آمار بازدیدکنندگان سایت

01684631
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1188
1855
10853
41104
67225
1684631

آی‌پی شما: 54.80.83.123
امروز: ساعت

رها کردن جنگل های هیرکانی، جنگلی باقی نمی گذارد.

شاید نمی دانیم چه می خواهیم یا شاید نمی دانیم چه می گوییم !‌ متضاد رها کردن در فارسی قبض کردن یا حبس کردن است.

 

 

رها کردن جنگل های هیرکانی، جنگلی باقی نمی گذارد.

 

شاید نمی دانیم چه می خواهیم یا شاید نمی دانیم چه می گوییم !‌ متضاد رها کردن در فارسی قبض کردن یا حبس کردن است. در ابتدا تقاضا می کنم به حرمت تلاش پنجاه ساله جنگلبان ها در قبض جنگل با عنوان ملی و به نام دولت «اموال عمومی» مباحث فنی جنگل را با مباحث حقوق مالکیت جنگل مشتبه نکنید !

قطعاً اگر تصمیمی گرفته شود و جنگل های هیرکانی را به حال خود رها کنند، نه تنها اعیان جنگل ها بلکه عرصه آن نیز به سهولت تاراج می شود.

''می گویند کارشناسان بنیاد سوکو معتقدند اگر جنگل‌های هیرکانی به‌جای مدیریت به حال خود رها شوند توان بازسازی دارند.'' 

بی تردید کارشناسان کشور ما نیز همین اعتقاد را دارند ! اما رها کردن به حال خود گذاشتن است و در این صورت باید پیرامون جنگل را محصور نمود و از ورود و خروج انسان و متعلقات و یا ممر معاش او جلوگیری کرد. 
رها کردن متداول در محاورات نقض آشکار لزوم اقدامات و فعالیت های عمرانی در جنگل ها است. 

اما ابتدا همه کارشناسان باید دور یک میز جمع شوند و رها شدن جنگل ها به حال خود را تعریف کنند ! و آن تعریف را به تعریف قانونی ارتقا دهند !‌

در اینجا لازم است این تجربه را بیان کنم که در سال های ۹۳ و ۹۴ و ۹۵ در اعتبارات برنامه جنگل اعتبار ریالی پروژه مشترک بنیاد سوکو و ایران پیش بینی و تصویب و تخصیص داده شد ! اما طبق سند پروژه باید معادل ارزی به صندوق جف واریز و سپس مدیر پروژه با مجموع اعتبار مشترک باید اجرا می شد، تقریبا مقامات بودجه ریزی همه راه ها را رفتند و به در بسته خوردند و فکر می کنم هنوز این مشکل رفع نشده است ! کشوریکه برای حل یک مسئله پیش پا افتاده مکانیزم مشخصی ندارد، بهتر است به همین وضعی که دارد و هست قانع باشد !

این نوع موارد در منابع طبیعی تا قبل از دهه هفتاد وجود نداشت، زیرا بر حسب ادغام و الحاق و تسری قانون مقررات مالی اداری تشکیلات جهادسازندگی، معاون مالی ادارات کل به تدریج در انجام تکلیف ذیحسابی با عنوان معاونت برنامه ریزی و پشتیبانی تمرکز بودجه و اعتبارات اجرایی برنامه دستگاه تخصصی را با محوریت برنامه مالی اعتباری به جریان انداخت.

به طور مشخص نه مدیریت جنگل های هیرکانی نظم مدیریت جنگل های آلمان را دارا هست و نه برداشتی که از مدیریت جنگل های هیرکانی وجود دارد درست و صادقانه است ! دولت از جنگل بهره برداری می کند و به کسی اجازه بهره برداری نمی دهد در بین آحاد جامعه تلقی متداول است و وجود دارد.

اما باید این واقعیت را نیز بیان نمود که تعداد خاصی بر فرایند تهیه و تصویب و اجرا و نظارت بر اجرای طرح های جنگلداری وقوف دارند !  تعداد این افراد خاص اعم از شاغل و بازنشسته را باید در حدود کمتر از ۳۰۰ کارشناس در شمال کشور دانست ! سایر کارشناسان سازمان واقعاً با فرایند تهیه طرح و تصویب طرح و تهیه تراز مالی و اجرا و نظارت بر اجرا دور بوده اند و بر جزئیات اجرای طرح های جنگلداری وقوف ندارند. از این تعداد نیز اندک کارشناسانی با تسلط بر مباحث قانونی و حقوقی مباحث فنی اجرایی را تجزیه و تحلیل می کنند !

این شکاف غلط یا درست سبب شده است که با تعریف بسیاری از کلمات و برد اجرایی آنها بیگانه باشند و همین آسیب خود بیانگر شکاف بین متخصصین بخش اجرای جنگل و پویش اجتماعی در مباحث جنگل و یا حتی دانشکده ها با بخش اجراست و البته باید رفع شود !

کسانیکه با بهانه از دست رفتن توان بازسازی ناحیه رویشی در جامعه التهاب ایجاد کرده اند، باید بدانند ! تخریب وجود دارد و غیر قابل انکار است ! اما توان بازسازی ناحیه هیرکانی به هیچ وجهی از دست نرفته است، کافی است که یک عرصه ای در جلگه یا دامنه یا حتی مناطق ییلاقی محصور شود ! در سال دوم و سوم هر کارشناسی با حضور گونه های پیشتاز مواجه می شود و این نشانگر توان بازسازی طبیعی در زون جنگل است.

جنگل ها توسط انسان ها خلق نشده اند که بدون مدیریت انسان قادر به بازسازی نباشند ! همانطور که انسان تنها بهره بردار جنگل نیست، اما به عنوان یکی از بهره برداران مخرب معرفی می شود ! باید به یک نکته توجه داشت که '' حیات جنگل‌های هیرکانی مدیریت نمی‌خواهد '' هرگز نظریه نیست، بلکه در روند مدیریت یا بهینه سازی مدیریت است !

کمی تأمل کنید !!!

کسی که خود را شایسته تشخیص در نحوه مدیریت می داند و مؤلفه های تخریب را احصا‌ و عامل تخریب را به جامعه معرفی می کند، مدیریت را نفی و رها سازی به حال خود را تجویز می کند !

اگر انسان شایسته مدیریت جنگل نیست، پس شایسته تشخیص عامل تخریب جنگل نیست !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - شرکت تعاونی ساروج صنعت تنکابن.همگام با منابع طبیعی و محیط زیست

    سلام.صد در صد جنگلبانان و مدیران در دهه و سالهای گذشته زحماتی بزرگ در پهنه منابع طبیعی کشیده اند .تعادل کلمه پخته شده ایست که در مبنا ارتباط انسان و طبیعت جایگاه پیدا میکند و جنگلبانان بهم ریختگی اکو سیستم را خوب میدانند و تعادل را باید انه حفظ کننند نه انکه زحمات و تجربیاتشان نادیده گرفته شود و رها سازی جنگل امر مفید و تکلیف کار نمیباشد.

كاربران آنلاين

ما 31 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم