آمار بازدیدکنندگان سایت

01980666
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
975
923
2700
24373
34729
1980666

آی‌پی شما: 54.172.234.236
امروز: ساعت

بیداد زمان و شمشادِ مهاجم یا شمشادِ رو به انقراض !

از بیداد زمان تعجب نکنید ! گونه اندمیک شمشاد حتی در یک جنگل از یک طرح جنگلداری گونه مهاجم محسوب می شد

 

بیداد زمان و شمشادِ مهاجم یا شمشادِ رو به انقراض !

از بیداد زمان تعجب نکنید ! گونه اندمیک شمشاد حتی در یک جنگل از یک طرح جنگلداری گونه مهاجم محسوب می شد. اما توهم گونه های مهاجم در این سال ها، نوپا و مختص جنگلداران جنگل نخوابیده است.

عنوان گونه مهاجم به جز مدیریت جنگل و جنگلداری در سایر علوم کاربردی ندارد. در جنگلداری کلاسیک عنوان گونه مهاجم به تمام مراحل سنی رشد یک گونه از درخت - درختچه - بوته و یا حتی گیاه علفی در ساختار توده جنگلی داده می شود که امکان استقرار تجدید حیاتِ گونه های اصلی تیپ و یا گونه ای از گونه های همراه و یا یا حتی گونه های ذخیره گاهی را مختل نماید. هر چند که اساتید محترم مختلف جنگلداری از کلمه مترادفی مانند گونه مزاحم استفاده کرده باشند

پالونیا با بذردهی فراوان و قوه نامیه بالای بذور خود، تاکنون شرایط سبز کردن در جنگل های ناحیه رویشی هیرکانی را پیدا نکرده است، شاید با اتفاق تغییر اقلیم شمال کشور، اتفاق سبز کردن و تهاجم گونه پالونیا نیز دور از ذهن نباشد.

بدیهی است که عنوان گونه مهاجم فقط به گونه های غیر بومی اطلاق نشود، بلکه این عنوان می تواند به گونه های بومی یک جامعه رویشی و یا فراتر از آن حتی به گونه اندمیک نیز داده شود !

به عنوان مثال استاد مسلم جنگلداری در کشور «جناب اقای دکتر امانی» گونه شمشاد در زیرآشکوب راش در جنگل لساکوتی را به سبب سایه پسند بودن گونه شمشاد و نیمه سایه پسند بودن گونه راش و تراکم و انبوهی این جنگل و بذر دهی فراوان گونه شمشاد، مجموعاً استقرار تجدید حیات شمشاد در ساختار افقی و عمودی توده را با موفقیت بیشتر و این گونه را مزاحم[1]زاداوری آسان و تنک کردن شمشاد را برای کمک به استقرار تجدید حیات راش تجویز نمود. بی تردید این تشخیص در پرورش جنگل، منجر به توسعه گونه راش می شد و از طریق توسعه این گونه به حفظ آشکوب فوقانی برای شمشاد کمک می شد و دستاورد جنگلداری در حفاظت پایدار از گونه اندمیک شمشاد، از طریق توسعه گونه راش انجام می شد.

اکنون بیداد زمان آفت شب پره شمشاد را بر جنگل لساکتی تحمیل کرد و سایه مرگ را گسترانید و این گونه اندمیک نابود شد و اما البته جنگلداری نیز با تعطیلی طرح جنگلداری و توقف بهره برداری، شاهد تجدید قوای توسعه دامداری سنتی است و توسعه تحدید حیات راش در هاله ابهام قرار دارد.

باید از غنی سازی و نقش باغ های اکولوژی موجود در هر ناحیه رویشی بیشتر بدانیم و حمایت از جنگل را نه صرفاً برای بقای جنگل ! بلکه حمایت از جنگل را هم راستا با نیاز انسان به جنگل و حمایت از نسل بشری در جهت استمرار بلند مدت بهره براری مادی و معنوی یا بازاری و غیر بازاری انجام دهیم !

اگر عنوان گونه مهاجم در خارج از جنگل بکار رود و یا مفهوم داشته باشد ! و یا به گونه های غیر بومی، گونه های مهاجم اطلاق شود ! در اینصورت باید بی تردید در جغرافیای گیاهی ایران از گونه های مختلفی که غیر بومی هستند و محصول آن در سبد غذایی مردم است و وزیر محترم در این روزهای رکود اقتصادی و رکود مدیریت و حسرت از فرصت های از دست رفته، حتی صادرات آن را به سبب کمبود عرضه تولید و افزایش قیمت ناشی از تورم و یا مشکلات به وجود آمده در بخش حمل و نقل ممنوع کرده است ! اگر چه اخیرا به سبب اعتراض اتاق بازرگانی و... گفته عجولانه و اشتباه بوده است، این بار سازمان حفظ نباتات از خواب بیدار و دست به کار شود و بر اساس اینکه سیب زمینی و گوجه فرنگی گونه هایی غیر بومی بوده و اکنون گونه هایی مهاجم هستند و در اقصی نقاط کشور کاشته می شوند، کشتشان را کلاً ممنوع کند.

❊- سیب زمینی نخستین بار توسط سرجان ملکم در اواسط پادشاهی فتحعلی‌شاه قاجار به ایران آورده شد، این گیاه بومی امریکای جنوبی است.

❊ - گوجه فرنگی یکی از صیفی جات دارای میوه‌ای سرخ‌رنگ و خوش‌بو و آبدار است. این گیاه نیز بومی امریکای جنوبی است.

دلسوزان جنگل توصیه کنند، همه آحاد کشور برای حفاظت پایدار جنگل ها از توهمات خود بکاهند و واقع گرا شوند و به واقعیت های موجود بر حسب نتیجه پژوهش ها و یافته های علمی قابل اعتنا رویکرد اصلاحی بدهند ![1] - صفحه  ۱۳ از گزارش منتشر شده مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور از مسافرت آقایان دکتر لطفیان – دکتر حسن زاده و مهندس سلیمانزاده در معیت آقای دکتر امانی جهت بازدید از طرح های غرب مازندران در شهریور  ماه ۶۸ -  اولا – به شمشادها مانند یک زیر اشکوب مزاحم بنگریم . بنابراین قبل از انجام هر نوع دخالتی در آشکوب فوقانی ، بایستی نسبت به برداشت آنها اقدام کنیم مانند برداشت خاس بزرگ

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 23 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم