آمار بازدیدکنندگان سایت

01531082
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1346
2229
15340
46589
50755
1531082

آی‌پی شما: 54.198.170.159
امروز: ساعت

دریغ از حمایت، حتی با یک سازمان برای یک محصول !

حمایت دولتی حتی نمی تواند با یک سازمان بر روی برگ چای در مزارع یک استان ظاهر شود.

 

 

دریغ از حمایت، حتی با یک سازمان برای یک محصول !

 

حمایت دولتی حتی نمی تواند با یک سازمان بر روی برگ چای در مزارع یک استان ظاهر شود.

این ساختارهای پر هزینه فاقد بودجه ریزی عملیاتی چه سودی برای تولید کنندگان دارند ؟ نگهداری ساختار سازمانی موازی با معاونت امور زراعت در تولید و موازی با معاونت بازرگانی و صنایع غذایی در صنایع چای خشک کنی در یک وزارتخانه ! چه سودی دارد که بار هزینه اش روی دوش مردم سنگینی کند !

شای زمانی در گیلان چای شد که حکومت وقت برای جلوگیری از خروج ارز، مشتاق تولید داخلی شد ! آن اشتیاق به اراده تبدیل شد.
آنگاه که مرحوم خلد آشیان کاشف‌السلطنه دیپلمات، اصلاحگر، نویسنده، مشروطه خواه دوره قاجار
 و پهلوی سابق، مشتاق و مروج کشت چایدر ایران گردید و اکنون « پدر چای ایران » خوانده ‌می شود، تولید کنندگان چای تحت حمایت قرار داده شدند.

اما مرحوم کاشف‌السلطنه با وصف عدم اقبال و حتی مخالفت و عدم همکاری مردم گیلان، دست از ترویج کشت بر نداشت و موفقیت‌های اولیه خود را با کوشش بیشتری در آمیخت و کشت، چیدن و خشک کردن چای را برای مردم گیلان آسان کرد.

اما پدر چای ایران با ترویج کشت چای قصد پایه گذاری تبدیل جنگل های هیرکانی را نداشت، اما رونق فعالیت کشت چای در اوایل انقلاب و سرانه ناچیز زمین در استان گیلان، سبب شد تا این گونه مقاوم دارای ریشه های نیمه عمیق و جست زنی زیاد، بتواند در مناطق پرشیب جنگلی کشت شود و درآمدش سد جوع تلقی گردد.

ساختار سازمان چای از سال ۱۳۳۷ بتدریج شکل گرفت و مدیریت کهنه و قدیمی این سازمان از بازرگانی تا کشاورزی مرتب دست به دست شد و اکنون مصداق ساختار موازی و مدیریت غیر حرفه ایست !

فراز و فرود این سازمان و این فعالیت کشاورزی در استان گیلان و غرب مازندران مدیریت منابع طبیعی را تحت تأثیر قرار داد. در یک دهه متأثر از حرکت خزنده ای متصرفین در ناحیه رویشی هیرکانی، تا این روزهای افول ! تأمل بر انگیز است، تا بتوان ناکار آمدی اقتصاد دولتی را بیان نمود و به تنظیم گری یک حکمرانی خوب اشاره کرد.

نفوذ چای در عمق جنگل ها خزنده بود و تصرف اراضی به سبب عدم بهره برداری در سال های اولیه، با حفظ درختان جنگلی، با روش های مختلف، امکان پذیر و تحت حمایت سیاسی اجتماعی مقامات محلی استان گیلان و غرب مازندران قرار گرفت، این حمایت به نوعی سبب تنها ماندن جنگلبانان در حفاظت از جنگل شد.

اما چایکاران ایرانی با وصف همه گونه اعلام حمایت ها نتوانستند چای تولیدی صنایع خود را که اتفاقا از کیفیت مطلوبی برخودار است و عاری از انواع افزودنی، خالص می باشد، با میزان تولید داخلی اندک حدود ده درصد از نیاز کشور، در سبد غذایی مردم جای خاص به خود را باز کنند !

به راستی حمایت از تولید داخلی به تبع تأثیر سرمای بی مهری مردم، در کدام گوشه تاریک از زندگی این ملت کِز کرده و پنهان شده است، که در عمل دیده نمی شود ! آیا می ترسد ظاهر شود ! یا راه گم کرده است ؟

اما با این همه بی مهری مردم نسبت به چایکاران و تولید داخلی آنها و یا حتی بی توجهی مردم نسبت به سلامت خود، که چای های وارداتی با انواع افزودنی آن را به خطر می اندازند، ناکارآمدی سازمان چای یعنی؛ «یک سازمان متولی برای یک محصول» با حدود ۳۲۰۰۰ هکتار سطح زیر کشت و ۶۰،۰۰۰ خانوار چایکار فعال تأسف آور است.

سازمان چای با چند معاون در مرکز و چند اداره در شهرهای صومعه سرا ، فومن ، شفت ، رشت ، لاهیجان ، آستانه اشرفیه ، سیاهکل ، لنگرود ، رودسر و املش و رامسر و تنکابن در استان گیلان مازندران ! با ابزار قانونی مناسب نتوانسته است، با وصف تصویب و ابلاغ قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی در سال ۹۱ و پیشینه تشکیل شصت ساله خود، یک سرمایه فکری حمایتی برای تولید کنندگان و فعالین این بخش محسوب شود.

اکنون نه به عنوان یک ذینفع و چایکار ، بلکه به عنوان یک مصرف کننده حدود بیست ساله، باید اظهار نا رضایتی کرده و ابراز تأسف کنم که با وصف وجود قانون تشکیل سازمان - اساسنامه – ماده واحده قانون انتزاع این سازمان نتوانسته است، برای یک محصول یک تنظیم گری خوب را از طریق شرکت های تعاونی به اجرا بگذارد.

حمایت از تولید داخلی حتی در یک محصول با یک سازمان منحصر و مستقل در هاله ابهام است.

علی وقفچی عضو کمیسیون کشاورزی آب منابع طبیعی می گوید[1]:

نمی‌دانم چه سیاست‌هایی در پشت پرده تولید کشور به‌ویژه در بخش کشاورزی وجود دارد و اکنون نیز یکی از دلایل استیضاح وزیر، عدم شفاف‌سازی همین مسائل است. امروز چای چایکاران بر روی دست‌شان مانده است و متأسفانه واردات انواع چای از پرداخت عوارض معاف می شود.[1] -  روزنامه سبزینه « اما بیشتر به هفته نامه می ماند»

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 51 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم