آمار بازدیدکنندگان سایت

02089218
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
370
735
6883
18004
32707
2089218

آی‌پی شما: 34.204.191.31
امروز: ساعت

بین مساحت اراضی جنگی با مساحت جنگل فرق قائل شوید !

گزارش واقع بینانه مدیرکل دفتر مهندسی مطالعات سازمان شاید نافذ باشد و تردیدها را بر طرف کند

 

بین مساحت اراضی جنگی با مساحت جنگل فرق قائل شوید !

گزارش واقع بینانه مدیرکل دفتر مهندسی مطالعات سازمان[1] شاید نافذ باشد و تردیدها را بر طرف کند، هر چند که بحث مساحت جنگل به مانند داستان « وسط کره زمین اینجاست!» شده است، ثابت بفرما که نیست !

بعضی نمی خواهند بدانند مساحت جنگل ها با مساحت اراضی جنگل ها علی القاعده باید متفاوت باشد، اما یادشان باشد از قدیم می گفتند هر چه را زیاد بشماری کم می شود ! بهانه کاهش مساحت جنگل در دهه اخیر نیز سبب تصویب قانون تنفس و توقف بهره برداری و رها شدن و تعطیلی طرح های جنگلداری شد و قطعا مساحتش کم می شود، چون مدیریت جنگل با بدنه کارشناسی خود مات و مبهوت از انرژی منفی تنفس بر جنگل های شمال است.

بی تردید آحاد جامعه باید مجموع مساحت این دو منابع ملی شده « جنگل + اراضی جنگلی » را با دیگر منابع شده ملی « مراتع و بیشه ها » از هم متمایز کنند !  واقعا باید درک کنیم که منابع ملی شده بر حسب تعریف متفاوت از هم هستند !

توهم کاهش مساحت جنگل در ۵۰ ساله اخیر به معنای آن است خدمات که قدرشناس جنگلبانی در شمال کشور نباشیم ! قطعا مجموع مساحت اراضی جنگلی و مساحت جنگل در حدود ۳،۴۰۰،۰۰۰ هزار هکتار است چون بنگاه جنگل های کشور برای همین محدوده تقاضای عکسبرداری هوایی کرده بود و قطعا اگر مقامات کشور در خواست واگذاری اراضی جنگلی نمی کردند قطعا سطح وسیعی از اراضی جنگل واگذار نمی شد و قطعا در فرایند احیا و توسعه به جنگل تبدیل می گردید و مساحت جنگل ها را افزایش می دادند قرارداد.

تبدیل و واگذاری اراضی جنگلی همیشه بر خلاف اراده و رضایت جنگلبان ها جریان یافت و جنگل و جنگلبانان همیشه متأثر از تصمیم اشتباه مقامات کشور بوده اند و مجبور به اجرای تصمیم اشتباه !

اگر در مقاطع زمانی محتلف نبودیم و قادر به استنباط نظر مقامات وقت و یا متولیان نیستیم ! در این مقطع زمانی می توانیم به جزئیات بحث مرتبط با تصمیم ایده تنفس وقوف داشته باشیم ! حامیان ایده تنفس هرگز نمی توانند یک کارشناس جنگل یا ناظر دارای سابقه کار در اجرای طرح جنگلداری پیدا کنند که موافق با توقف بهره برداری و تعطیلی طرح ها باشد، یعنی هر چند که مقامات کشور اختیار تصمیم تنفس یا استراحت جنگل را دارا هستند، اما تصمیم مقامات کشور قطعاً بر خلاف میل جنگلبان ها و جنگلداران شاغل و بازنشسته است.

لهذا اگر مکرر گفتم ایده تنفس فاقد پژوهش و تجربه اجرایی است و کار کارشناسی ندارد و خوب است دوره انتقال را به نحوی مدیریت کنیم که به سمت بهینه سازی برویم و آسیب ها را رفع کنیم و تمهیداتی معمول کنیم که دوره انتقال به اختلال منتهی نشود، به همین علت بوده است !

مساحت جنگل ها در دو دهه اخیر به این دلیل روند افزایش را نشان می دهد که طرح های کمربند سبز و طرح های احیایی اوایل انقلاب، با توجه به قدمت ، به قامت و قطر درخت و با توجه به موجودی حجم سرپا، به تعریف جنگل رسیده اند.

اینک شک نکنید که اگر باید باستناد اسناد و مدارک گزارشی را بپذیرید، تنها مرجع دفتر مهندسی مطالعات سازمان است و سایر دستگاه ها و اشخاص حقیقی، نه توان عملیاتی و اجرایی دارند و نه اطلاعات و اسناد ارشیوی مشابه برای مقایسه !

کارفرما در این دستگاه اجرایی جنگلبانانی بودند که نگرانی های اولیه و عملیاتی آنها همیشه حفظ جنگل ها بوده است و در انجام رسالت حفظ جنگل در برابر مقامات ایستادند، تا جنگل حتی برای طرح های عمومی عمرانی واگذار نشود.

برخی از جنگلبانان در این مسیر با محرومیت مواجه شدند و به برخی حتی توسط وزیر وقت عنوان میرغضب داده شد، مقامات همیشه در مقابل جنگلبان ها بودند و جنگلبان ها همیشه در انجام مأموریت حفظ جنگل ها تنها بودند و متاسفانه در این مقطع زمانی از افکارعمومی بر علیه جنگلبان ها سوء استفاده شد و افکار عمومی بر خلاف نظر جنگلبان ها و موافق با نظر مقامات کشور با عنوان استراحت جنگل به برنامه جنگل و جنگلداری تیر خلاص زد، خدا بخیر کند !

مقامات کشور باید در مورد واگذاری اراضی جنگلی پاسخ دهند ! چرا اراضی جنگلی بر خلاف ماده ۳۱ قانون حفاظت و بهره برداری واگذار شد ؟

- چرا طرح های تولیدی در اراضی واگذاری استمرار بهره برداری و بازده اقتصادی ندارد ؟

- چرا اسناد اراضی واگذاری را به اشخاص منتقل کرده اند و زمینه افراز و تفکیک را فراهم نمودند ؟ - چرا با وجود تصویب قانون مختلف قادر به اعاده به وضع سابق در اراضی واگذار شده نشدند ؟

- چرا مقامات در مبارزه با زمینخواری ناتوان هستند  و برای جبران اراضی از دست رفته ، منابع طبیعی را حیات خلوت می بینند و مقاومت جنگلبانان را با طرح های نظیر استراحت جنگل می شکنند ؟

صلاح نیست از واقعیت ها فرار کنید ![1]- روز (دوشنبه) مهمان روی خط خبر شبکه خبر

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 25 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم