آمار بازدیدکنندگان سایت

01684536
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1093
1855
10758
41009
67225
1684536

آی‌پی شما: 54.80.83.123
امروز: ساعت

جنگلداری علمی عملی از رونق تا افول

تلاش درخور توجه و گاه تحسین بر انگیز جنگلبانان در قالب طرح های جنگلداری، نیمه پر لیوان در نگهداری جنگل است

 

جنگلداری علمی عملی از رونق تا افول

 

تلاش درخور توجه و گاه تحسین بر انگیز جنگلبانان در قالب طرح های جنگلداری، نیمه پر لیوان در نگهداری جنگل است و پرداختن در مورد قسمت خالی لیوان مدیریت علمی عملی، در این مقطع از زمان هرگز به مصلحت جنگل نیست !

قدر مسلم لازم است با توجه به تصویب تحقیق و تفحص برای آنچه که همه آحاد کشور باید بدانند، یک قانون خوب جهت دستیابی به حفاظت و بقای جنگل است، هر چند این قانون خوب ممکن است، در فاز اجرایی مانند نتیجه تحقیق و تفحص سال ۹۲ با یک کارشناسی بسیار بد همراه شود و هرگز در جهت نیل خواسته بهینه سازی مدیریت و بقای جنگل اثر بخشی نداشته باشد. بدین ترتیب باید تلاش مجددانه نمود که اقدام خوب با بررسی خوب و نتیجه خوب همراه شود.

اگر تحقیق و تفحص مصوب سال ۹۷ با همان محتوای بحث که در شش دلیل اصلی ابرازی آمده است، دنبال شود. باید اذعان نمود که شاید گزارش تحقیق و تفحص بتواند ، مدیریت جنگل را به سمت بهینه سازی سوق دهد و اگر به دور از واقعیت ها و حال و روز جنگل و مرتع به تحقیق و تفحص بپردازد، نتیجه قطعا به مانند نظر ابرازی یک کارشناس در نحوه تشخیص درخت توخالی سال ۹۴ خواهد شد !

به هر حال در مورد بقای جنگل، آحاد مردم باید در قالب مدیریت علمی عملی جنگل، با مشاهده اثر اقدامات جنگلبانان در جنگل بدانند که علاوه بر قطع و تبدیل درختانیکه در راستای اصلاح ساختار و پرورش جنگل بهره برداری شده اند، کارهای متفاوت عمرانی ارزنده دیگری مانند ؛ ساختمان نظارتی ناظر مقیم – جاده جنگلی – محوطه بذر گیری – احداث باغ بذر – پرداخت حقوق مابه ازء خروج دام – تولید نهال و احداث نهالستان – تأمین سوخت و مصارف روستایی انجام می شد.

شرایط مدیریت جنگل به گونه ای در محدوده طرح های جنگلداری رونق داشت که تأمین کارگر فصلی عمدتاً با نقصان مواجه بود و برای کارهای سخت تهیه طرح جنگل و یا کارهای سخت متفاوت بهره برداری، باید کارگر ماهر و دائمی پرورش داده می شد و تحت  اختیار عوامل اجرایی قرار می گرفت.

رونق اساساً تبلورِ تحرک و جُنب و جوش مجموعه فعالیت های در شُرف اجرا در یک دسته فعالیت های زیر مجموعه یک طرح و برنامه است ! پایداری تحرک و رونق اقتصادی نیز مؤلفه بسیار با اهمیتی درجنگلداری دانش بنیان بود و پایداری تحرک و رونق در هر یک از فعالیت های مبتنی بر اقتصاد جنگل، با اجرای مفاد ماده ۱۴ قانون حفاظت و بهره برداری محقق می شد و تا سی سال مستمر، استمرار می یافت.

رمز گشایی تمدید قرارداد تا دو دهسال می تواند در مجموع سی سال منطبق با مدت خدمت مستخدم دولتی نه برای مجری، بلکه برای نیروهای سازمان کار این طرح، طراحی شده باشد، به گونه ایکه دولت با استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی یک فعالیت اقتصادی را برای ساماندهی بهره برداری های سنتی به اجرا گذاشته که حاصل این اقدامات اجرایی دولت، بقای کمی کیفی عرصه و اعیان جنگل ها بوده است.

برای دوره افول جنگلداری نیز می توان شروع و پایانی در نظر گرفت ! کارشناسی غیرحرفه ای بر فرایند واگذاری مدیریت اجرای طرح ! نقطه شروع بود که با اصلاح قانون مناقصات استارت خود و سازمان بازرسی بر روی آن اعمال نظر نمود و صرفه و صلاح از هم منفک شد گاه مدیریت فرایند «کمیسیون» به سمت صرفه رفت و گاه مدیریت فرایند «کمیسیون» با توصیه ها به سمت صلاح و هر چه بود و گذشت، با انتخاب مجریان ناتوان از طریق این کمیسیون ها که هرگز قادر به تحلیل و تشخیص مجموع صرفه و صلاح نبوده اند، تاوانش را جنگل و جنگلبان داد !

فردی که در یک بروشور دست جنگلبان را در جیب مجری، به تصویر کشید قطعاً با فساد مبارزه نکرد و اساساً نقش هدایت صحیح انجام تکلیف را نیز ایفا ننمود، او قطعا از کاه کوه ساخت، او نه علم درستی داشت و نه حلم !‌

آن شروعِ افول فکری سبب شد مدیریت جنگلداری غیر حرفه ای شود و معاونت جنگل با مشت های حامیان برنامه صیانت جنگل در سنوات ۸۴ تا ۹۲ مواجه و منفعل عمل کند و هیچ برنامه رو به جلو ارائه ندهد و مرتب بیان کند که برداشت از جنگل را کاهش داده است ! یعنی به بیان دیگر پذیرفته است که برنامه جنگلداری کلا مخرب است !

تحمیل مدیریت غیر حرفه ای سبب شد تا برنامه جنگل با فقدان بازسازی ساختاری و بهینه سازی مدیریت مواجه شود و مصوبه بهینه سازی در اجرای ماده ۱۴۸ قانون برنامه توسعه پنجم تصویب شود و مجلس نیز مصوبه تحقیق و تفحص داشته باشد و نظرات کارشناسی به قدری غیرحرفه ای مطرح و مدیریت شود که مرجع تصویب طرح ها قادر به تصویب طرح نشود و با نظرات غیر قابل جمع در شورایعالی سازمان، به خط پایان عبور از دوره انتقال برسد و به تعطیلی طرح های فکر کند و در نتیجه ناتوانی در ارائه طرح جایگزین، در روند اجرای طرح ها اختلال ایجاد کند و طرح ها یکی پس از دیگری تعطیل شود و پروژه افول به خط پایان برسد

ایده تنفس با توقف بهره برداری اقتصاد جنگل را بر هم زد و نتوانست به اعتبار دولتی برسد و نتوانست به طرح جایگزین برسد ! چون توهمی بیش نبود ! ما جنگلبانان یقین داشتیم که دولت نمی تواند با برنامه جنگل همراه باشد، چون سال های مدیدی این رفتار دولت ها را تجربه کرده بودیم !

همه علاقمندان حفاظت جنگل منتظر معجزه از ایده تنفس هستند ! آنها باید بدانند اعجازی در کار نیست ! همیشه به یاد یاد داشته باشند، به اعتبار دولتی اعتماد نیست ! زیرا اعتبار دولتی ممکن است گاهی باشد و یا گاهی نباشد، اما هیچگاه به موقع نیاز نیست !

کسانیکه جنگلداری کلاسیک را قبول ندارید، منتظر طرح جایگزین نباشند ! در چارچوب اجرای قانون تنفس جنگل، طرح جایگزین فقط در چارچوب جنگلداری کلاسیک با ماهیت جنگلداری با اهداف متنوع قابل ارائه است !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - شرکت تعاونی ساروج صنعت تنکابن

    جنگلها و رودخانه ها به ما اموخته اند دستکاری در طبیعت همان دستبرد در طبیعت با گونه دیگر بیان اگر بشود یکیست. اما بجای اینهمه تحلیل وقت ان نرسیده اهداف قدرتمند در مجموعه قانون گذار به تعریف در اید .سازمان محیط زیست.سازمان میراث فرهنگی و گردشگری. در کالبد وزارت خانه منابع طبیعی ایفای نقش کنند و سازمان جنگلها در کالبد وزارت خانهای مستقل تصمیم لحاظ کند عملا شرکت اب منطقه ای حملاتی سخت وبدون قاعده را در بستر رودخانه ها و در مجاورت جنگل که هر دو با هم اجین گشته و زادگاه مشترک چند ملیون ساله دارند با تفکر کار افرینی نقطه معکوس و سرعت بیرویه در بخث عملکردی سازمان جنگلها دارد و سیلها و خشک سالی و حاشیه نشینی غلط در این املاک بوسیله شرکت اب منطقه ای توجیه من نیست لطفا اراده منابع طبیعی در مدیریت همراه با اختیار باشد .تابتواند رودها و جنگلها ودشتها را مدیریت و تضمین به سلمت نگاه داشت انها داشته باشد مانند تنفس جدید جنگل ایا کاری درست است. در حالی که منابع اصلی منابع طبیعی در هاشیه و در کنار مورد بی رحمی قرار گرفته افکار جهانی واتهاد بزرگ منابه طبیعی کشور مارا امن و اهیا خواهد ساخت

كاربران آنلاين

ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم