آمار بازدیدکنندگان سایت

01820665
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
830
1342
4953
18866
18176
1820665

آی‌پی شما: 107.23.176.162
امروز: ساعت

رابطه فقر منابع طبیعی تجدید شونده با فقرناشی از عدم تحرک

کشوری با وسعت ایران که با اقلیم متنوع و موهبت های با ارزش طبیعی و تنوع پوشش گیاهی، قدمت مدنیت و آثار تاریخی از ظرفیت های خوبی برای جهش در بخش گردشگری، کشاورزی و منابع طبیعی، تجارت و 

 

 

رابطه فقر منابع طبیعی تجدید شونده با فقرناشی از عدم تحرک 

کشوری با وسعت ایران که با اقلیم متنوع و موهبت های با ارزش طبیعی و تنوع پوشش گیاهی، قدمت مدنیت و آثار تاریخی از ظرفیت های خوبی برای جهش در بخش گردشگری، کشاورزی و منابع طبیعی، تجارت و بازرگانی برخوردار است، تنها از طریق سود مدیریت می تواند مشکل داشته باشد.

مخصوصاً اینکه این کشور در پیرامون خود با ۱۵ کشور از طریق راه زمینی یا هوایی یا دریایی، ارتباط مستقیم دارد و می تواند با حدود ۵۰۰ میلیون نفر معادل ۸ درصد از جمعیت جهان و حدود ۲۵،۶ میلیون کیلومترمربع،  معادل ۱۷ درصد مساحت خشکی های جهان از دو طریق و یا هر سه طریق ارتباط داشته باشد و این نکته مبیٌن اهمیت ژئوپلتیکی کشور ایران تلقی شود.

با این وجود چرا باید نرج فزاینده بیکاری و مشکل معیشتی داشته باشد ؟ درک این واقعیت با اهمیت است که بدانیم حتی خدمات کارکنان منابع طبیعی، به درستی جبران نمی شود و دولت در جامعه جنگلبانی متأثر از اجرای تبعیض آمیز قانون مدیریت خدمات کشوری، بیش از ۷۰ درصد نیروهای شاغل و بازنشسته را در زیر خط فقر مدیریت می کند و انتظارحفاظت و صیانت مطلوب دارد

دولت در نتیجه اعمال این تبعیض حتی مبارزه با فساد اداری را به درستی در حوزه مدیریت منابع طبیعی انجام نمی دهد و افکار عمومی نمی تواند تبعات ناشی از اقدامات تبعیض آمیز دولت را بسنجد و تحلیل کند و یک ضعف حفاظتی و نظارتی می بیند و به صورت غیر حرفه ای پیشنهاد تنفس جنگل می دهد و مدیریت جنگل در یک کلاف سر در گم قرار می گیرد.

در واقع به موجب قانون موسوم به تنفس جنگل، دولت فارغ از سرمایه گذاری شد و توقف فعالیت ها سبب عدم جذب دانش آموختگان این بخش که ظرفیت های تولید خدمت هستند، گردید و آنها بیکار ماندند و حتی از تشکیل زندگی باز مانده اند و به شدت تحت فشار مشکل معیشتی هستند.

فرصت های مناسبی در ظرفیت های موجود از بخش کشاورزی مشتمل بر انرژی جوانی نیروی کار جوان و دانش آموختگان بخش کشاورزی به دلیل ناتوانی در استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی، به ثروت ملی تبدیل نشد و سوء مدیریت سبب بروز چنین وضعیت تأسف باری گردید.

اکنون می توان گفت بین فقر مدیریت و عوامل اجرایی سازمان متولی و فقر منابع طبیعی، یک گره کوری « عدم سرمایه گذاری» وجود دارد و به همین دلیل، سبب ایجاد فقر ناشی از عدم تحرک شده است.

اینکه این مؤلفه ها در بهینه سازی مدیریت تا چه حدی به هم مرتبط هستند و می توانند در حمایت از تولید داخلی تا چه حدی اثر گذار شوند، دقیقا به درک درست اقتصاد مقاومتی بستگی دارد و من کرارا با استناد به یکی از محورهای مهم اقتصاد مقاومتی یعنی درونزایی اقتصاد در فعالیت های جاری تأکید می کنم، تا مسئله اصلی کشور را فراموش نکنم.

فعالیت های اجتماعی اقتصادی آحاد جامعه در بخش کشاورزی و منابع طبیعی مختلف و متنوع است، اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که در فعالیت ها بدون تعیین محور دنبال می شود و تعیین محور عملا به یک امر مشتبه شده ای مبدل گردید. شاید به همین دلیل حتی تمرکز اکثریت آگاهان جامعه جهت دستیابی به حفاظت از طریق اعمال محدودیت دنبال می شود، در حالیکه اعمال محدودیت توام با کنترل شدید در جامعه ولع ایجاد می کند و اعمال محدودیت بدون کنترل، تراکم در واحد سطح را افزایش می دهد و بهره برداری مازاد بر توان را به دنبال خواهد داشت.

در هر حال تقاضای جمعیت انسانی در یک جامعه برخوردار، متفاوت از یک جامعه کمتر برخوردار تا فقیر است. گردش و تفرج و  اسکان در مناطقی خوش آب و هوا و عاری از آلاینده ها، مختص جمعیت جامعه برخوردار است و تمامی نگرانی جمعیت جامعه فقیر رفع مشکل معیشتی است و حتی نوع نگاه حفاظتی این دو جامعه در حفظ منابع طبیعی نیز متفاوت است !

یادمان نرود حمایت از تولید داخلی را باید از طریق فعالیت های دانش بنیان شروع نمود، این فعالیت ها می توانند اقتصاد درونزا داشته باشند و اگر از تولید داخلی به این صورت حمایت کنیم به تحرک و رونق اقتصادی دست خواهیم یافت !

کشوری که در پیرامون خود این همه جمعیت دارد، می تواند فعالیت اقتصادی درونزا خود را بهتر از دیگر کشورها، برونگرا مدیریت کند و طراوت و نشاط جوانه ها توجه داشته باشد !

یادداشتی با این عنوان در سال ۸۸ نوشتم و در این آدرس می توانید ببینید، ویژگی ژئوپلتیکی کشور واقعا منحصر به فرد است، به همین لحاظ این یادداشت را به هنگام کردم نا اشاره درستی در زمینه امکان حمایت از تولید داخلی کرده باشم !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 7 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم