آمار بازدیدکنندگان سایت

01950632
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
470
958
2598
29068
33888
1950632

آی‌پی شما: 34.204.36.101
امروز: ساعت

دستان خالی و ریش و قیچی مدیریت جنگل !

دیروز خورشید بر روی حوزه آبخیز ۳۹ و ۳۸ روی جنگل الاتک سری ۷ سردآبرود غروب کرد ! 

 

دستان خالی و ریش و قیچی مدیریت جنگل !

دیروز خورشید بر روی حوزه آبخیز ۳۹ و ۳۸ روی جنگل الاتک سری ۷ سردآبرود غروب کرد ! همانجاییکه با دستور عدم تمدید قرارداد جزء اولین طرح هایی بود که آفتاب عملکرد بیست و چند سال اجرای طرح جنگلداری، با همه فراز و نشیب هایش غروب کرد !

در دهه هفتاد و هشتاد قاچاق چوب در این محدوده شدید بود. من در بازدیدی که در سال ۹۴ داشتم آنجا را بسیار متفاوت مشاهده کردم و در بررسی علل توقف بهره برداری غیر مجاز و قاچاق متوجه شدم ! همان افرادیکه در گذشته برای کسب درآمد حاصل از قطع و تبدیل درختان ملج خشک سرپا « قاچاق چوب» به این جنگل ها وابسته بودند، اکنون کنار جاده کندوان و خروجی آزاد راه نیمه تمام در حریم جاده یا رودخانه در پشت یک دکه، با دست های بدون پینه و بدون زخم شانه ها، فعالیت معیشتی چند ده برابری دارند ! و اما پس از توقف بهره برداری و تعطیلی طرح جنگلداری، مردم از قطع بی رویه درخت و حمل چوب و هیزم از همان جنگل ها سخن می گویند،

هر چند که نظرم در سال ۹۴ در مورد احداث دکه تغییر کرد ! و هر کسی در خصوص احداث دکه در حریم جاده و رودخانه صحبت می کرد، می گفتم ؛ آنها از فعالیت مخرب غیر قابل کنترل در عمق جنگل ها، در کنار جاده ها سرگرم فعالیت های متنوع قابل کنترل هستند ! تعهد ثبتی بگیرند[1] و کاری با آنها نداشته باشند !

 

 

 

استراحت جنگل شرایطی در جنگل ایجاد کرد که جنگلبانان با مشاهده یا شنیدن وقایع آن به مانند شمع بسوزند !  چرا کسی از بهبود وضعیت مدیریت جنگل ها سخنی نمی گوید ؟ از بهبود وضعیت مدیریت جنگل ها برایمان بگویید و ما را به نتایج تنفس امیدوار کنید ! این روزها حتی متخصصین گفتار درمانی نیز کم آوردند ؟

هیچکس امید نمی دهد، همه منتقدند ! برخی شاید حتی غیرمنصفانه انتقاد می کنند، اما در هر حال آحاد جامعه مجموعاً در بحث تشدید تخریب جنگل ها صدای واحدی دارند و از بیان واقعیت ها پرهیز نمی کنند و می گویند؛

چگونه می توان با این حجم از تقاضای ذغال در بازار و این همه فقر در روستاها و این همه اسیب اجتماعی اعتیاد، فرایند تولید غیر مجاز ذغال را که ریشه تاغ زارها و جنگل های زاکرس را از بیخ و بن کنده است، به جز استفاده از ابزار بهره برداری مجاز کنترل نمود ؟

برخی از منتقدین همه گناهان «نتیجه بد ایده تنفس» را به دوش دولت می اندازند و به عملکرد دولت ربط می دهند، اما هیچگاه نمی گویند، بر حسب پیگیری مجددانه آنها مجلس محترم قانون استراحت جنگل را تصویب کرد و اکنون خود قادر به اعمال نظارت بر اجرای این قانون نیست !

همه می دانند که دولت نیز در وزارتخانه جهاد کشاوری و وزیر و سازمان متولی مجسم است و البته تصویب این قانون را باید اقدام معطوف به نتیجه آنها دانست.

با این وصف چرا همه بار بر زمین مانده را ناشی از کوتاهی دولت می دانند ؟

- نگویند دستان خالی دولت را ندیده بودند !

- نگویند رکود اقتصادی برای آنها ملموس نبود !

- نگویند از تشدید تحریم و اثراتش بی اطلاع بودند !

اگر کمی توجه و التفات به نظراتم می داشتند، شرایط به گونه ی دیگری بود. استراحت جنگل بدون توقف بهره برداری در برخی طرح های جنگل داری به اجرا گذاشته می شد و کشور شاهد این شرایط اسف بار تولید ذغال در جنگل ها نباشد !

اکنون مشاهدات و شنیده ها و گزارش ها و کشفیات می گویند؛ قاچاق چوب و ذغال با شدتی غیر قابل تصور در جنگل غیر مجاز بهره برداری می کند.

ما جنگل بانان بازنشسته که دستان خالی دولت را دیده بودیم، ریش و قیچی مدیریت جنگل را دستان لرزان شما می بینیم، که اقتصاد درونزای جنگل را با ایده تنفس و توقف بهره برداری بهم زدید. اکنون باید مکانیزم مالی اعتباری جایگزین را معرفی و به اجرا بگذارید !

متوجه باشید که ادامه این وضع و عدم تغییر در بیان ایده و تصمیمات مرتبط با مدیریت جنگل، معنای ثم بکم عمی دارد ![1] - البته مالک اعیانی و عرصه های واقع در حریم، منابع طبیعی است، اما به لحاظ اینکه در قوانین جاری برای عرصه مرتبط با دکه های واقع در حریم، حق تصرف قائل نشده است و مسئله مدیریت حریم جاده و رودخانه نیز با معارض ایندسته فعالیت ها نیست، زیرا آنها خدمات جاده ای ضروری را ارائه می دهد و از طرف دیگر آنها نیز معارض تعریض جاده یا رودخانه نیستند و چه بسا با تعریض شرایط بهتری پیدا کنند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 32 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم