آمار بازدیدکنندگان سایت

02328708
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
217
1167
6934
32543
39488
2328708

آی‌پی شما: 18.232.38.214
امروز: ساعت

تقسیم میانکاله خطای انسانی در محیط طبیعی است.

این واقعیت را درک کنیم ! جغرافیای سیاسی نمی تواند بر جغرافیای طبیعی سیطره داشته باشد !

 

 

تقسیم میانکاله خطای انسانی در محیط طبیعی است.

این واقعیت را درک کنیم ! جغرافیای سیاسی نمی تواند بر جغرافیای طبیعی سیطره داشته باشد !

مقامات سیاسی هر کشوری باید بدانند حتی اگر موفق به ایجاد چنین سیطره ای بر جغرافیای طبیعی شوند، ثبات و پایداری طبیعی محیط را به سمت ناپایداری ممکن سوق می دهند ! آنها باید بدانند که جغرافیای طبیعی ظرف است و جغرافیای سیاسی مظروف !

اجتماع محور کردن طرح های جنگلداری و مرتعداری و پارک های جنگلی بخشی از بهینه سازی مدیریت منابع ملی و از جدی ترین آسیب های شناخته شده در حوزه منابع جنگلی و مرتعی است و طرح های موسوم به گردشگری «غلط مصطلح» در مدیریت منابع طبیعی است.

این خطای انسانی چهار دهه مدیریت خرد و کلان گذشته در کشور بود که به جای تسهیم منافع منابع ملی شده، به نحوی از انحاء اقدام به تقسیم اراضی ملی شده نمود و شکل و پیکر زمین در یک واحد مدیریت را دچار آسیب جدی نمو د و علاوه بر آثار تخریب و تشدید فرسایش خاک و انقراض گونه های گیاهی و جانوری، مفهوم ملی شدن را در حفظ یکپارچگی اش مخدوش کرد !

رعایت منافع ملی لازم است اما البته همیشه منافع ملی بر منافع محلی رجحان دارد ! با احداث نیروگاه و بندر امیر آباد و ... در یک استان به رونق رسید و در استانی دیگر بنادر کماکان در شرف احداث و یا متروکه و حتی قطبیعت تولید خاویار جهان را با رو به انقراض شدن گونه های ماهیان غضروفی از دست داد و این تحرک اجتماعی که من چه سودی دارم به تحریک یک خواسته غیر طبیعی و نامتداول در مدیریت منطقه حفاظت شده میانکاله ایجاد کرد !

چرا مرز تقسیمات کشوری باید بهانه کسب منافع شود ؟

به نظر می رسد رسالت و مأموریت سازمان متولی در حفاظت و احیاء و مدیریت تالاب میانکاله فراموش شده است، این رسالت و تکلیف قانونی ایجاب می کند، متولیان محیط زیست کشور در راستای ارتقاء سطح حفاظتی زون سپر میانکاله و تالاب آن اقدام کرده و اراضی معارض را خریداری و اراضی دولتی را برای این منطقه حفاظت شده بی بدیل اختصاص دهند، تا زون هسته از خطرات مصون بماند.

لطفا با این نوع مناطق خاص بازی نکیند ! کار تهیه طرح حفاظت از منطقه حفاظتی میانکاله را باید به اهلش بسپارید. در چنین مناطقی درآمد حاصل از فروش بلیط خط قرمز نمی شناسد و قیل و قال موج جمعیت بازدید کنندگان امان مأمن حیات وحش را می بُرّد !

طرح های جنگلداری و مرتعداری و پارک ها و مناطق چهارگانه باید اجتماع محور و با اهداف متنوع و دارای اقتصاد درونزا باشند اما نمی توان با هر نوع بهره برداری برای تحقق این خواسته موافقت کرد.

میانکاله یکی از نادرترین زیستگاه با وپژه گی بوم شناختی منحصر به فرد،

توسعه گردشگری به عنوان یک هدف راهبردی در تهیه طرح میانکاله اشتباه راهبردی است که برخی مقامات به جای مأموریت حفاظتی به سمت مأموریت بهره برداری بر خلاف قانون بدون سمت و اختیار در منابع ملی خیز برداشته اند و به توسعه گردشگری در میانکاله چراغ سبز نشان داده اند.

اگر منطقه حفاظت شده میانکاله تا کنون طرح مصوب نداشت، می تواند یک فاجعه مدیریتی تلقی شود، که در این راستا همه فکر می کنند با کاشت ساختمان در میان کاله، می توان آن کال را پخت و در آن بیغوله هتل ساخت و گردشگر بُرد اما اگر هیچ پرنده ای در میانکاله پرواز نکرد و هیچ آشیانه ای درست نشد مهم نیست !

تردید نکنیم ! اگر یک طرح نمی تواند منافع دو استان گلستان و مازندران را تأمین کند ! قطعاً متولی و کارفرمای طرح در استقرار و پیاده سازی مدیریت خدمات ناتوان است !

اگر به میانکاله که در مرور زمان نگاه کنید متوجه این نکته خواهید شد که در طول چهار دهه گذشته بافر زون میانکاله به انحاء مختلف به اشخاص حقیقی و یا حقوقی و یا دستگاه ها واگذار شده است

تخریب در محیط طبیعی حاصل تلاش توفق و استیلا جویی انسان است و انسان هرگز نمی تواند با ایجاد چنین سیطره و استیلا به پایداری محیط دست پیدا کند !

میانکاله یک پیکره دارد و آشوراده بخشی از آن است و تقسیم این پیکره به دو استان هیچگاه پسندیده نبود و نیست و البته اگر توانایی مدیریتی متولی مناطق چهارگانه مناسب باشد، با اجرای یک طرح از طریق تسهیم منافع به سمت بهینه سازی مدیریت خواهد رفت.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 17 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم