آمار بازدیدکنندگان سایت

01736027
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
449
1339
3923
6458
96
1736027

آی‌پی شما: 54.227.31.145
امروز: ساعت

کشتی توسعه روستایی در دریای متلاطم

روستا کوچک ترین واحد تقسیمات کشوری و بنیان واحد اجتماعی اقتصادی فاقد طرح توسعه است

 

 

کشتی توسعه روستایی در دریای متلاطم 

روستا کوچک ترین واحد تقسیمات کشوری و بنیان واحد اجتماعی اقتصادی فاقد طرح توسعه است. راه های شناخته شده و ناشناخته ای برای توسعه روستایی وجود دارد و غالبا به عنوان الگوی توسعه دیگر کشورها قرار می گیرد.

آنچه که از توسعه روستایی کشور چین می توان دریافت نمود، تمرکز تولید و عرضه - کاهش ترانسپورت – عرضه خدمات رفاهی برابر - قیمت واحد یک کالا در سطح ملی است که سبب شده است، تعداد واحد فروشگاه ها به شدت محدود باشد و سرمایه انسانی در خدمت تولید باشد و برای خرید ارزان تر یا درمان یا تعمیر وسایل مجبور به سفر اجباری به مراکز استان یا پایتخت نشود.

تعداد معدودی از کشورها فرایند توسعه روستایی را پشت سر گذاشته و کارنامه موفقی دارند. کشتی توسعه روستایی عموماً در تلاطم دریای بیکرانی از مشکلات مشتمل بر مبانی نظری-مالی اقتصادی-ضعف برنامه ریزی-برنامه گریزی مدیریت-عزم و اراده ملی غوطه ور است. 

ایران نیز در مسیر توسعه روستایی گام های جدی برداشت، ولی کشتی توسعه روستایی در ایران دارای چند سکان است و روستاها فاقد طرح توسعه هستند و آنچه در مورد طرح های دارای توجیه اقتصادی گفته می شود، فاقد ریجت برنامه ای جهت گیری های ملی آمایش سرزمینی و کلا منتزع از هم است.

من رسالتم را در اینگونه یادداشت ها با نقد عملکرد و بیان ساز و کار منبعث از قانون برای ایجاد حکمرانی مطلوب می نویسم ! بنابراین هر خواننده ای با دریافت فحوای بیانی این نقد و قبول ایراد و اشکال روند توسعه فعلی باید، مسئولیت انتقال یا ایجاد گفتمان سازی توسعه روستایی را برای نیل به خواسته حکمرانی خوب بپذیرد.

امروز این عبارت را از یک پست تلگرامی خواندم '' ثبت نام برای صدور ضمانت نامه برای طرح های دارای توجیه اقتصادی که فاقد وثیقه هستند آغاز شد '' از این عبارت دو برداشت داشتم:

الف – در توسعه روستایی افزایش بهره وری مخدوش است

ب - طرح های دارای توجیه اقتصادی در توسعه روستایی منتزع از هم هستند

برای جلوگیری از تفرق نظرات و دستیابی به مدیریت یکپارچه، توصیه می کنم نگذاریم این قاعده : " انسجام امور با جمع جبری صفر در واحد مدیریت " مانند دروغگویی در ایران نهادینه شود، به مدیریت یکپارچه که جامع نگر، کل گرا، دوراندیش است و به جغرافیای سرزمینی توجه دارد تن دهیم !

در باره اجرای جنگلداری اجتماع محور و با اهداف متنوع – مشارکتی، با رویکرد توانمندسازی جوامع محلی و بهبود و ارتقا معیشت می توان، روند توسعه روستایی دارای الگو را به اجرا گذاشت ! لازم نیست با صرف و وقت و انرژی جوانی به حذف مدیریت بیاندیشیم ! با اصلاح اندیشه و ایده می توان به حکمرانی خوب رسید !

جنگلداری غیر تجاری با اهداف متنوع یا طرح های مرتع داری می توانست، محور توسعه روستایی در طرح توسعه روستایی شود به دسته از طرح های که شامل اعطای تسهیلات می شوند توجه کنید :

طرح های صنعتی شامل:

۱- تولید پوشاک

۲- تولید کفش و مصنوعات چرمی

۳- صنایع غذایی و تبدیلی کشاورزی

۴- تولید مبلمان و مصنوعات چوبی

۵-فرش دستباف ودست بافته ها

۶-بسته بندی میوه،سبزی، نان،ادویه وخشکبار(صادراتی)

۷-ساخت ماشین آلات و ادوات کشاورزی

۸- فرآوری محصولات معدنی

۹- صنایع دستی

طرح های بخش کشاورزی عبارتند از:

۱- تولید زعفران و گیاهان دارویی

۲- احداث سردخانه و نگهداری محصولات

۳-پرورش دام سبک و سنگین

۴-کشت و فرآوری سیب زمینی

۵-پرورش و فرآوری طیور

۶-پرورش شیلات و آبزیان

۷-فرآوری پسته

۸-تولید محصولات گلخانه ای

۹-فرآوری خرما ومحصولات گرمسیری

۱۰- زنبورداری و فرآوری عسل

۱۱-فرآوری زیتون

۱۲-خدمات کشت و توسعه نهال و بذر

۱۳-خدمات تخصصی و مهندسی کشاورزی

۱۴- تولیدفرآورده های لبنی و مراکزجمع آوری شیر

طرح های بخش خدمات عبارتند از:

۱- بوم گردی

۲- گردشگری طبیعی

۳-خدمات حمل و نقل

۴-خدمات بازرگانی و بازاریابی محصولات کشاورزی

۵-فناوری اطلاعات و ارتباطات

۶- خدمات ورزشی و تفریحی

۷-تعمیرگاه ماشین آلات کشاورزی.

توسعه روستایی در حال اجرای کشور به سرعت و سهولت می تواند، عامل تولید سرمایه را برای اجرای طرح ها فراهم کند، اما چون همه طرح های بخش صنعتی در ناحیه صنعتی باید اجرا شود و به زمین و آب نیاز دارد و اجرای همه طرح های بخش کشاورزی به سرمایه گذار منوط شده و لاجرم به زمین و آب نیاز دارند – طرح های بخش خدمات نیز غالباً باید در منابع جنگلی و مرتعی اجرا شوند و بدین ترتیب به زمین و آب نیاز دارند، به شدت در باتلاق تخصیص و واگذاری زمین فرو می رود !

این توسعه روستایی فاقد طرح توسعه و محور توسعه است و نمی تواند ایران را به توسعه روستایی برساند.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 19 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم