آمار بازدیدکنندگان سایت

01980643
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
952
923
2677
24350
34729
1980643

آی‌پی شما: 54.172.234.236
امروز: ساعت

بهداشت مجاری حمل محمولات جنگلی !

حجم کم بهره برداری از جنگل نقش حفظ سلامت در کالبد بازار چوب بود و مصداق مایع کوبی و واکسن نظارت سیستمیک بود !

 

 

بهداشت مجاری حمل محمولات جنگلی !

حجم کم بهره برداری از جنگل نقش حفظ سلامت در کالبد بازار چوب بود و مصداق مایع کوبی و واکسن نظارت سیستمیک بود !

با رمزگشایی نسبت پایین پنج درضدی میزان بهره برداری از جنگل های طبیعی در مقابل حجم ۹۵ درصدی تولیدات غیرجنگلی در مصرف صنایع چوب، اینگونه می توان استنباط کرد، که به موازات بهداشت جنگل، تحت یک نظارت سیستمیک بهداشت مجاری حمل محمولات مجاز ایجاد شده بود، که حتی توانایی فیلتر کردن محموله غیر مجاز را دارا بود و عملا این مجاری حمل محمولات جنگلی بستر معرفی محموله قاچاق را فراهم می کرد.

ماهیت حجم بهره برداری ۶۰۰ هزار مترمکعبی از جنگل های طرح های جنگلداری در شمال، در مقابل مصرف بیش از ۱۰ میلیون مترمکعبی بخش صنعت و مصارف سوخت و مصرف ذغال کباب و مصرف ذغال قلیان به مانند مایع کوبی انواع بیماری ها به کالبد انسان بود.

اگر معنای فروپاشی نظام نظارتی درک نمی کنند، به این دلیل است که نمی توانستند در ترافیک جاده ای کشور،  حجم محمولات جنگلی را در بین حجم محمولات غیر جنگلی ممیزی کنند ! نمی توانند حجم محمولات اولیه و حجم محمولات ثانویه را تفکیک کنند ! نمی توانند نحوه تطبیق و ارتباط نظارتی حجم کار و فعالیت و تنظیم ساعت کار کارگاه های چوبری دارای نظام صنفی را، با مجموعه عناصر محدود نظارتی و حفاظتی متوجه شوند و بُرد و نفوذ احکام نظارتی را بر این رسته فعالیت ها تجزیه و تحلیل کنند !

مطمئناً متوجه حجم کار و فعالیت و نظارت کاربُردی و مؤثر نظام نظارتی جنگلداری علمی عملی، بر روی ۷۶۳۳ کارگاه چوبری پراکنده در روستاها و شهرهای شمال کشور و چگونگی تبدیل و حمل مقطوعات جنگلی و غیر جنگلی و حمل ثانویه آن به سمت بازار مصرف نبوده و نیستند و حتی نمی توانند، توان و ظرفیت عملیاتی زیر مجموعه خود را در کنترل این نوع محمولات ارزیابی کنند، آنها هرگز نمی توانند عملیات کنترل این مقطوعات در هر کارگاه چوبری را که گاها باید شبانه روزی کنترل شود، سازماندهی و اجرا کنند.

برای اجرای چنین عملیاتی در شمال کشور به ازای ۷۶۳۳ واحد چوبری، حدوداً ۲۲۸۹۹ نفر نیروی انسانی در آن اشتغال دارند. ضمنا باید یادآوری شود که این فعالیت بعضاً بر حسب تقاضا و کشش بازار و نوعیت کار «کارمزدی» در برخی واحدها حتی در برخی مقاطع زمانی شبانه روزی است ! و عندالاقتضا نظارت خارج از وقت اداری و شبانه روزی نیاز دارد.

با این وصف اگر کسی اقتصاد جنگل را بفهمد و یا با ضرورت اجرای تنفس جنگل از طریق پذیرش دوره انتقال، اما بدون اختلال وقوف داشته باشد و یا اگر بتواند در انطباق با تنظیم گری احکام و ضوابط اجرایی مناسبی وضع کند، بی تردید به سمت رها کردن و اضمحلال نظارت موجود نمی رود، بلکه به سمت ایجاد درآمد و افزایش توان و ظرفیت عملیاتی در راستای بهبود و تقویت نظارتی می رود !

اگر متخصص و مقامی مسئولی درک درستی از حفاظت و نظارت بر بهره برداری جنگل با محوریت جنگلداری و اقدام اجرایی جنگلبانی داشته باشد، اجرای مأموریت های صرف حاکمیتی پر هزینه و فاقد درآمد و توجیه اقتصادی را رها می کند و قطعاً بر مبنای توسعه مشارکت مردمی و اجتماع محور نمودن کار و فعالیت در جنگل، با تمهیداتی به سمت حکمرانی خوب می رود، تا با تنظیم گری خوب به ندا و خواسته جامعه پاسخ داده باشد.

در این سال های اخیر به موازات فراموش شدن بهداشت جنگل، بهداشت مجاری حمل محمولات نیز مخدوش شد و همانطوریکه در مقابله با آفات و بیماری جنگل های طبیعی با رها کردن کار بهداشتی، جنگل های شمشاد نابود شد، با توقف بهره برداری ناچیز جنگلی، نظارت سیستمیک و رسالت بهداشت محمولات جنگلی نیز نابود شد !

اکنون که توان عملیاتی فیزیکی و فنی سازمان متولی تحلیل رفته است و کنترل بیش از ۲ میلیون محموله اولیه و ثانویه چوبی در جاده های شمال غیرممکن شده است، باید به جای اجرای نظارت سیستمیک نظاره گر بود، آحاد جامعه این محمولات چوبی در جاده ها را سفید می بینند یا سیاه ؟

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 29 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم