بلکه آیین نامه اجرایی ماده ۲۸ حداکثر مصرف شخصی را تعیین کرده است. آیا فروش حد مصرف شخصی جرم است ؟

قانونگذار فروش مصارف روستایی را قاجاق محسوب مرده است در حالیکه مصارف روستایی با ملاحظه به مفاد تبصره ماده ۱۲ آیین نامه ماده ۲۸ قانون به نحوی از حیث بهره برداری متمایز از حداکثر حداکثر مصرف شخصی چوب و هیزم و ذغالبیان شده است و نیازی به اخذ مجوز از سازمان جنگلبانی ندارد. با این ملاحظه که قانونگذار حق استفاده ۲۵ مترمکعبی برای روستاییان مجاور روستا قائل شده است، با توجه به سختی معیشت کنونی چگونه می توان گفت فروش این میزان حق عرف بهره برداری غیر مجاز و حمل مستحصلات آن به هر نحو و فروش آن قاچاق است.

سخت گیرانه ترین شکل حفاظت از جنگل را می توان در مدیریت علمی عملی مبتنی بر تهیه و اجرای طرح جنگلداری ملاحظه نمود که طی آن به موجب بند ۳ ماده ۴ قانون تامین هرگونه مصارف روستایی از محل طرح جنگلداری و در قالب مدیریت متمرکزی اداره شده است و بسیاری از روستاهای مجاور شهر به موجب تصمیمات معاونت جنگل در شمال از شمول تعریف حذف شده اند.

جنگل های دیگر نواحی رویشی مصارف روستایی متداول را دارند و اگر به دلیل ضعف کارشناسی و ضعف مدیریت سختمان است و یا به دلیل ضیق اعتبار، امکان انجام پایش دوره ای و ارزیابی کمی کیفی دوره ای را نداشته و این فعالیت علمی عملی را رها کرده ایم، می توانیم از طریق سبد مصرف کنندگان، حجم مصرف چوب و هیزم و ذغال را بر آورد کنیم !

آمار قلیان سراهای تهران ۱۰۰۰ واحد و در کشور بیش از ۵۰۰۰ واحد است و رستوران ها و .... با این وصف مصرف روزانه ذغال بیش از ۲۰۰ تن برآورد می شود و هیچ مجاری مجاز تولید در کشور نیست، بنابراین فرایند تولید ذغال کلاً غیر مجاز و حمل آن قاچاق است و بازار مبل کشور نیاز به ۱۰۰ هزار متر مکعب چوب دارد و هیچ مجاری مجاز استحصال چوب جنگلی در کشور وجود ندارد و همه مستحصلات در حال مصرف این صنعت ار طریق قاچاق است، واقعیت ها را بیان کنیم و مردم بدانند که از مقامات مسئول چه بخواهند.

در راستای حفاظت پایدار و بهینه سازی مدیریت جنگل، باید اصلاح تعیین حد مصرف شخصی از طریق مجاری قانونی، یکی از مطالبات مردم شود. نفس جنگل ها را با این نوع بی مبالاتی گرفتند و با اجرای قانون موسوم به استراحت جنگل می خواهند به جنگل استراحت بدهند، زهی خیال باطل !!!

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم