آمار بازدیدکنندگان سایت

01980055
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
364
923
2089
23762
34729
1980055

آی‌پی شما: 54.174.43.27
امروز: ساعت

لرگ و سیلاب و مدیریت آبخیز در جنگل داری

در حالیکه گونه لرگ یک گونه آب دوست و خواستگاهش حاشیه رودخانه ها از جلگه تا میانبند است.

 

 

لرگ و سیلاب و مدیریت آبخیز در جنگل داری

در حالیکه گونه لرگ یک گونه آب دوست و خواستگاهش حاشیه رودخانه ها از جلگه تا میانبند است. همه می دانند درخت لرگ در حاشیه رودخانه ها با تراکم مناسب هست و منقرض نشد، اما تنه این درخت هرگز در بین تنه های درختان سیل آورده مشاهده نشد، با این اوصاف همیشه بدون تحقیق و پژوهش فعالیت بهره برداری در طرح های جنگلداری مخدوش شد. !

در مدیریت علمی عملی جنگل صحبت از ارتباط برش هر شیوه اجرایی که منتج به دو راسته فعالیت مشتمل بر بهره برداری و تجدید پذیری جنگل می شود، تکراری و زیره به کرمان بردن است.

با تأمل بر دیر زیستی فیزیولوژیکی گونه لرگ با این ملاحظه که نمی توان هیچ تنه سالم بالاتر از قطر ۶۰ را حتی در نقاط بکر و غیر قابل دسترسی انسان پیدا کرد، خود می تواند یک عنوان پژوهشی برای محققین جوان کشور باشد، تا بصیرت به خرج دهند و کارکردهای بازاری و غیر بازاری دو گونه هیگرفیت توسکا و لرگ «تنه نرم پر خمش درخت لرگ را با تنه خشک ناخمش درخت توسکا» را با هم مقایسه کنند ! چرا کوتاهی های بخش تحقیقات سبب مخدوش جنگل داری شود ؟

در جنگلداری علمی عملی مدیریت جنگل در حاشیه رودخانه ها«مسیل» با دیگر سطوح جنگل، باید بسیار متفاوت دیده شود و این تفاوت تبعیت از اقتضای مدیریت منابع طبیعی است. تبعیت از اقتضا به این معنی که سیلاب نیز بخش از موهبت طبیعی و یکی از کارکردهای طبیعت در راستای پشتوانه بودن فعالیت کشاورزی است و سیلاب زمانی مخرب می شود که کارکردهای مسیل با رها شدن مدیریت در جنگل و یا فعل انفعالات مکانیکی ناشی از توسعه ناپایدار بیرون از مرز جنگل مختل شود.

مدیریت علمی عملی جنگل می تواند در مسیل رودخانه ها با نگاه مدیریت آبخیز بدون تحمیل هزینه ملی، به پایداری عرصه بیش از پایداری اعیان اهمیت دهد و با استفاده از دو شاخص دیر زیستی و ناپایداری این دو گونه سریع الرشد در مراحل نهال تا تیرک، با شناخت نقش ریشه و تنه و تاج درختان توسکا و لرگ، ناپایداری بستر متروکه و حریم مسیل رودخانه ها و حتی ناپایداری درختان توسکا را و یا دیر زیستی پایین در هر پایه لرگ را به سمت پایداری در طبیعت سوق دهد.

ریشه های درخت لرگ عمیق نیستند سطحی و افشانی هستند. اما همیشه در برابر سیلاب های مخرب پایدار و بر جا مانده اند.

جوانه انتهایی منوپودیک است و تنه کج و معوج نیست و حتی درختان دارای تنه بدون گره آن هم دیده شد، اما بخش صنعت چوب بریده - خرده چوب - ام دی اف - کاغذ هرگز نتوانست با وجود الیاف بلند این گونه کاربرد و مصرفی برای آن تعریف کند.

شاخه های جوان سرشاخه ها و تاج و گرزن تحت تأثیر شدید جوانه انتهایی منوپودیک آن هستند، به نحویکه توده لرگ محوطه مجتمع کلارآباد و خشکه داران تحت تأثیر لانه کلنی لک لک سرخشک شده و تاج پوشش باز گردید.

برگ و گل و میوه خوراکی نیست و حتی سمی است و بهره برداری عرفی و مصرف محلی آن هرگز از پل چوبی و تیر و هلای گرد فراتر نرفت. کسی تهیه کننده هیزم لرگ و الوار لرگ نیست !

بنابراین واژه پایداری و ناپایداری را باید با ملاحظه به جنبه های مختلف آن، برای یک گونه یا برای یک جنگل بکار ببریم. کمی فرابین تر و واقع بین تر باشیم. با شنیدن یک عنوان مانند؛ گونه پست، یا گونه مهاجم یا گونه مزاحم یا درخت پیر و فرتوت به گوینده هتاکی نکنیم ! هر گونه گیاهی ارزش های اکولوژیکی - اقتصادی – اجتماعی، منحصر به خود را دارد و در عنوان جنگل ارزش همه گونه ها با همه ملاحظات در ساختار عمودی و افقی آن جنگل بارز می شود، حتی آسیب های ظاهری یک درخت مانند خشکیدگی و یا حتی پوسیدگی نیز نمی تواند، دلالتی بر بی ارزش بودنش باشد.

لرگ یک گونه اندمیک در ناحیه رویشی هیرکانی است، با تبدیل جنگل های جلگه ای تیپ جنگلی آن کمتر دیده می شود، اما این گونه نورپسند را نباید رو به انقراض دانست، توان تجدیدپذیری گونه اندمیک لرگ با جست های سریع الرشد و ریشه جوش ها و پاچوش های قوی خود که یک گونه اللوپات سیطره جو است

ولی به موازات مصارف محدودی که در بهره برداری سنتی دارد و در صنعت مصرفی ندارد، در جنگلداری و اقتصاد جنگل باید ارزش های جلوگیری از فرسایش خاک و کنش دیواره ها و بستر متروکه رودخانه را تقویم و ارزیابی کرد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 40 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم