آمار بازدیدکنندگان سایت

01684565
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1122
1855
10787
41038
67225
1684565

آی‌پی شما: 54.80.83.123
امروز: ساعت

گونه رو به انقراض به جنگل رو به انقراض تبدیل شد.

مردمی که می کوشند تا شمشادها زنده بمانند و تلاشی که در طول سه سال صادقانه و متعهدانه، اما غیر حرفه ای توسط متولی انجام شد و در برابر دیدگان عموم، گونه رو به انقراض را به ...

 

گونه رو به انقراض به جنگل رو به انقراض تبدیل شد.

مردمی که می کوشند تا شمشادها زنده بمانند و تلاشی که در طول سه سال صادقانه و متعهدانه، اما غیر حرفه ای توسط متولی انجام شد و در برابر دیدگان عموم، گونه رو به انقراض را به جنگل رو به انقراض تبدیل کرد.

یک واقعیت تلخ غیر قابل انکار این نکته است که همه دستاوردهای سه ساله مبارزه با آفت شب پره شمشاد با نسخه های کارگروه گیاهپزشکی از بخش حفاظت بوده و نشان از آن دارد که امید رویشِ جوانه ها و باز توانی احیای درختان نیمه خشک را با تکرار سعی و خطا در سال جاری مجدداً به یأس تبدیل کند، تا شمشاد دوستان با تارزان بازی لاروهای شب پره بر روی برگ ها، از احیای درختان نیمه خشک قطع امید کنند.

با سرمای دیرس بهاره ۲۷ فروردین همه بهانه های گرم یا سرد شدن هوا ، که گهگاه در مورد جهش شب پره مطرح است، از بین رفت و اگر این آفت مجدداً در جنگل های شمشاد دیده شود، باید به فعالیت گیاهپزشکی در جنگل خاتمه داد.

اینک به سهولت می توان گفت ادامه روند مبارزه بدون نسخه جنگلداری بی تردید سِمَت متولی جنگل را در حمایت از گونه ذخیره گاهی در اجرای تکلیف قانونی حفظ و حمایت از ذخایر جنگلی به حفظ و حمایت از جنگل های ذخیره گاهی شمشاد تغییر می دهد !

شایسته نیست امور فنی جنگل، در قالب تصمیم یک کارگروه و یک دفتر غیر مرتبط با جنگلداری موکول شود و تمهیدات بهداشتی مدیریت علمی عملی را کلا تخطئه و مخدوش کنند و همه جنگلداران و ناظرین طرح ها را به نظاره گر هجوم شب پره تبدیل کنند، تا ثبت کنند چگونه چرخه تولید و فرایند فتوسنتز در درختان ذخیره گاهی شمشاد تحت هجمه آفت، از طریق چریدن برگ ها مختل می شود.

افکار عمومی در سه سال گذشته شاهد تلاش صادقانه و متعهدانه، اما در عین حال غیر حرفه ای بوده است و اگر راضی به ادامه همین روند مبارزه با شب پره باشد، بی تردید در ابراز دوستی افکار عمومی در زنده مانی شمشاد باید تردید نمود !

جنگلبانان و جنگلداران و اساتید دانشگاه و همچنین بخش تحقیقات، اگر به این سعی و خطای برخی از مدعیان مبارزه با شب پره خاتمه ندهند، نباید منبعد عنوان جنگلبان و جنگلدار و استاد و محقق به خود بدهند، یک گونه اندمیک با ادعای غیر منطبق با برنامه جنگل رو به نابودی می رود و همه به نظاره نشسته اند.

دولت باید اثر بخشی اقدامات اجرایی را مد نظر قرار دهد و برنامه جنگل را تا این حد با نسخه اجرایی چند نفر که متخصص فاقد تجربه اجرایی و عملیاتی در بخش جنگل هستند، مختل نکند و به سعی و خطای آنها برای بقای جنگل های شمشاد خاتمه دهد.

بیماری بلایت و آفت شب پره از بیرون از مرزها وارد کشور شدند، نباید به تمهیدات قرنطینه ای خرده گرفت، قدر مسلم به افزایش توانایی های حرفه ای در اعمال مقررات قرنطینه کشور نیاز است، اما بی تردید اگر قائل به آسیب شناسی باشیم، ضعف و ناتوانی را باید در حوزه مدیریت توسعه فضای سبز کشور جستجو و کنکاش نمود که از هر گونه گیاهی با هدف زیبا سازی استفاده می کند و خود را مجاب به رعایت مقررات و ضوابط و تخصص حفظ و حمایت از گونه های ذخیره گاهی نمی بیند. لهذا همانطور که تمهیداتی برای عدم استفاده از گونه های غیر بومی در جنگل ها در شرف اجراست، باید تمهیداتی  برای پایان دادن استفاده از گونه های غیر بومی در توسعه فضای سبز کشور و باغات و محاوط به اجرا گذاشته شود.

دستگاهای نظارتی تا چند سال باید نظاره گر باشند ! وظیفه نظارتی ایجاب می کند، به این سعی و خطای بنیان برکن در کشور، خاتمه دهند و نظاره گر تبدیل فعالیت حفظ و حمایت متولی از گونه شمشاد به جنگل شمشاد نباشند و این گونه اندمیک را از فرایند انقراض دور کنند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 55 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم