آمار بازدیدکنندگان سایت

01950633
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
471
958
2599
29069
33888
1950633

آی‌پی شما: 34.204.36.101
امروز: ساعت

در جنگل آنچه نمی خواستند و آنچه می خواستند !

تلاش برای استراحت جنگل یک خواسته برون سازمانی نا معقولِ بی برنامه بود و آنچه برای جنگل می خواستند باید در قالب دستور توقف بهره برداری مجاز در طرح های جنگلداری به جریان افتاد

 

 

در جنگل آنچه نمی خواستند و آنچه می خواستند !

تلاش برای استراحت جنگل یک خواسته برون سازمانی نا معقولِ بی برنامه بود و آنچه برای جنگل می خواستند باید در قالب دستور توقف بهره برداری مجاز در طرح های جنگلداری به جریان افتاد و اما آنچه نمی خواستند و از مجموعه ندانسته ها و غفلت ها و گوش شنوا نداشتن ها، اتفاق افتاد، این بود که به وابستگی معیشتی بیش از ۲۰۰۰ هزار اره موتورچی و بیش از ۵۰۰۰ راس قاطر فعال در قطع و تبدیل و حمل ۵۰۰ هزار مترمکعب از حجم بهره برداری مجاز برای تهیه الوار تراورس و کاتین و هیزم، هیچ توجهی نکردند و شاید فکر می کردند چه ربطی به استراحت جنگل دارد و یا اینها همه معصومند و یا همراه با ایده تنفس و شکم بچه ها و شکم این قاطرها را با سنگ پر می کنند.

چقدر برای مدعیان ایده تنفس باید خفت بار است که در عین عدم فهم تخصصی و تجربی، فعالان در فعالیت مجاز را با تصمیمات اتخاذی غیر تخصصی مجبور به انجام فعالیت های غیر مجاز و بر خلاف قانون نموده و پس از اجرای قانون استراحت جنگل انتظار داشته باشند، سازمان متولی تحت عنوان مبارزه با قاچاق که علاوه بر بهره برداری غیر مجاز چند برابری، گاه با خسارت جانی و اغلب با خسارت مالی و در هر حال هزینه های سرسام آور بر روی دوش جامعه بگذارد و در عین حال ناکام و ناموفق ارزیابی شود.

چگونه می توانند توقع داشته باشند، معیشت یک زندگی وابسته به کار چند راس قاطر، که پدر خانواده هیچ شغل جایگزینی را نمی شناسد، با استراحت جنگل و توقف بهره برداری در طرح جنگلداری متوقف شود. یعنی باید بفهمند که هزینه روزانه سیر کردن شکم قاطرها بیش از هزینه سایر افراد تحت تکفل است ! احتمالا چنین درکی نداشتند ! اما برایشان مقدور بود که در مورد فروپاشی نظام نظارتی جنگل، حرفم جدی بگیرند و توجه کنند و مضحک نپندارند و نخندند.

گفتم ۷۵۰۰ واحد چوبری مستقر در روستاها فعال هستند در حالیکه حتی می توانند بدون هیچ کنترلی شبانه کار کنند، یعنی اگر هر شبانه روز نیم مترمکعب مستحصلات جنگلی را بر خلاف قانون تبدیل کنند، ۳۵۰۰ متر و سالانه بیش از ۱۲۰۰،۰۰۰ مترمکعب تبدیل ثانویه بر جلاف قانون جابجا می شود.

با توقف بهره برداری مجاز همه ابزارهای مبتنی بر تدابیر فنی تخصصی بتدریج ناکارآمد شد و اکنون تحت عنوان تحقیق و تفحص باید بررسی کنند چرا سازمان در کنترل قاچاق ناکارآمد است ؟

مقامات کشور اگر به منابع جنگلی اهمیت نمی دهند، بدانند جنگل را نمی شود وارد کرد، جایگزین ندارد ! اگر به حفاظت از جنگل اهمیت می دهند باید بدانند که لازم نیست برای حفاظت چهار تا چشم قرض کنند ! بلکه باید کار را به اهلش بسپارند ! و کمی تأمل کنند چه ابزار کنترلی مبتنی بر تدبیر در این سازمان باقی گذاشتند ؟

در حالیکه همه اذعان به خالی شدن سازمان به عنوان یک سرمایه اجتماعی، سرمایه انسانی در خور توجه برای انجام این امر با اهمیت ندارد !  چگونه این سازمان باید با نیروهاییکه در وضعیت استخدامی قرارداد مشخص و یا مشاوره ای بدون هیچ آموزش بدو خدمت و یا ضمن خدمت به جای مستخدمین حاکمیتی برای انجام کارهای حاکمیتی مأمور می شوند، این سازمان در انجام تکالیف خود کارآمد باشد ؟

نفس یک فعال و تولید کننده و ذینفع در بهره برداری مجاز که افسار قاطرها را دست داشت، پس از توقف بهره برداری به شماره افتاد و اکنون افساری بریده بریده در دستان لرزان است.

خوب است بدانند جنگل روی استراحت ندید و هرگز به سمت استراحت نرفت ! زندگی این قبیل مردم ذینفع را نیز بدون مدیریت جایگزین ، نابخردانه و خودخواهانه به لرزه انداخته اند !

در جنگل آنچه نمی خواستند و آنچه می خواستند، هرگز اتفاق نیافتاد، تنها اثر اجرایی قابل مشاهده از اجرای ایده تنفس، ایجاد خسارتی جدی بر اقتصاد ملی است، از این رو متخصصین صاحب دانش و تجربه بتدریج انتظاراتشان را کوچک تر می کنند زیرا می بیند به موازات کم توجهی به حفاظت از جنگل ها، اقتصاد ملی نیز فاقد حفاظت مناسب است !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 32 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم