آمار بازدیدکنندگان سایت

01950475
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
313
958
2441
28911
33888
1950475

آی‌پی شما: 34.204.36.101
امروز: ساعت

شمشاد قربانی واردات چوب !

 

اگر درختی از طریق رفتار سوداگرانه به نحو غیر مجاز بهره برداری و یا حتی چوبش قاچاق شود، شاید بتوان گفت با وصفی که انتفاع عمومی از منابع ملی از بین رفته است

 

شمشاد قربانی واردات چوب !

اگر درختی از طریق رفتار سوداگرانه به نحو غیر مجاز بهره برداری و یا حتی چوبش قاچاق شود، شاید بتوان گفت با وصفی که انتفاع عمومی از منابع ملی از بین رفته است، ولی کماکان انتفاع شخص یا اشخاص وجود دارد.

اما اگر درختان جنگلی از طریق آفات و بیماری پژمرده شوند و بخشکند ! و حکم مدیریت مبتنی بر استراحت جنگل، مانع بهره برداری شود، هیچ انتفاعی اعم از چوبی و غیر چوبی برای ملت این کشور قابل تعریف نیست.

واردات چوب شاید تنها راه ورود انواع آفات و بیماری ها به کشور بوده است و سطوح وسیعی از جنگل های شمال به تبع تشکیک در توان تجدیدپذیری این منبع سرشار، نه واسطه قاچاق و بهره برداری های غیر مجاز، بلکه صرفا به واسطه حمله آفات از بین رفته اند

قربانی واردات چوب با دو حمله شدید پی در پی بیماری و سپس آفت با سرعت غیر قابل تصور،سرسبزی آشکار خود در ناحیه رویشی هیرکانی را در فصل خزان و خواب از دست می دهد و همه مقامات دست روی دست می گذارند و قادر نیستند بپرسند؛ چرا بیش از بیست مصوبه فلان مرجع تا کنون هیچ نتیجه ای نداشت ؟  من که دکتر نیستم تا بفهمم چه بر سر این گونه و جنگل شمشاد آورده اند !

همیشه یک ابهام  و سؤال ، دل مشغولیم بود و هست !

مگر بیماری و آفات هم عقل اقتصادی دارند که به با ارزش ترین درخت جنگل های ما حمله می کنند ؟

چگونه گونه با ارزش اقتصادی خارق العاده مانند شب خسب که گلش زیبا و با مسما به نام گل ابریشم و چوبش از زیباترین نقش ها و با دوام ترین چوب ها، باید طعمه آفت شده و منقرض می شد  و ما با بام روستاهای به جا مانده از نام این درخت مأنوس باشیم ؟

چگونه گونه با ارزشی مانند ملچ با تنه ای سرکش به بام جنگل های هیرکانی گاه چیره نما و گاه چیره و گاه سرور در آشکوب فوقانی با چوبی از زیبا ترین نقوش با کاربری مختلف ساختمانی و روکشی و... باید طعمه آفت شده و منقرض می شد ؟

چگونه گونه با ارزش اقتصادی شمشاد در انواع کاربری ساختمانی و ابزارآلات مختلف که قرن ها دوام دارد، باید  طعمه آفت شده و منقرض شود ؟

چگونه حتی حیوانات زنده کشورهای بیگانه به مثابه انسان های صاحب قدرت و مکنت آن سرزمین های دور دست، در مسیر چپاول و نابودی بنیان های اقتصادی این ملت و این کشور هستند.؟

واردات چوب با هدف تأمین ماده خام صنایع این کشور هرگز به نفع کشور نیست، چه با پوست و چه بی پوست !  هرگز منفعت ملی در پی ندارد ! 

با قبول محدودیت های موجود در کشور به سهولت می توان در خارج از جنگل بدور از برنامه سراسر توهم زراعت چوب، صرفا از طریق اعمال مشوق ها میزان تولید چوب در خارج از جنگل های سه استان شمالی را  از ۵ میلیون متر مکعب به ۷ میلیون متر مکعب افزایش داد.

با قبول محدودیت های موجود در رابطه با جنگل های شمال، به سهولت می توان از جنگل این ناحیه رویش بدون قطع درخت بیش از سه میلیون مترمکعب چوب استحصال و در اختیار صنایع چوب و کاغذ قرار داد.

همچنانکه قبول محدودیت های زیستی دایر به حفظ این جنگل های و اهمیت آن است، استراحت جنگل نیز با قبول مسئولیت ها و صرفا از طریق سرمایه گذاری در خور توجه قابل تحصیل است. رها کردن برنامه های احیا و توسعه و اصرار بر واردات چوب، برای مدیریت جنگل های با ارزش هیرکانی آفت و بیماری است.

نه شرایط قرنطینه ای خوبی هست و نه امکان و صرفه اقتصادی در واردات ماده خام صنایع چوب !  از آزمون خطا دست بردارید و جنگل های هیرکانی را فدای خود خواهی های خود نکنید.

 

 


نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم