آمار بازدیدکنندگان سایت

01974509
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
268
938
2950
18216
34729
1974509

آی‌پی شما: 54.237.249.90
امروز: ساعت

فحوای پویش اجتماعی ناقض حقوق ملی بودن آب است.

 

رسالت و مأموریت وزارت نیرو در اجرای قانون ملی شدن آب در دهه کنونی مخدوش شده است و این دستگاه اجرایی قادر نیست ملی بودن آب را برای افکار عمومی تشریح و اقداماتی با نگاه ملی را ساماندهی نماید.

 

فحوای پویش اجتماعی ناقض حقوق ملی بودن آب است.

رسالت و مأموریت وزارت نیرو در اجرای قانون ملی شدن آب در دهه کنونی مخدوش شده است و این دستگاه اجرایی قادر نیست ملی بودن آب را برای افکار عمومی تشریح و اقداماتی با نگاه ملی را ساماندهی نماید.

خواستگاه پویش اجتماعی نیز در جهت جبران ضعف تولید و ارائه خدمت دولتی به مردم است !‌ بر این اساس که پویش اجتماعی حق جامعه است، اما می توان به موازات این احقاق حق، ناخواسته یا ناخواسته و دانسته یا ندانسته، تبعات عبور از خط قرمز حدود حقوق ملی نوشت.

به طور مشخص اکنون در مدیریت منابع آب خواسته های به حق محلی، بر خلاف اقتضای ملی جریان می یابد و ابزار خواستگاه محلی به طور واضح، قویتر از خواسته و اراده ملی عمل می کند و این نقض غرض آشکار و خسارت غیر ارادی به منافع ملی است و بهره برداری از منابع آب کشور را میلی کرده است.

آنگاه که از ناتوانی مدیریت منابع آب سخن به میان می آید، به توانایی و یا بر عکس ناتوانی در انجام تکلیف قانونی وزارت نیرو در احقاق حق منافع تک تک ملت در منابع ملی آب نیز باید توجه شود. این توجه نه صرفاً در توانایی فنی طراحی و احداث بزرگترین سد بر روی بزرگترین رودخانه ! در کشور، بلکه در ایفای رسالت و ماموریت ذاتی حاکمیتی مغفول مانده و چگونگی احیای آن باید بحث کرد.

اما در هر حال باید این واقعیت را نیز درک کرد که حقوق هر یک از آحاد ملت در عبارت منافع ملی، به مفهوم کشیدن سر طناب به سمت خود نیست !

این دیدگاه که هر یک از آحاد جامعه سر طناب منفعت را به سمت خود نکشند و یا دستگاه متولی آب بدون فرافکنی یا تضییع حقابه، در تلاشی مجددانه و مدیریتی توام با اقدامات مدیرانه، برای جلوگیری از بروز هر اختلاف و تنش مدیریت نماید بسیار با اهمیت است.

باید به نکته با اهمیت دیگری توجه داشت که در سه دستگاه اجرایی وزارت نیرو – وزارت کشور – وزارت جهاد کشاورزی، حقوق ملی و عام المنفعه به شدت حفاظت شود، زیرا این سه دستگاه به شدت تحت تأثیر پویش اجتماعی هستند.

این واقعیت را هم باید پذیرفت ! به تبع سوءمدیریت وزارت نیرو در تخصیص منابع آب بیش از حد استاندارد به مصارف شهری و مخصوصاً تخصیص آب قابل شرب به بخش صنعت ! و ناتوانی محض در جمع آوری پسماند و تولید آب نامتعارف به این بخش و فضای سبز شهری، تجویز انتقال حوزه به حوزه در دستور کار قرار گرفت و تشدید شد.

ضمناً نباید تردید نمود که ضعف مطالعات و ضعف اجرا، موجب ضعف حفاظت از منافع ملی در منابع ملی آب شده است، به نحویکه می توان گفت در بحث مدیریت آب، اکنون ابهام منافع ملی در منابع ملی گسترده شده است و بیشتر به همین دلیل که منافع ملی مخدوش گردید، مقامات محلی به فکر حفظ منافع محلی افتاده اند.

توجه به این بیان نائب ریس مجلس جناب دکتر پزشکیان نیز حائز اهمیت است ؛

'' با اگر طبیعت خشن باشیم، طبیعت نیز خشمگین می‌شود و اگر طبیعت خشمگین شود رفتاری با ما می‌کند که هیچ یک از ما نمی‌توانیم در آن زندگی کنیم. مسلما وقتی نتوانیم آب و خاک را مدیریت کنیم، توسعه و به تبع آن زندگی بی‌معناست.

در شرایط حاضر در استان‌ها دعوا بر سر آب شروع شده است چون توان مدیریت آب را نداشته‌ایم، اگر این دعوا شروع شود مسلمان و کافر و چپ و راست نمی‌شناسد، باید در مجلس فکری برای این موضوع کنیم.''

با این حال می توان گفت برخی مخالفت ها با انتقال آب دریای عمان، قابل تأمل است و یا بر عکس اگر انتقال آب بدون درج محاسبات اقتصادی پیشنهاد شود و برای تولیدات کم ارزش تر از هزینه انتقال آب اختصاص یابد، هرگز قابل دفاع نیست و باید به این نوع طراحی انتقال که هرگز برای استان هایی مانند یزد و کرمان توجیه اقتصادی ندارد انتقاد نمود، که چرا به جای باز تولید آب نامتعارف از پسماند و آب های خاکستری به سمت تحمیل خسارت و هزینه ملی انتقال آب می روند و در اقدامشان بهینه سازی نیست !

با ابراز تأسف باید بیان نمود همانطوریکه نائب رییس محترم مجلس بیان نمودند؛ '' اگر دعوا بر سر آب شروع شود مسلمان، کافر، چپ و راست نخواهد شناخت ! ''

مظاهر جنگ آب در ابراز مخالفت های انتقال حوزه به حوزه و یا انتقال از آب دریا در بخش های مختلف کشور دیده می شود و باید به این مسئله که ملی بودن آب را مخدوش می کند توجه جدی شود ! به هر حال مردمی که به دلیل قطع شریان آب، استمرار حیات خود را در خطر دیده و محبور به مهاجرت می شوند، با مردمی که با کشت و تولید محصول کم ارزش تر قیمت آب، در بخش کشاورزی و صنعت آب مصرف می کنند، باید متمایز گردند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 26 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم