آمار بازدیدکنندگان سایت

01689092
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1857
1911
15314
45565
67225
1689092

آی‌پی شما: 54.162.239.233
امروز: ساعت

برنامه های مبتنی بر وهم و گمان و تلاش صادقانه و بی ثمر در اشتغال !

جنگ ارزی اهریمنی اگر چه با تصمیم دولت شکست خورد و هیچ تحرکی از سنگرهای آن دیده نمی شود،اما بازار

 

 

برنامه های مبتنی بر وهم و گمان و تلاش صادقانه و بی ثمر در اشتغال !    

 

جنگ ارزی اهریمنی اگر چه با تصمیم دولت شکست خورد و هیچ تحرکی از سنگرهای آن دیده نمی شود، اما بازار مسکن در همان ابتداء سال در هاله ابهام نوسان قیمت مصالح فرو رفت و پیش بینی اشتغال ۱۰۰ هزار واحد مسکونی و ۱۰۰ هزار فرصت شغلی را به باد داد.

اگر چه سال مالی ۹۶ پایان نیافته است ! اما یک ماه از سال تقویمی ۹۷ گذشت و هیچ نشانه ای از اجرای دوازه برنامه اجرایی وعده داده شده دولت نیست، برای مردم سال مالی چندان با اهمیت نیست !

آنها به بهار ۹۷ چشم دوخته بودند ! واقعاً نمی دانیم،  شاید تلاطم بازار ارزی و یا سرمای دیررس بهاره ۹۷، همه شکوفه های نشاط جوانی در تحقق وعده ها را، به مانند شکوفه های بهاری در طبیعت به باد فنا داده باشد !

به بازار مسکن که بنگرید، مشاغل را پایدار نمی یابید. مشاغل این بازار قطعا روی کاهش نرخ بیکاری و رونق و تحرک اقتصادی تأثیر دارد، اما مشاغل آن به دوره ساخت هر پروژه محدود است و نمی تواند پایدار تصور شود.

نرخ بیکاری آزار دهنده خانواده ایرانی اشتغال جوانان دانش آموخته و اشتغالی پایدار است، پیش بینی اشتغال در برنامه وهمی مسکن در بافت فرسوده موکول به طی فرایند اجرایی مصالحه با مالکین و طی تشریفات لازم آن، در خوشبینانه ترین وضعیت مستلزم سپری شدن نیمی از یک سال تقویمی در یک سال مالی است !

چگونه اینگونه اشتغال مبتنی بر وهم و گمان را باید برنامه اجرایی نامید و هدفگذاری فرصت شغلی مرتبط با آن را که محدود به دوره ساخت مسکن یعنی حداکثر سه ساله را شغل پایدار نامید !

اگر به رسته‌ها، طرح­‌ها و اقدامات اساسی نا موفق برنامه اشتغال فراگیر سال ۹۶ نگاه کنیم، می توان در ارزیابی به غیر قابل اجرا بودن این برنامه در یک سال تقویمی رسید، همان محتوی وعده خواهد شد – فراگیر که کلا موکول به آینده است، به نسل جوان دانش آموخته بیکار گفته می شود، هیچ مصاحبه از هیچ مقام مسئولی در ارتباط با ایجاد فرصت شغلی با عبارت ''این تعداد شغل ایجاد شد'' دیده نمی شود و معمولا واژه های مضارع به ایجاد فرصت شغلی و واژه های ماضی متعلق به از دست رفتن فرصت شغلی و التهاب ناشی از عدم پرداخت حقوق بر فضای عمومی جامعه سایه می اندازد.  

اگر به پیش بینی فرصت های شغلی در رسته هایی چون بخش کشاورزی متمرکز شویم ! یا موکول به تمایل مالک اراضی برای توسعه فعالیت است و یا موکول به واگذاری زمین که با محدودیت های جدی تهدیدات زیستی مواجه است توسعه فعالیت های چون - کشت گلخانه‏ای - گیاهان دارویی - دامپروری و محصولات مربوط - آبزی پروری به اراضی ملی نیاز دارد و تخصیص و واگذاری با محدودیت های خود مانع تحقق هدف های پیش بینی شده است و یا توسعه فعالیت هایی چون - صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی و خدمات بازرگانی - خدمات فنی و مشاوره‏ای مرتبط با بخش کشاورزی - خدمات توسعه کسب و کارهای تعاونی کشاورزی - خدمات مدرن‏سازی کشاورزی تامین نهاده‏‌ها و توسعه فعالیت‌های دانش‏بنیان - خدمات و کسب و کارهای دامپزشکی - خدمات کسب و کارهای عشایری موکول به حمایت از تولید داخلی و تضمین خرید تولیدات و کلا وابسته به رونق اقتصادی است،

انتظارت در کنار برنامه های مبتنی بر وهم و گمان عبث می نمایند و فرصت ها در هر ظرفیتی از سرمایه انسانی کشور با کاسه چه کنم چه کنم همچنان می سوزند ! حتی هیچ نویدی از بهار در این روزهای سرد به زمستان شبیه به جامعه نمی دهند !

با این اوصاف آیا بازار کار در سال ۹۷ با اجرای طرح های اشتغالزای کوچک تا بزرگ وعده داده شده رونق می گیرد ؟

 در هر حال بخش مسکن با پیشنهاد ۳۰۰،۰۰۰ فرصت، حمل و نقل درون شهری ۲۲،۳۸۰ فرصت ، حمل و نقل برون شهری ۲۷۵۰ فرصت، بخش کشاورزی ۶۷،۰۰۰ فرصت، گردشگری ۱۷۳،۰۰۰ فرصت، سیاست‌های فعال بازار کار ۲۲۱،۰۰۰ فرصت، طرح‌های اشتغالزایی خرد ۱۲۲،۰۰۰  فرصت، صنایع کوچک و خوشه‌های صنعتی اشتغالزا ۷۴،۵۰۰ فرصت - تکمیل طرح‌های نیمه تمام صنعتی نیز ۵۱،۵۰۰ شغل باید خیز جدی بردارد و هدفگذاری خود را در سال ۹۷ محقق کند، تا نگویند تولید سرمایه انسانی بیکار  ۳۵ ساله کشور از رده خارج شده است و اطلاعات به هنگامی برای تولید داخلی ندارد و دولت نمی تواند نیز در برنامه اشتغال فراگیر همزمان دو نوع حمایت را به اجرا بگذارد !

به هر حال امید از دست نباید داد و مسئولان نیز قطعا باید به جامعه امید دهند ، اما کتمان واقعیت نیز به صلاح نیست ! چون همه می دانند مدیریت در بخش های مختلف دولت فشل است و از کارآمدی لازم برخوردار نیست و نیازمند نوسازی برای تحقق وعده هاست.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 27 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم