آمار بازدیدکنندگان سایت

01820732
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
897
1342
5020
18933
18176
1820732

آی‌پی شما: 107.23.176.162
امروز: ساعت

تأثیر افکار عمومی در اطفای حریق جنگل ها

افزایش تعدد و مساحت حریق در جنگل ها همیشه تابع درجه حرارت محیط و مواد خشک قابل اشتعال و شدت باد بوده است و

 

 

تأثیر افکار عمومی در اطفای حریق جنگل ها

افزایش تعدد و مساحت حریق در جنگل ها همیشه تابع درجه حرارت محیط و مواد خشک قابل اشتعال و شدت باد بوده است و عملیات اطفای حریق موفق و کم خسارت و سریع نیز همیشه تابع شناسایی به موقع – آمادگی و سرعت عمل نیروها و وجود جاده دسترسی بوده است.

بسیار بدیهی است که در روزهای بارانی و برفی با وصف اینکه در جنگل ها به دلیل سردی آتش های متعدد ایجاد می شود، اما به محض اینکه نیاز بر طرف و عامل ایجاد آتش تمایل به خاموش نمودن نماید، شرایط محیط به فرد کمک می کند تا آتش به سرعت خاموش شود.

مباحث وقوع حریق و خسارت ناشی از آن ارتباط تنگاتنگی با افزایش جمعیت و افزایش بهره بردار دارد، گویی آنکه توقف بهره برداری چوبی حتی در تشدید حریق اثرگذار است و عوامل بهره برداری چوب اعم از ذینفعان محلی و یا مجریان طرح ها خود عامل اطفاء حریق و یا پشتیبانی کننده غیر قابل انکار و در مدیریت علمی عملی جنگل، طرف قرارداد متعهد در عملیات بوده و هستند، از این بهره برداری یک واژه عام و در برگیرنده تنوع است

عامل حریق و نوع حریق متنوعند، اما همیشه در جنگل ها عامل ایجاد حریق انسان و حادثه وقوع حریق غیر عمد و همچنین نوع حریق سطحی و در صورت ناتوانی در کنترل، گاها در تنه درختان خراب به حریق تنه ای تبدیل شده است و شاید در کمتر حادثه ای بتوان به نقش ایجاد حریق توسط عوامل غیر انسانی رسید.

جنگلداری در مدیریت علمی عملی خود در مطالعات طرح با استفاده از داده های هواشناسی، تعداد روزهای بارانی و تر و تعداد روزهای قابل کار را تعیین و در این دسته بندی برخی تمهیدات را به اجرا می گذاشت و ناظر مقیم مجری و عوامل اجرایی را مکلف به رعایت می نمود. از جمله تمهیدات توقف عملیات مکانیکی ماشین آلات در روز تر بود و دیگر تمهیدات توقف عملیات روشن کردن کوره ذغال در روزهای خشک پاییزی بود.

زمزمه استراحت جنگل خود دهساله شد و بتدریج تولید فکر و تمهید و کوشش در جهت ارتقا مدیریت علمی عملی ایجاد کرد، از جمله کارهایی که باید در جهت ارتقا داده های میدانی حاصل از مطالعات و پژوهش استخراج می شد، همان محاسبات روزهای خشک و تر در یک سری «طرح» بود، زیرا نقشه برخی سری ها در عرض جغرافیایی و برخی در راستای طول جغرافیایی قرار می گرفتند و بدیهی است، سری هاییکه در راستای طول جغرافیایی تحدید حدود می شدند، عملا درجه حرارت و  رطوبت نسب و میزان بارش آنها با قرار گرفتن از جلگه تا میانبتد و یا میانبند تا ارتفاعات بالا، با دامنه تغییرات فاحش نیازمند داشتن اطلاعات هواشناسی مختص به خود است.

برای جلوگیری از اطاله بحث به بهینه سازی مدیریت جنگل باید متمرکز شده و اشاره کنم که سرجنگلبانی ها و نظارت طرح ها را باید در قلب جنگل و روی نقاط مرتفع مستقر کرد، تا بستر فعالیت های دیگری چون دیده بانی - هواشناسی و پوشش مخابراتی و خدمات اکوتوریستی و نظائر آن فراهم شود

جنگلبانان نیاز به پوشش مخابراتی مطلوب و دیسپاچینگ فعالیت های در جنگل دارند، اگر متولی منابع طبیعی به دیسپاچینگ اهمیت دهد، با کمترین هزینه ، اثر بخشی امکانات و کارایی مطلوب نیروهای عملیاتی خود را به نمایش می گذارد.

افکار عمومی می تواند از جنگلبانان در حفاظت از جنگل ها توقع کارایی مطلوب داشته باشد، اما هرگز نباید به تعیین تکلیف نیازهای جنگلبانان در اطفای حریق بپردازد و برای دولت تعیین تکلیف کند !  یک جنگل اولیه با درختان آسیب دیده با یک جنگل دست کاشت یا تحت مدیریت، یا یک جنگل کوهستانی کاملا متفاوت از هم هستند. تلاش کنیم پویش افکار عمومی به دخالت تبدیل نشود. مجموع هزینه خرید چرخبال و هزینه نگهداری آن و هزینه های جاری آدر عملیات ها معادل حقوق و مزایای کل سازمان می شود.

آگاه باشیم !

چرخبال در روزهای بدون ابر و باد، تنها حدود ۴ ساعت کار از شبانه روز می تواند عملیات مفید داشته باشد و در جنگل های کوهستانی فقط برای  انتقال نیرو کاربرد دارد و عملیات اطفای حریق اثر بخش ندارد و برای انتقال نیرو نیز نمی توان به انتظار رفع محدودیت پروازی نشست و جنگل را به حال خود رها نمود.

تقلید از دیگر کشورها را رها کنید ! هر فعالیتی باید توجیه اقتصادی داشته باشد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 66 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم