آمار بازدیدکنندگان سایت

01820800
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
965
1342
5088
19001
18176
1820800

آی‌پی شما: 107.23.176.162
امروز: ساعت

برداشت آب از ذخایر زیر زمینی نشانه فقر است.

 همه توجه جامعه معطوف به معلول یعنی کمبود آب است. اما علت اصلی کمبود آب، فقر است

 

برداشت آب از ذخایر زیر زمینی نشانه فقر است.


همه توجه جامعه معطوف به معلول یعنی کمبود آب است. اما علت اصلی کمبود آب، فقر است در مورد فقر و درآمد ناچیز بخش کشاورزی و ریسک درآمد در این بخش و یا حتی استفاده غیر اقتصادی بودن فعالیت، که ناشی از فقر دانش در این بخش است کسی توجه جدی ندارد.

می گویند صحبت های تکان دهنده ای آقای مهندس کلانتری در مورد چالش آب در ایران گفته است؛

که از زمان ساسانیان و هخامنشیان تا حدود ۳۵ سال پیش برداشت اضافه از منابع آبی کشور نداشتیم و در این ۳۵ سال فقط ۱۲۰ میلیارد مکعب از آب های شیرین فسیلی صدها هزار ساله را مصرف کردیم که حدود ۷۵ میلیارد متر مکعب آن مصرف ۸ سال گذشته بوده است ! یعنی منابع را در ۸ سال اخیر تاراج شد !

اگر قائل به صحت این گفته باشیم ! چرا نباید شرایط رکود اقتصادی درک کنیم و برنامه کشاورزی را از وزیر مرتبط واضح تر بخواهیم که هنوز توسعه اراضی و باغ ها را با انرژی دنبال می کند و متأسفانه در شرح حکم معاون خود « رئیس سازمان جنگل ها» تصریح کرده است.

رفتارهایی از وزرا و در کل هیات دولت دیده می شود، که با شاخص تدبیر و امید و توسعه و اعتدال، بسیار فاصله دارد و بیگانه است، به نحویکه سخنگوی دولت اخیرا گفته اند که دولت کسری بودجه ندارد، اما نگفته اند میزان تخصیص اعتبارات عمرانی هنوز به ۲۵ درصد نرسیده است و لابد همه تدبیر دولت را اینگونه امید بخش بیان و مدیریت می نمایند.

اگر در کشور با کمبود آب مواجه هستیم بر مبنای اطلاعات غیر دقیق جبهه اصفهانی و... درست نکنیم و توسعه شیرین سازی آب دریای عمان و همچنین مخالفت های انتقال درون حوزه ای آب را جدی بگیریم !

فقر بیش از حد در بخش کشاورزی خیمه زده و توانایی متولی بخش کشاورزی، موکول به وجود اعتبار دولتی و تسهیل در امر واگذاری اراضی ملی است، که اخیرا گفته شد الکترونیکی واگذار می کنند ! لابد بنا دارند حرفه مبارزه با زمینخواری مجازی را در بسته رونق و اشتغال به عنوان فرصت های جدید پیشنهاد دهند.

در هر حال فکر می کنم نباید بیش از حد مشکل آب را بزرگنمایی کرد، اما مدیریت متولی آب و کشاورزی در این دو بخش واقعا از کارآمدی لازم در حمایت از تولید داخلی برخوردار نیست !

آب عنصر حیات اگر با کمبود مواجه است، مدیریت را گلخانه ای و سطح کاشت را کاهش دهند و فعالیت بخش را برای کشاورزان و تولید کنندگان دانش بنیان دنبال کنند، تا کلا فعالیت های این بخش اقتصادی انجام شود و سایر سطوح کشاورزی مازاد را برای کشت گیاهان چند ساله دنبال کنند و زمینه کاهش تبخیر را فراهم نمایند

مشکل نه منابع آب سطحی و زیر زمینی است و نه تغییر اقلیم ! مشکل مدیریت است، مدیریتی که مقامات آن سی سال است یا در مجلس تشریف دارند یا در دولت از این دستگاه به آن دستگاه و یا در دانشگاه ها به علت ضیق وقت جزوه تدریس می کنند و کمی وقت برای پژوهش و به روز رسانی خود نکرده اند.

بیداری ملت از حیث اقتصاد مقاومتی خیلی دیر و حتی در مدیریت کلان و میانی با تأنی و لنگان لنگان ملاحظه می شود و اکنون می شود گفت، حتی مدیران تراز اول کشور در مورد اقتصاد مقاومتی بگوش نیستند، با رفع مشکل معیشتی و کاهش نرخ بیکاری، با وعده های تو خالی غیر قابل اجرا و موکول به تصمیمات نا مشخص، بازی از این ستون به آن ستون می کنند.

وضعیت نامناسب آب کشور را باید فقط در حوزه نظارت دید، توان نظارتی کلا از دست رفته است.

اگر سد گتوند یک مخزن آب و یک مخزن نمک از سازند گچساران دارد. تنها مقصر اصلی شوری آب سد گتوند مجری قانون جلوگیری از آلودگی آب است. چگونه می توان مجری این قانون و تصویب کننده ارزیابی زیست محیطی را مبری کرد که گنبد نمکی در مخزن گتوند را ندید، مطمئنا سازند گچساران دکل گم شده نبود !

نیاز واقعی کشور ارتقاء مدیریت از حکومت به حکمرانی و تنظیم گری است، تا برای فقر زدایی و رفع مشکل معیشتی و رفع رکود اقتصادی و حمایت از تولید داخلی و استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی همه ارکان نظام توجه جدی داشته باشند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم