آمار بازدیدکنندگان سایت

01820722
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
887
1342
5010
18923
18176
1820722

آی‌پی شما: 107.23.176.162
امروز: ساعت

سفر عامل تحرک اقتصاد ملی !

نمی دانم چرا اقتصاددانان کشور تاکنون از دمینوی سفر برای بخش صنعت الگو نگرفته اند و نتوانسته اند

 

 

سفر عامل تحرک اقتصاد ملی !

 

نمی دانم چرا اقتصاددانان کشور تاکنون از دمینوی سفر برای بخش صنعت الگو نگرفته اند و نتوانسته اند، تقاضا در بخش صنعت را افزایش دهند و از طریق افزایش تولید - افزایش ایمنی - افزایش تحرک - تبلور رونق اقتصادی ایجاد کنند.

اخبار حوادث سفر نگران کننده است و برخی مقامات سیاسی یا حتی مذهبی حق دارند، نگران باشند و انتقاد کنند، اما با روش های مدیریت سنتی نمی توان، به رهیافت رضایتمندی جامعه و رفع مشکل و رونق رسید و از این رو مسئله اول کشور، کماکان باید اقتصاد باشد و باید واقف باشیم که ماهیت ''حرکت'' در سفر ''یک جانبه'' نیست، بی تردید باید به محتوا و رموز حرکت ''همه جانبه'' در سفر پی برد و سفر را '' الگوی تحرک اقتصادی'' قرار داد.

سخنان حضرت آیت الله جعفر سبحانی در ۱۰ مهر سایت تابناک را با عنوان '' چرا با وجود آمار بالای تصادفات مردم را تشویق به سفر می‌کنید ؟ آیت الله جعفر سبحانی امروز در درس خارج خود در مسجد اعظم قم با انتقاد از آمار بالای تلفات رانندگی در جاده ها گفت؛ چرا رسانه‌ها مردم را تشویق به انجام سفر می کنند در حالیکه می دانند تعداد تصادفات رانندگی در این ایام بالاست؛ در این ایام مردم در خانه هایشان بمانند و به صله رحم و رسیدگی به فقرا بپردازند و تنها مسافرت های ضروری را انجام دهند.''

ساکن متضاد کلمه حرکت و سکنی شدن در مقابل با تحرک در جامعه و متضاد با پویایی است ! قطب های سفر مشخص هستند و گرایش های هر فرد جامعه نیز معین است.

صنعت در گذشته عنوانی خاص بوده است و بیشتر به فرایندهای یک سیستم تولید مصنوعات انسان ساخت اختصاص می یافت و در قرن ۲۰۰۰ شرایط کاملا دگرگون شده و بر حسب خواستگاه های نسل بشری، توسعه مدیریت در بخش های مختلف سبب گردیده است، تا عنوان صنعت به همه بخش ها و زیر بخش های فعالیت نسل بشری تعمیم داده شود.

صنعت گردشگری یک شاخه از صنعت خدمات با زیرشاخه های متنوع و متعددش چنان گسترده شده است که اقتصاد ملی بسیاری از کشورها مبتنی بر تحول این صنعت رونق گرفته است، چگونه می توان هتل های متعدد نساخت و به تعداد نیروی کار عادی و متخصص و به حجم مورد نیاز مواد و مصالح ساختمانی و نیروی کار لازم برای تولید چنین مصالح و مواد و حمل و نقل آن روی برگرداند و چگونه می توان این هتل های ایجاد شده را خالی نگهداشت و خسارت ظرفیت خالی آن را نادیده گرفت و چگونه می توان صنعت حمل و نقل در مسافرت چون ماشین و قطار و هواپیما و نیروی کار مورد نیاز استقرار و بهره برداری هر یک از واحدهای تولید کننده صنعتی این خدمات و نیروهای مورد نیاز برای ارائه این خدمات چشم پوشاند.

صنعت گردشگری را حتی اگر یک شاخه از صنعت خدمات بدانیم، خود خوشه بزرگی از مجموع فعالیت های جاری خواهد شد که به دیگر صنعت فعال جاری جامعه متصل است.

آیا تحرک اقتصادی جز این است که مواد غذایی مورد نیاز مسافرین در قطب گردشگری بازاری بی تلاطم دارای رونق داشته باشد ؟

آیا تحرک اقتصادی جز این است که صنایع دستی مختلف در قطب گردشگری به عنوان سوغات سفر دارای تقاضا شود و مبادله گردد ؟

آیا تحرک اقتصادی جز این که خدمات بخش های مختلف تعمیر و راه اندازی و نگهداری مواد فاسد شدنی و مجموعه ای از این دست فعالیت های ریز و درشت در جامعه شکل گیرد و این صنعت متکی به توان داخلی، تولیدات مختلف داخلی را حمایت کند ؟

سفر عامل تحرک اقتصادی و الگوی حرکت همه جانبه در جامعه است ! سفر سخت است و مسافر حتی اگر مهمانی ناخوانده باشد، متوقع میزبانی مناسبی در حد شأن میزبان است.

قطب های گردشگری هر کشوری به ظرفیت سازی های متنوعی نیاز دارند و هر یک از ظرفیت ها فرصت های شغلی متعدد دائم و موقت و فصلی دارند و یکی از شاخصه های با اهمیت رونق اقتصادی هر کشوری، با مردم شادش و در تعداد سفرهای گردشی مردمش معین می شود.

ضعف فرهنگی در رانندگی - شور جوانی – ضعف تکنولوژی تولید خودرو – هواپیما – کشتی – قطار در صنایع مختلف را نباید به حساب سفر نوشت، پژواک صدای مسئله اول کشور یعنی اقتصاد و تحرک و رونق اقتصادی باید در اقصی نقاط کشور طنین انداز شود.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 61 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم