آمار بازدیدکنندگان سایت

01771106
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
714
1484
6272
15021
26516
1771106

آی‌پی شما: 100.24.46.10
امروز: ساعت

مخاطرات بازدیدکنندگان مسئولیت ناپذیر از جنگل !

آنگاه که دستگاه های اجرایی مسئول قادر به آموزش عمومی و ترویج فرهنگ استفاده از منابع خدادادی و ملی نیستند، هدایت صحیح و منطقی برای استفاده از افکار عمومی در حفاظت و بهره برداری نیز وجود نخواهد داشت و

 

 

مخاطرات بازدیدکنندگان مسئولیت ناپذیر از جنگل !

 

آنگاه که دستگاه های اجرایی مسئول قادر به آموزش عمومی و ترویج فرهنگ استفاده از منابع خدادادی و ملی نیستند، هدایت صحیح و منطقی برای استفاده از افکار عمومی در حفاظت و بهره برداری نیز وجود نخواهد داشت و پدیده جهل افکار عمومی اتفاق می افتد و به عنوان عامل محدود کننده و مخرب بنیان های اقتصادی عمل می کند.

حریق و زباله دو عامل تخریب جنگل در دو دهه اخیر با شدت بیشتری بسیار تهدید کننده شده است. این دو عامل تخریب که متأثر از سهل انگاری افراد بازدید کننده بدون علقه ای که شاید یکبار در جنگل های شمال بیتوته کرده و آنجا را حیات خلوت خود دیده اند، با باقی گذاشتن زباله متنوع از شیشه و قوطی کنسرو و پلاستیک و آتش زیر خاکستر بروز می کند.

مسئولیت ناپذیری درد مشترک و مانع بزرگ پیش روی توسعه اجتماعی است. منتقدین در هر رسته و نسبت به هر نوع تولید خدمت در دستگاه های مختلف اجرایی، باید آگاه باشند و یادشان نرود، باری به هرجهت بودن عبارت متضاد مسئولیت پذیری است و این دسته از افراد جامعه بار سنگینِ پذیرش مسئولیت در جامعه و حفظ ارکان و اجزاء و عناصر آن را به هر جهتی می اندازند و راست راست در کوچه پس کوچه ها این شهر و آن شهر پرسه می زنند.

مسئولیت بار سنگینی است و تنها مسئولیت پذیرهای جامعه این بار را به دوش می کشند، زیرا به لحاظ هویت و اصالت مجبور به رعایت قانون جاری جامعه هستند و علاوه بر تبعیت از قانون باید هزینه های سنگین انتقال این بار را نیز بپذیرند !

باری به هر جهت ها عامل انواع ناهنجاری اجتماعی هستند و عوامل خدماتی در توزیع خدمات و عوامل حاکمیتی در اعمال احکام حاکمیت، پیوسته با صدور دستور فراگیر همه طیف جامعه را مخاطب قرار داده و در تلاشند تا خدمات به نحو مطلوب توزیع گردد و احکام حاکمیت به درستی تحت اجرا باشد، به عبارت دیگر همه افراد جامعه به لحاظ ناهنجاری تعداد معدودی از افراد جامعه، مجبور به عبور از فیلترها و گلوگاه های کنترل مختلف هستند !

مهمانان ناخوانده و مسئولیت ناپذیر جنگل، بازدید خاطره آمیزی ندارند، همه حضورشان در جنگل مخاطره آمیز است.
هر محافظ جنگل و محیط بان و بازرس و ارزیاب می تواند، اثر تخریب بازدیدکنندگان و یا بازی کنندگانی جون بازی افرود در جنگل را ببینند ! این بلای به جان جنگل افتاده با تخریب عملکرد جنگلبانان شروع شد و این درد مزمن ریشه دار از ابتدای ملی شدن جنگل ها بوجود آمد ! اما در دهه هشتاد دو باره جان دیگری گرفت ! به نحویکه جنگلبانان بدون حمایت و پشتیانی بتدریج خسته شدند و در گوشه رینگ وزارت جهاد کشاورزی تنها ماندند و با مشت های سنگین استراحت جنگل ناک اوت « 
knockout » شدند ! در حالیکه جنگلداری چیزی جز جنگل نگهداری نبود و نیست !

کسانیکه حتی نمی توانند تعریف جنگل یعنی؛ یک محیط رشد و نمو طبیعی، یک بی نظمی در تجدید حیات طبیعی و استقرار عناصر بیوتیک ! را متوجه شوند، ! تفکر جنگلداری در نگهداشت جنگل را نابود کرده اند.

جهل افکار عمومی را نباید دست کم گرفت زیرا می تواند به نسخه بیگانه حتی اعتماد کند و یا نسبت به عملکرد مسئولان مرتبط بی اعتماد شود و به نوعی خود زنی کند !

اعتماد به نسخه بیگانه را عینا می بینم !

زیرا قاره اروپا با نسبت پوشش جنگلی ۱۶،۵درصد و سرانه جنگلی ۲۲۶۷ مترمربع، با وصف اینکه اکثر جنگل های اولیه این قاره در اثر دو جنگ جهانی نابود شده است، به عنوان قاره سبز در جهان معرفی گردد و سه استان شمالی با نسبت پوشش جنگلی بیش از ۳۵ درصد و سرانه ۲۶۱۰ مترمربع، باید بهره برداری خود از جنگل ها را متوقف کنند، در واقع افکارعمومی می گوید از آن کشورها چوب و آفات وارد نمایند !

در حالیکه تکنولوژی اعمال تمهیدات قرنطینه ای در مبادی ورودی کشور، هزینه ای سنگین دارد و فعالیت صنایع تبدیل اولیه، «موسوم به أوراق فشرده» که ۷۰ درصد مصرف چوبی کشور را دارد، از حیث اقتصادی فاقد توجیه می شود.

اعتماد به نسخه بیگانه تا این حد نفوذ کرده است که حتی نباید درختان شکسته افتاده در کف جنگل را که در حوادث حریق سبب تشدید حریق می شوند، بهره برداری و به درآمد آن در اقتصاد این سه استان نقش داد ! با این وصف چگونه می توان جهل افکار عمومی را نادیده گرفت ؟

باید به دلیل ناتوانی در آموزش و آگاهی بخشی صحیح به افکار عمومی، مهمانان ناخوانده و بازدیدکنندگان مسئولیت ناپذیر جنگل که زباله می پراکنند و آتش باقی می گذارند، میزبانی کنیم و بسازیم و بسوزیم !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 70 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم