آمار بازدیدکنندگان سایت

02328727
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
236
1167
6953
32562
39488
2328727

آی‌پی شما: 18.232.38.214
امروز: ساعت

جنگلبانی و حس دوستی با جنگل !

آقای مهندس جباری جنگلبان نستوه به مناسبت ۹ مرداد تعریفی از جنگل و جنگلبان را ارائه نمودند که مرور آنچه که بیان آن مبین جایگاه جنگلبانی است

 

 

جنگلبانی و حس دوستی با جنگل !

آقای مهندس جباری جنگلبان نستوه به مناسبت ۹ مرداد تعریفی از جنگل و جنگلبان را ارائه نمودند که مرور آنچه که بیان آن مبین جایگاه جنگلبانی است در عبارت « با استفاده از دانش و فن وظیفه نگهداری از جنگل ها ، جلوگیری از تهدیدات مانند آتش سوزی و آفات و بیماری ها، مراقبت در بهره برداری صحیح و حفظ حیوانات جنگلی را به عهده دارد » مستتر است و می توان نه به ایما و اشاره بلکه صریح و روشن گفت؛ حس دوستی جنگلبانی نیست !

اما بی تردید نمی توان حس دوستداران را نادیده گرفت، زیرا این حس در قالب تشکل های مردمی نزج یافته و برای آحاد جامعه محسوس می شود، اما این حس شالوده ماهیت جنگلبانی نیست ! زیرا شالوده ماهیت جنگلبانی دانش و فن است و فعالیت جنگلبانی، مبتنی بر امانتداری و ایفای نمایندگی مالکیت عمومی است. بنابراین جنس حس دوستداران جنگل را باید از نوع تمامیت خواهی حقوق فردی در جامعه و منافع ملی دانست !

یکی از آسیب های جدی جنگلداری اجتماع محور نبودن آن است و یکی از نقش های با اهمیتی که نظام جمهوری اسلامی می توانست به ماهیت طرح استراحت جنگل بدهد، رفع آسیب جدی شناخته شده بود و باید در چارچوب این طرح همه تمهیدات را برای اجتماع محور نمودن طرح های جنگلداری به کار می گرفت. جنگلبان باید به دوستداران جنگل همه اهتمام خود را در راستای نگهداری جنگل و جلو گیری از بروز تهدید در جنگل و مراقبت از همه عوامل زیستی جنگل توضیح بدهد که در فعالیت جنگلبانی تا کنون چنان کار را انجام داده است و چنین کاری را می خواهد به حیطه اجرا درآورد.

اما نکته با اهمیت بحث را باید در تقابل دید ! تقابل دو نگاه در تعریف جنگل و در تعریف بان ! در این مقطع زمانی به قدری مغلطه شد که تعریف جنگل به ملغمه ای غیر قابل قبول رسید ! اینکه بگویند هر جا مردم گفته اند و یا می گویند جنگل، آنجا جنگل است ! یعنی ارائه تعریفی، نه بر مبنای قانون و نه بر مبنای دانش و فن !

متن کامل یادداشت جنگل و جنگلبان از جناب مهندس جباری را در اینجا بخوانید

((  روز 9 مرداد 1397 دومین جشنواره روز ملی جنگلبان در تهران برگزار شد.

طیف وسیعی هم در مراسم شرکت داشتند.

اما به راستی جنگلبان کیست که روز ملی دارد و برایش جشنواره برگزار می کنند؟

جنگلبان، واژه ای است که از اسم جنگل و پسوند بان تشکیل شده است، پس باید در جستجوی تعریف این دو بود.

در فرهنگ ها "جنگل" را "زمین وسیعی پر از درخت های انبوه" تعریف کرده اند.

سازمان جهانی جنگل تعریف پیچیده تری دارد؛ جنگل جایی است که مساحت اش از نیم هکتار بیشتر باشد، سایه انداز درختان آن بیش از ده درصد بوده و ارتفاع درختان آن به پنج متر برسد.

دوستی اما می گفت: جنگل همان جایی است که مردم محلی به آن جنگل می گویند؛ چه در بلوچستان و هرمزگان و چه در گیلان و مازندران.

حال به پسوند بان بپردازیم.

"بان" را بیشتر به معنی محافظ و نگهدارنده معنی کرده اند مانند مرزبان، دربان، دروازه بان

بان گاهی معنی تیمارگر هم به خود می گیرد مانند باغبان، شتربان، پالیزبان

و شگفت این که بان به معنی دارنده و راهبر هم هست مانند فیلبان و کشتیبان

جنگلبان، در مفهوم خاص یک پست سازمانی در ساختار اداری سازمان متولی جنگل است و در مفهومی وسیع تر همه معانی بان را دارد و حرفه ای است که "با استفاده از دانش و فن، وظیفه نگهداری از جنگل ها، جلوگیری از تهدیدات مانند آتش سوزی و آفات و بیماری ها، مراقبت در بهره‌برداری صحیح و حفظ حیوانات جنگلی را به عهده دارد".

اما در واقع، هر کسی که حتی حس دوست داشتن و پایداری جنگل را دارد، جنگلبان است! چه زن باشد چه مرد! چه بازیگر سینما باشد، چه نماینده مجلس! 

به همین جهت بسیاری با صدای بلند اعلام کرده اند: من هم یک جنگلبان هستم!  ))

 

بهتر است بدون دخالت دادن احساسات خود به همان عبارت در گیومه که جمله کامل تر و مبتنی بر دانش و فن بیان شده باور داشته باشیم و جنگلبانی پاسخگو به آحاد جامعه باشیم ! این اقتضا را که ماهیت فعالیت تهیه و اجرای طرح ها مخصوصا جنگلداری باید تحت نظام فنی اجرایی کشور، اجتماع محور و دانش بنیان و دارای اقتصاد درونزا باشد، تشکیک نکنیم و بپذیریم که اجرای طرح تنفس و یا استراحت جنگل بدین نحو که به توقف بهره برداری بی هدف رسیده است ، کلا اشتباه است و ماهیت حفاظتی و حمایتی ندارد و جنگلبان و مدیریت جنگل را در ایفای تکلیف قانونی و ملی مستأصل نموده است.

سخن آخر اینکه هر کسی به جای خود ! زیرا جنگلبان هم از همان طیف برخواسته از مردم در این کسوت است، یکی از میان مردم چه زن و چه مرد جنگلبان یا سینما گر می شود و یکی نماینده مجلس و یا وزیر و دیگری پزشک و یا حرفه دیگر !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم