آمار بازدیدکنندگان سایت

01771153
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
761
1484
6319
15068
26516
1771153

آی‌پی شما: 100.24.46.10
امروز: ساعت

بلوغ مدیریت چرخه زیست توده در طبیعت، از محیط زیست حفاظت می کند.

بلوغ مدیریت چرخه زیست توده در نهاد خود اقتصاد درونزا دارد و از محیط زیست ناحیه رویشی هیرکانی حفاظت...

 

 

بلوغ مدیریت چرخه زیست توده در طبیعت، از محیط زیست حفاظت می کند.

 

بلوغ مدیریت چرخه زیست توده در نهاد خود اقتصاد درونزا دارد و از محیط زیست ناحیه رویشی هیرکانی حفاظت می کند، توقف بهره برداری از جنگل ناقض چنین بلوغ مدیریتی است.

آنگاه که خورشید بر زمین می تابد، بخشی از تشعشعِ انرژی مششع خورشید به اتمسفر زمین می رسد، تجلی موهبت خدادادی به واسطه خلق فرآیند فتوسنتز در گیاهان است که توان جذب و ذخیره آلاینده ترین عنصر کره زمین را دارا هستند و از طریق جذب انرژی خورشید فرایند فتوسنتز را شکل می‌هند.

گیاهان نه تنها تولیدکنندگان زمین بلکه به عنوان تنها منابع ذخیره کننده کربن در کره زمین هستند و ۲CO را از هوا جذب کرده و به صورت کربن در اندام های زمینی و هوایی خود ذخیره می نمایند.

آنگاه که گیاهی توسط یک جانوری خورده می شود، بخشی از کربن موجود در گیاه در فرایند تغذیه به انرژی تبدیل می شود و بخشی دیگر در بافت های زنده جانور ذخیره می گردد و بخشی نیز با فضولات حیوانی دفع می گردد. انسان حتی قبل از بلوغ مدیریت منابع زیستی محیط خود توانسته است، با این آگاهی که فضولات دامی دارای عنصر قابل تبدیل به انرژی هستند، در سخت ترین شرایط زیستی و برودت هوای مراتع و کوهستان ها، استفاده از فضولات دامی را به عنوان سوخت قابل تبدیل به انرژی تجربه کند.

اما حتی در این صورت چرخه زیست توده پایان نمی یابد، زیرا در صورتیکه چوب یا گیاهی سوزانده شود، علاوه بر انرژی تولید شده و بخشی که به صورت خاکستر باقی می ماند، بخش دیگری از کربن ذخیره شده به صورت ۲CO آزاد می شود و گیاهان در بازتوانی جذب این چرخه را کامل می کنند.

با وقوف بر تعریف زیست توده می توان، به شناخت بهتری از زیست توده های محیط زیست پیرامونی خود رسید.

"زیست توده عبارت است از اجزا قابل تجزیه زیستی از محصولات، پسماندها و زائدات کشاورزی (شامل مواد گیاهی و دامی) در جنگل ها و صنایع وابسته و همچنین زایدات صنعتی و شهری قابل تجزیه"[1].

برای استمرار حیات الزاما باید با این باور که سوخت های فسیلی فناپذیرند، منابع تأمین و تولید انرژی را متنوع نمود و توسعه داد. بخشی از مفاهیم توسعه پایدار در ایجاد امنیت انرژی و مشکلات زیست محیطی ناشی از مصارف انرژی فسیلی در توجه به مباحث منابع جدید انرژی تجدیدپذیر و فاصله گرفتن از منابع انرژی فناپذیر در کره زمین نهفته است.

شناسایی منابع انرژی های نو و تجدید‌پذیری مانند؛ انرژی خورشید – انرژی بادی – انرژی زمین گرمایی – انرژی زیست توده و پسماندهای کشاورزی و جنگل ... موجب شده است تا انسان با این توجه که بخشی از مشکلات زیستی به سبب استفاده از منابع انرژی فناپذیر و آلاینده بوده است، توسعه و گسترش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و افزایش سهم این منابع در سبد انرژی جهانی را در دستور کار قرار دهد.

در دو دهه اخیر جهان شاهد افزایش چشمگیر فعالیت دولت ها در کشورهای توسعه یافته بوده است و بودجه دولت ها و شرکت‌ها در امر تحقیق، توسعه و عرضه سیستم های انرژی های تجدیدپذیر نیز حتی در حد رقابت با کشورهای دارای منابع سرشار سوخت های فسیلی قابل توجه شده است.

در هر حال این دسته فعالیت ها که همراه با صرف بودجه‌های کلان به اجرا گذاشته می شود، در نهایت باید با کاهش قیمت تمام شده هر یک از انواع انرژی های تجدید‌پذیر، توان رقابت‌پذیری تکنولوژی تولید انرژی نو را از حیث اقتصادی توجیه نمود.

همچنانکه انرژی تابشی خورشید در مناطق بیابانی یا انرژی بادی مناطق چون رودبار و لوشان با اهمیت محسوب می شوند، در مناطق با فصل رویش بلند مانند ناحیه رویشی هیرکانی، زیست توده در میان انواع منابع انرژی های نو، یکی از منابع عمده انرژی نو می‌باشد.

در حالیکه به طور مشخص با احتساب پسماند مزارع و مقطوعات ناشی از هرس درختان میوه ای و تیغ و تمشک های اراضی لچکی و پرت و رها شده و زباله و آخال خارج از جنگل می تواند بیش از ۱۰ میلیون تن سوخت های زیستی برآورد شود، با احتساب مصارف سوخت هیزم مختلف جنگلنشینان و بقایای رویش سالیانه در جنگل های ناحیه رویشی هیرکانی، می تواند بیش از ۵ میلیون متر مکعب برآورد گردد.

تنها یک مدیریت فشل می تواند با نسخه بیگانه در منجلابی با عنوان زباله دانی مملو از کیسه های پلاستیک جمع آوری شده، بدون تولید انرژی بسوزاند و با بوی مشمئز کننده آن نگین سبز ایران را بدون درآمد و ایفای نقش اقتصادی آلوده کند !

بسیار ساده لوحانه و غیر اقتصادی است که کشور با تخطئه مدیریت متداول جنگل، به جای تقویت و رفع نقاط ضعف با نسخه بیگانه و غیر بومی به سمت توقف بهره برداری برود و ناظر بر آلودگی ناشی از سوخت و آلودگی ناشی از تولید زباله و ناهنجاری ناشی از قاچاق و تخریب در این منابع باشد و نتواند در چگونگی بهره برداری زیست توده در این سه استان که بیش از کشور هلند ظرفیت دارد، فقط منتظر اعتبار دولتی بخور و نمیر باشد و تن به اقتصاد درونزای سیاست های اقتصاد مقاومتی ندهد !

در مقابل بیماری هلندی اقتصاد، بی تردید باید بیماری تنفس جنگل را قرار داد ![1] - تعریف اتحادیه اروپا از زیست توده

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 37 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم