آمار بازدیدکنندگان سایت

01950484
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
322
958
2450
28920
33888
1950484

آی‌پی شما: 34.204.36.101
امروز: ساعت

پایه های ناپایدار برای مدیریت ناپایدار جنگل ها

امروز سالروز درگذشت ساعی بنیانگذار جنگل بانی در کشور است، یاد و نام او گرامی و راه جنگل بانی پر رهرو باد، شاید حتی کسانی که چوب حراج به تفکر جنگل بانی زده اند، امروز یاد و نامش را گرامی بدارند.

 

 

پایه های ناپایدار برای مدیریت ناپایدار جنگل ها

امروز سالروز درگذشت ساعی بنیانگذار جنگل بانی در کشور است، یاد و نام او گرامی و راه جنگل بانی پر رهرو باد، شاید حتی کسانی که چوب حراج به تفکر جنگل بانی زده اند، امروز یاد و نامش را گرامی بدارند.

تبلور نگاه علمی عملی به فعالیت جنگل بانی اوایل قرن جاری را می توان در فعالیت جنگل داری در قالب طرح های جنگل داری شمال کشور دید و هنوز این قرن پایان نیافت که طومار طرح های جنگل داری را پیچیدند و پایه های آن را از بیخ و بن در آوردند.

اما همه جنگل دوستان از نتیجه اجرای این قانون ابراز تأسف می کنند. از ایده پردازان مقصر و مسبب تا دولتیان کار نکرده در جنگل و مجلسیان محترمی که، منابع درآمدی نداشته و تخصیص بودجه را با تفریغ بودجه مشتبه کرده اند و شاید وزیر محترم را شوخی شوخی فردا در راند سوم باشتباه ناک اوت کنند.

هنوز یک سوم از مدت های اجرایی یک دوره بهره برداری در طرح های جنگلداری اولیه سپری نشده باشد، با این وصف که همه اساتید کاربست یافته های علمی روز را در فرایند اجرای طرح دیدند و جنگل داران با پذیرش یافته های نوین روز ثم بکم عمی معرفی نشدند، توقف و تعطیلی اجرای طرح های جنگل داری به عنوان میراث علمی عملی تفکر ساعی چوب حراج خورد و با نازل ترین بها به ایده فاقد پژوهش فروخته شد.

تأسف این است که ایده استراحت جنگل را که منطبق بر قاعده قرق در قانون و تفکر جنگل بانی و جنگل داری متداول است، در روند اجرا مشتبه شد و به توقف بهره برداری و تعطیلی طرح های جنگلداری رسید، چون ایده پردازان معتقد بودند مجریان طرح ها  جنگل ها را پس نمی دهند !

حتی کسی که استاد جنگلشناسی اولین دانشکده منابع طبیعی کشور است، دانشگاهی که بنیانگذار جنگل بانی برای اولین بار کلاس درس جنگل شناسی را در آن دایر و این درس را تدریس کرد، با اجرای این ایده همراه شد. در حالیکه معتقد بود حتی اگر طول مدت استقرار تجدید حیات تا چهل و یا حتی شصت سال طول بکشد، نباید ترسید، نباید برای کاشت نهال مستقیم عجله کرد ! حتی او با اجرای ایده تنفس جنگل همراهی کرد ؟

اکنون انعطاف و تغییر پذیری هم جهت با کاربست یافته علمی و نوین جنگل داران، مدیریت جنگل کشور را که بر پایه علوم جوان جنگل داری و جنگل شناسی و اکولوژی بسیار جوان بنا شده بود، به تخریب پذیری ناشی از توقف و تعطیلی مدیریت اجرای طرح های جنگل داری رساند و آنها مجبورند شاهد تخریب ناشی از توسعه بهره برداری های مجاز و قاچاق چوب و تخریب دارایی های تولید شده تملکی پنجاه ساله در طرح ها باشند !

من اکنون در سال روز حادثه سقوط هواپیما و ارتحال مرحوم جنت مکان ساعی ، متنعم از هوای پاک جنگل های چالوس، که تنها به دلیل اینکه تحت پوشش طرح های جنگل داری بوده اند باقیمانده اند، با تأمل به نوع تفکر برخی می اندیشم که چگونه در حالیکه قادر به حفظ و پایداری تفکر علمی عملی بنیانگذار جنگل بانی نبوده اند، الفاظی مانند ایجاد جنگل پایدار - مدیریت پایدار جنگل ها و... لقلقه زبان خود کرده و با آنها لفاظی می کنند.

اما به باور من یک معنای گم شدن در جنگل ها این است که کم تجربه ها این نوع ایده ها را راه نجات می بینند و یک معنای دیگر گم شدن این است که پیمودن با آن ایده ها در جنگل های پر راز و رمز دوام ندارد و ایده ها در فرو چاله ها یا دولین های جنگل گم شده و از دیده ها پنهان می شوند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 41 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم