آمار بازدیدکنندگان سایت

01950555
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
393
958
2521
28991
33888
1950555

آی‌پی شما: 34.204.36.101
امروز: ساعت

ناتوانی در توانمند سازی بزرگترین آسیب است.

همه محورهای استیضاح وزیر ناشی از عدم تأمین اعتبار است و این نکته به معنای رکود اقتصادی و عدم تحقق درآمدهای مورد پیش بینی در بودجه سال ۹۷ است و سال های

 

 

ناتوانی در توانمند سازی بزرگترین آسیب است.

همه محورهای استیضاح وزیر ناشی از عدم تأمین اعتبار است و این نکته به معنای رکود اقتصادی و عدم تحقق درآمدهای مورد پیش بینی در بودجه سال ۹۷ است و سال های این دهه نیز یکی پس از دیگری سپری می شود و بودجه عملیاتی بر مبنای عملکرد را به بوته فراموشی می سپارد و بار سنگین این ناتوانی دولت بر روی دوش بخش کشاورزی و منابع طبیعی مرتبط با معیشت مردم گذاشته می شود.

علاوه بر این بار سنگین شیفت داده شده به این بخش، مرور محورهای استیضاح به طور واضح، ناتوانی در استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی را در ذهن متبادر می کند. بنابراین دو ناتوانی بهای بهانه استیضاح وزیر است که صد البته استیضاح وزیر، دوای این دو درد نیست !.

اما در باره مشکلات سهل و ممتنع بخش کشاورزی نباید گفت، مسئله یا مسايل مختلف !، بلکه باید گفت؛ بار بر روی زمین مانده مختلف ! که برداشتنش در عین سادگی دشوار می نماید.

واقعیت این است که اگر تهیه و اجرای برنامه عملیاتی مبتنی بر توانمندسازی در دستور کار وزارت مزبور قرار گیرد، موانع استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی به سهولت برداشته می شود، زیرا تهیه چنین برنامه عملیاتی قطعاً اجتماع محور خواهد بود و جامعه هدف ذینفع ۵ میلیونی تولیدکنندگان بخش کشاورزی و متولی را به سمت توانمندسازی سوق می دهد، با ظرفیت درونی خود در برداشتن بار بر روی زمین مانده و رفع مشکلات این بخش به خودباوری می رسند و لازم نیست وزیر اعضاء نظام مهندسی کشاورزی بیکار را تشویق به حضور در مزرعه و کسب تجربه کنند، آنها به سمت انتقال دانش تولید و دانش بنیان شدن تولید می روند و نظام سنتی تولید برای دستیابی به نظام نوین تولید از خود تحرک نشان خواهد داد.

راه اندازی سامانه هویت و کاداستر بهانه ایست تا نیم نگاهی به نحوه و چگونگی خدمات دولتی از طریق توسعه خدمات رایانه ای و پیچیدگی های خاصش داشته باشم، به طور مشخص شاید دهه نود دهه درهم پیچیدن طومار ارائه خدمات سنتی در نظام اداری باشد. اما این بدان معنی نیست که متولی بخش کشاورزی و منابع طبیعی کشور بتواند در چارچوب ایجاد دو امنیت « بستر حیات و غذایی» از طریق حمایت از تولید کنندگان و اقتصادی کردن فعالیت های جاری و مرتب آنها، از اراضی زراعی و باغی حفاظت کند و خدمات آسان تر و پرسرعت تر به تولید کنندگان جامعه هدف خود ارائه دهد.

اکنون حمایت از تولیدکننده گان بخش کشاورزی « نه در دانش بنیان شدن به چشم می خورد، نه در ارائه اطلاعات پایه « هواشناسی و آزمایش خاک و...» و یا در اجرای الگوی کشت و یا در تسهیل ارائه خدمات و یا دریافت نهاده ها و در انبار داری و یا بازار رسانی» هیچ حمایت مؤثر و اقتصاد محوری به چشم نمی خورد !

به همین علت دانش آموخته بخش بیکار و دانشگاه ها خالی و تحقیقات و پژوهش بی هدف و فرسایش خاک رتبه اولی و عملکرد افتضاح و رقابت در صادرات ضعیف و بازار همسایگی در انحصار دیگران و تولید تولید کنندگان در بازار رسانی و صادرات با انواع مشکلات و اما مصرف کنندگان مواد پروتینی و سبزی و صیفی با قیمت های تحت تأثیر نوسان دلار استکباری !

نگاه نوین به رفع مشکلات بخش کشاورزی می تواند بستر دریافت نظام نوین تولیدات بخش کشاورزی را فراهم کند. اصرار بر ادامه روند اختلال آمیزی چون اجرای بر خلاف قانون بند ف ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه در مورد استراحت جنگل که جز معنای فرار به جلو و تعطیلی طرح ها و جز ایجاد خسارت به دارایی های پنجاه ساله طرح های جنگلداری و افزایش هزینه نگهداری جنگل و مضمحل نمودن اقتصاد درونزای جنگل، هیچ اثر بخشی دیگری نداشته و اثرات تخریب تبعات اجرای آن مانند بحران ناتوانی در کنترل آفت شب پره شمشاد و تشدید قاچاق چوب و ابزار ضعیف برخورد قاطع با آن، فقط نام ننگ در برگ های تاریخ باقی می گذارد !!!

به ناتوانی های دولت و وزارت جهاد کشاورزی و جامعه هدف و ذینفع ۵ میلیونی آن در دستیابی به توانمندسازی بیاندیشید !

استیضاح وزیر دردی را دوا نمی کند، کمیسیون تخصصی آب کشاورزی و منابع طبیعی مجلس برای استیضاح نایستد، باید بنشیند، به اصلاح مواد برخی از قوانین جاری بپردازد و یا قانونی صریح و روشن و قاطع جدیدی برای رفع این ناتوانی ها تصویب کند، این کمترین انتظار یک بازنشسته برای بهبود اوضاع بخش کشاورزی و منابع طبیعی کشور است.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم