آمار بازدیدکنندگان سایت

01980638
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
947
923
2672
24345
34729
1980638

آی‌پی شما: 54.172.234.236
امروز: ساعت

دیده پشیمان ندیده پشیمان یک قَران

روزگاری عیاری در دلوی قورباغه ای نهاد و درب دلو ببست و به بازار رفت و صدا می زد، دیده پشیمان، ندیده پشیمان، یک قران ! 

 

 

دیده پشیمان ندیده پشیمان یک قَران

روزگاری عیاری در دلوی قورباغه ای نهاد و درب دلو ببست و به بازار رفت و صدا می زد، دیده پشیمان، ندیده پشیمان، یک قران ! مردم گردش جمع شدن و گفتند این چیست که دیدن و ندیدنش یک قَران می ارزد. یکی از میان جمعیت جمع شده، ولخرجی کرد و یک قران گذاشت ! و عیار سر دلو باز کرد و قورباغه جهید و بیرون پرید و همه پشیمان از دیدنش !

مشخصا جنگلداری کلاسیک با کتابچه - تراز مالی - قرارداد و شرط ضمن عقد، برنامه بلند مدت دهساله داشت. اما استراحت جنگل نه چارچوب مشخصی داشت و نه حتی توانست برای یک سال برنامه اجرایی بدهد، درک چه چیزی از تنفس برای زمان حال زود بود.

می گویند استراحت جنگل برای طرح های تحت اجرا در جنگل های هیرکانی دیر شروع شد و درک تنفس برای زمان حال زود بود !

استراحت جنگل به مانند دمیدن شیپور از ته آن بود، از این رو درک صدای شیپور با چنین دمیدنی البته خیلی زود است.

استراحت جنگل اگر ابزاری برای کنترل عوامل تخریب باشد، علی القاعده باید ظرفیت کنترل داشته باشد و در این صورت باید گفت؛ البته که خیلی دیر شروع شد و اگر ابزاری برای رها کردن به حال خود جنگل های محدوده طرح جنگلداری باشد، نتیجه چنین استراحتی را می توان در جنگل های خارج از طرح های شمال که البته مساحت قابل توجهی دارند و البته همین مساحت خارج از محدوده طرح های جنگلداری تحت عناوین منطقه حفاظت شده و یا دیگر عناوین چهارگانه و یا حتی پارک جنگلی دارای مجری و یا حتی جنگل حریم تأسیسات عمومی و امنیتی در ید نهادهای دولتی قابل مشاهده عموم مردم و متخصیصین است و البته قابل ارزیابی اثرات محیط زیستی است. بدیهی است که استراحت جنگل ظرفیت لازم برای کنترل عوامل تخریب را نداشت و از جمله نگرانی بنده به عنوان معاون امور جنگل اهمین نکته بود و مکرر گفتم، چه کسی مسئولیت نگهداری دارایی تولید شده پنجاه ساله طح ها مانند جاده و ساختمان و سطوح احیای شده و حصارکشی آنها و برنامه خروج دام و توسعه جنگل و نیروهای طرح جنگلداری را می پذیرد ! 

ارزیابی اثر اجرایی طرح تنفس در دو سال کنونی این است که نه تنها نگهداری به سخره گرفته شد و قاچاق چوب توسعه پیدا کرد و دام  گسترده تر و بی لجام تر در جنگل ها تعلیف می کند و دامدار نامطمئن تر و با اتکاء بیشتر و بی برنامه تر شد، بلکه توان تهیه و تصویب برنامه جایگزین از دست رفت و هیچ ثبات و پایداری در گفتمان مدیران نیست ! به نحویکه مدت هاست که می گویند تا یک ماه دیگر برنامه مدیریت پایدار جنگل ها آماده اجرا می شود. اما بوی ناپایدیاری این مدیریت از هم اکنون به مشام می رسد، زیرا چند ماهی است که از این ماه به آن ماه موکول می شود !

کسی چه می داند چهارچوب برنامه تنفس چه بود و چه هست ! مگر کسی چیزی از برنامه تنفس گفته بود و یا می گوید ! آیا واقعا بین ایده و برنامه فرقی قائل نمی شوید ؟

برنامه در جنگلداری کلاسیک تحت روش مشخص، زمان و مکان و شیوه اجرایی و امکان برداشت داشت. اگر تنفس جنگل، امکان برداشت از جنگل و درآمد ناشی از آن را کلا حذف نمود، باید بتواند برنامه جایگزین ارائه و یا منبع درامدی معرفی کند، به نحویکه سایر برنامه های مدیریت جنگل تحت روال عادی جریان داشته باشد.

آیا منابع درآمدی جایگزین توافق مناسبی دارد و عوامل اجرایی مدیریت جنگل می توانند، تحت برنامه زمانی و مکانی از منابع درآمدی استفاده کنند و در تحت برنامه به جریان اجرا بگذارند.

جمله ضعف های ناتوانی در درک تنفس جنگل همین است که خیلی زود است مردم بتوانند با آثار شدن جنگل های خارج از محدوده طرح ها در جنگل های تحت اجرای طرح عادت کنند و عادت چنین همسانی به باور تبدیل شود.

ما از جمله افراد جامعه هستیم که صدای دیده پشیمان و ندیده پشیمان را از همان روزهای اوان بحث تنفس شنیدیم ! اما به لحاظ اینکه استنباطمان این بود که تنفس محتوایی ندارد ! حتی یک قران هم برایمان نمی ارزید و می دانستیم زمان حال در دلو تنفس را باز خواهد کرد و البته همه خالی بودن این دلو پی خواهند برد !

به نگهداری جنگل با اعتبار دولتی هیچگاه نمی توان عنوان جنگلداری دارد، جنگلداری مبتنی بر اقتصاد جنگل تحت روش و شیوه اجرایی توجیه می شود !

پایداری جنگل در جنگلداری با اعتبار دولتی را باید به اندازه پایداری تصمیمات مرتبط با اعتبار دولتی در انحراف بودجه سالانه کشور پیش بینی کرد !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - صا دق رحمتی

    دکتر عزیز سلام

كاربران آنلاين

ما 24 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم