آمار بازدیدکنندگان سایت

01684534
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1091
1855
10756
41007
67225
1684534

آی‌پی شما: 54.80.83.123
امروز: ساعت

ممنوعیت بهره برداری از جنگل، در گوشه رینگ ابهام !

حفاظت - درمان و بهداشت انسان – حیوان – گیاهان، از پیچیدگی های خاص به خود برخوردار بوده و انسان به عنوان اشرف مخلوقات با دانش ناچیزش، مدعی مآبانه نسخه های سر در گمی پیچیده و

 

 

ممنوعیت بهره برداری از جنگل، در گوشه رینگ ابهام !

 

حفاظت - درمان و بهداشت انسان – حیوان – گیاهان، از پیچیدگی های خاص به خود برخوردار بوده و انسان به عنوان اشرف مخلوقات با دانش ناچیزش، مدعی مآبانه نسخه های سر در گمی پیچیده و به تدریج با یافته علمی با دقت تری متوجه شد، همه را باشتباه انداخته است.

همانطور که سال های مدیدی کلسترول بزرگترین مضنون پزشکی در بیماری قلبی عروقی بود، بهره برداری از جنگل نیز توسط مدیریت غیر حرفه ای به عنوان بزرگترین مظنون تخریب جنگل معرفی شد، همانطور که رسماً کلسترول از لیست غذاهای مضر برداشته شد، در آینده نه چندان دور اقتصاد جنگل نیز موفق خواهد شد، ماهیت بهره برداری از جنگل را به بقای جنگل تعریف و توجیه نماید و تنفس جنگل محتوای نفس دادن به جنگل را از دست بدهد.

همانطور که اعمال ممنوعیت بهره برداری تا اجرایی شدن بیش از دهسال زمان بُرد و موجب از دست رفتن تجربه عملی و ضعف دانش مرتبط گردید، رفع ممنوعیت بهره برداری از جنگل نیز بیش از دهسال زمان می بَرد و سال های مدیدی طول خواهد کشید تا به مانند گذشته یک شرایط مطلوب مدیریتی برای جنگل احیا و ایجاد شود.

آنچه از ایده تنفس تا کنون در کشور به بحث گذاشته شد، یک نتیجه غیر قابل انکار داشت، که موافق و مخالف با این ایده، بر روی این نتیجه توافق دارند ! به این معنی که؛ هیچ نتیجه پژوهشی برای اجرای ایده تنفس در ایران وجود ندارد و در جهان نیز هیچ نتایج قابل اعتنایی نیست و هر کارشناس جنگل مهمان در کشور، به مسئله توقف بهره برداری از جنگل های هیرکانی با وجود درختان آسیب دیده و شکسته افتاده در کف جنگل نیشخند زده است.

از طرف دیگر عصاره بحث تنفس از حیث برنامه محوری، آنچه در جامعه مطرح است، عدم وجود برنامه جایگزین و همچنین عدم تطابق برنامه موجود جنگل با ایده تنفس و استراحت جنگل است.

باید فکر کنیم که بی سوادی در مورد مدیریت علمی عملی جنگل، تا حدی رشد کرده است که تعداد نفرات کمی در حوزه دانشگاه و تحقیقات و اجرا با این ایده مخالفت کرده اند و از این رو کانون تنفس، صحنه و مقطع زمانی را مناسب دید و به تدریج سنگرهایش را به خلاء مخالفت در سازمان رساند، تا با سرعت هر چه تمامتری غایت آمال موهوم خود بعنی توقف بهره برداری را اجرا کند.

دیری نخواهد پایید که همه آحاد ملت اذعان کنند، جنگل را جنگلبانی باید و جنگلداری شاید، تا بقای جنگل را برای نسل آتی تضمین کند.   

آنگاه که بر فرایند شیوه های اجرایی و برش های منسوخ شده تمرکز می کنیم و آثار اجرایی هر برشی را در طبیعت با همه کمی ها و کاستی ها ملاحظه می کنیم، می بینیم تنها باید با اقدامات عمرانی در جنگل حضور مؤثر داشت و اثر بخشی استفاده از هر عامل تولید در هر فعالیتی، باید موکول به توان و قدرت لایزال الهی در طبیعت شود که بی تردید ممد حمایت انسانی در حفظ و حمایت از جنگل است.

با بازدید از یک سطحی در یکی از طرح ها که دارای سابقه اجرای برش نواری بود شگفت زده شدم، اگر چه این برش منسوخ شده است، اما آثار این برش نواری اجرا شده را باید دید و سپس راجع به نسخ این برش در جنگل های دامنه ای حاشیه روستاهای محاط در جنگل، تجدید نظر نمود.

اگر تخم‌مرغ، شیر با چربی کامل آجیل، روغن نارگیل، گوشت، در گروه سالم طبقه‌بندی و  مصرف آنها تجدید نظر شد، تجدید نظر مصرف پاکت کاغذی حاصل از چوب های جنگل هیرکانی، بسیار حفاظتی تر از مصرف کیسه پلاستیک و ریختن این مواد غیر قابل جذب در جنگل های هیرکانی است

بد نیست همانطور که در رابطه با جنگل به نظرات کاملا اشتباه پزشکان عضو سازمان های مردم نهاد کشور احترام گذاشته و حتی در مدیریت تأسی می کنیم. به نظر آقای دکتر Steven Nissen متخصص قلب آمریکایی احترام بگذاریم که در مورد کلسترول ابراز داشته اند:

« این یک تصمیم درست است و ما دهه‌ها در اشتباه بودیم. وقتی ما مقادیر بیشتری از این ترکیبات را می خوریم، بدن ما مقادیر کمتری از آن را می سازد. ولی وقتی خودمان را از آنها محروم می‌کنیم، بدن ما میزان تولید داخلی را افزایش می‌دهد.

قسمت عمده‌ی کلسترول در بدن توسط کبد تولید می‌شود. مغز  عمدتاً از کلسترول ساخته شده است. کلسترول برای عملکرد سلول های عصبی ضروری است. کلسترول ماده اساسی برای ساخت استروژن، تستسترون و کورتیکوستروییدهاست. کلسترول بالا در بدن یک فرد نشانگر سالم بودن کبد فرد است.

دکتر George Mann بیان نموده: "چربی های اشباع شده و کلسترول در رژیم غذایی علت و عامل بیماری عروق کرونر قلب نمی‌باشند. »

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 31 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم