آمار بازدیدکنندگان سایت

01980645
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
954
923
2679
24352
34729
1980645

آی‌پی شما: 54.172.234.236
امروز: ساعت

پیدا کردن راهکار، معمای مهمترین چالش کشاورزی

آنگاه که معاون محترم وزیر مساله آب را مهمترین چالش و مشکل بخش کشاورزی می داند. می توان گفت؛

 

پیدا کردن راهکار، معمای مهمترین چالش کشاورزی

آنگاه که معاون محترم وزیر مساله آب را مهمترین چالش و مشکل بخش کشاورزی می داند. می توان گفت؛ وزارت جهاد کشاورزی نمی تواند خودش را در بحران کم آبی پیدا کند ! و این بزرگترین مشکل است که راهکارهای تعیین شده و ابلاغی و تحت اجرا، غالبا فاقد اثر بخشی است.

دهقان نیوز گفته است عباس کشاورز در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی کاشت چغندرقند نشایی مکانیزه در روستای قهرآباد سقز اظهار داشت: در ۵۰ سال گذشته ذخیره آب یک میلیون سال قبل سرزمین ایران در بخش های مختلف مصرف شده و اینک کشور با چالشی به نام کمبود آب روبرو است، که باید این مشکل با تدابیر علمی و اصولی رفع شود.

این نشانه استیصال و فقر دانش است که اعلام شود؛ مشکل کم آبی باید با تدابیر علمی و اصولی رفع شود، اما در طول اجرای قانون افزایش بهره وری در بخش کشاورزی و منابع طبیعی، چند تیم اجرایی در این دستگاه با سازمان تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی و معاونت ها و موسسه ها و مراکز تحقیقاتی مختلف ملی و استانی نتوانستند، ساز و کار علمی و اصولی برای جلوگیری از هرگونه کاشت و یا برعکس کاشت بر أساس الگوی کشت بنویسند و ارائه دهند.

چرا باید در رفع این مشکل با اهمیت تعارف نمود ؟ حل این مشکل باید بدون فرافکنی و قطعا با انتقاد از گذشته و حتی انگشت اتهام به سوی دیگران حل شود !‌

مادامیکه مشکل کم آبی کشور را به نام کشاورز یا به نام خشکسالی می نویسند ! و تلاش نمی کنند آسیب های مدیریت ضعیف و ناتوانِ در دستیابی به هدف با اهمیت افزایش بهره وری را بشناسند. باید از برنامه ها و مدیریت انتقاد شود !

چگونه می توان به برنامه های این وزارت اعتماد نمود، در حالیکه حتی برنامه ی توسعه کشت گلخانه ای را در اراضی دیم دنبال می کند و اراضی آبی را به سهولت از دست می دهد و برای جلوگیری از تغییر کاربری از ابزار قهری و قانونی استفاده می کند، بزرگترین ضعف مدیریت این وزارت این است که برنامه اقتصادی برای حفاظت از اراضی آبی ندارد و به دلیل فقدان برنامه حفاظت اقتصاد محور، مقابله با افراز و تفکیک و تغییر کاربری را با همان کشاورزان مستأصل و فقیر و مجبور به فروش با متدها و روش های انتظامی و قانونی می نویسد.

باعث تأسف است که عدد سازی کنند و بگویند در پنج سال گذشته بطور متوسط سالانه ۶ درصد بهره وری در بخش کشاورزی افزایش یافته است. گزارش مشابه ایشان را می توان در فضای مجازی حتی مرتبط با دیگر مقاطع زمانی گذشته یافت و نداشتن راهکار و تلاش برای پیدا کردن راهکار نشان دهنده گزارش های خلاف واقع گذشته و گزارش خلاف واقع مرتبط با پنجسال گذشته است.

این نتیجه با تمرکز بر عوامل تولید به دست می آید؛ دقت کنیم در این پنجساله « آب – خاک – مدیریت – سرمایه – نیروی انسانی » با روند کاهش مواجه بوده است و نماد مجسم آن تعطیل شدن نسبی دانشکده های کشاورزی منابع طبیعی کشور و بیکاری مفرط دانش آموختگان این بخش است، اما ایشان به بهره وری التفات فرمودند و افزایش بهره وری گزارش کرده اند !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 26 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم