آمار بازدیدکنندگان سایت

01735918
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
340
1339
3814
6349
96
1735918

آی‌پی شما: 54.227.31.145
امروز: ساعت

این توسعه روستایی مصداق پول پاشیدن است.

وقتی کشاورز روستایی نتواند در مراحل مختلف فعالیت کشاورزی کاشت تا بازار رسانی از پشتوانه های علمی فنی تا اجتماعی اقتصادی متولی بخش کشاورزی برخوردارد باشد

 

این توسعه روستایی مصداق پول پاشیدن است.

وقتی کشاورز روستایی نتواند در مراحل مختلف فعالیت کشاورزی کاشت تا بازار رسانی از پشتوانه های علمی فنی تا اجتماعی اقتصادی متولی بخش کشاورزی برخوردارد باشد، نه امنیت غذایی برقرار است و نه امنیت بستر حیات ! از ناپایداری هر کشاورز، همه عوامل تولید به این دلیل ناپایدار می شوند، که فعالیت ها از نقطه صفر خود دانش بنیان آغاز نبوده اند تا دانش بنیان اداره شوند، از این رو فعالیت کشاورزی بدون رعایت الگوی کشت و تضمین بازار و بدون افزایش بهره وری و غالبا غیر اقتصادی استمرار دارد.

تأسف آور است که همزمان با اخبار آغاز توسعه روستایی اخبار روی دست ماندن گوجه‌ فرنگی « تولید خارج از فصل بوشهر» بر فضای معیشتی سنگینی کند و گفته شود، این تولید داخلی را از کشاورزان کیلویی ۳۰۰ تومان هم نخرند.

می گویند چیزی عاید کشاورزان نمی‌شود. تصور این است که تولید خارج از فصل کشاورزی بازار بهتری داشته باشد و بر خلاف تولید گلخانه ای نیازمند به سرمایه گذاری اولیه و افزایش هزینه ناشی از مصرف سوخت، تولید خارج از فصل متأثر از تنوع اقلیمی همان هزینه های متداول را دارد، اما چگونه با وصف هزینه تمام شده بسیار پایین تر قادر به رقابت با تولیدات گلخانه ای در بازار نیست ؟

از کی بپرسیم تا واقعیت های پنهان و آشکار این تراژدی را بیان کند !

تصمیمات در شرف اجرای توسعه روستایی نیاز ضروری توانمندسازی در کشور را برملا می کند خصوصا اینکه از فحوای کلامی و حتی بیان صریح مقام معظم رهبری در ۱۹ دیماه؛  '' بیکاری ریشه اصلی بسیاری از مفاسد است و باید با رونق تولید، آن را حل کرد البته پول پاشیدن بی حساب و کتاب مشکل را حل نمی کند و خوشبختانه مسئولان دولتی در این زمینه ها مشغول کار هستند''، می توان این استنباط بیشتر تأکید کرد و اصرار ورزید که کشور نیاز به توانمندسازی دارد، توانمندسازی یک وجهی نیست، چند وجهی است این درک باید به وجود بیاید که توانمندسازی چند وجهی است.

درست است که جامعه روستایی ایران بیش از هر چیز به توانمندسازی نیاز دارد، اما چه کسانی باید عهده دار توانمندسازی شوند ! توانمندسازی یک فعالیت گسترده اجتماعی است که در نتیجه آن تحول و توسعه روستایی در کشور، مبتنی بر خواستگاه های جامعه جریان می یابد، نه بر مبنای یک برنامه دیکته شده و تحمیلی !

اگر درک درستی از توانمندسازی داشته باشیم، باید؛

-  کارشناسان توانمندی را به کار بگیریم تا برای توانمندسازی جامعه روستایی توانایی داشته باشند.

- مدیران توانمندی را به کار بگیریم تا بتوانند امور اجرایی جامعه روستایی را اجتماع محور به اجرا بگذارند

- مدیریت بخش های مختلف را از طریق مشارکت بین بخشی توسعه دهیم

در هر حال توسعه روستایی به طرح توسعه نیاز دارد و طرح توسعه روستا به کارشناسانی توانمند و مدیرانی توانمند و مشارکت جو که بتوانند، فرایند تهیه طرح توسعه را طی نمایند و برای توانمندسازی چند وجهی در جامعه روستایی اقدام کنند.

چون این تکلیف منبعث از قانون مختلف باید در بین آحاد جوامع محلی انجام شود، عنوان اجتماع محور به آن داده می شود و استقرار و پیاده سازی چنین برنامه ای را باید عنوان برنامه عملیاتی بدهید و اگو چنین توانایی به وجود بیاید و چنین اقدامی انجام دهد، آنگاه در کشور می توان از تجلی طرح توسعه و پایداری آن صحبت کرد.

کارایی کارشناسان و مدیران برای تهیه و اجرای طرح توسعه اجتماع محور باید ارتقا یابد و مدیریت اجرایی آن یکپارچه تعیین شود، اگر توسعه روستایی با چنین اقدامی مواجه نشود، قطعاً مصداق بیانات مقام معظم رهبری عمل خواهد شد که از عبارت ''پول پاشیدن بی حساب و کتاب'' استفاده نمودند، طبعاً هدر رفت منابع مالی اعتباری اختصاص داده شده نتیجه این نوع توسعه روستایی خواهد بود.

رونق تولید به حمایت از تولید ملی نیاز دارد ! نمی خواهم جو منفی احتمالی را دور از ذهن تصور کنم ! اما همین گوجه خارج از فصل شهرستان دیر در استان بوشهر، مصداق چگونگی توسعه اشتغال روستایی قرار گیرد، مسئولیت باید پوسته زمخت مدیرت سنتی را بشکنند و خود را با تحول مواجه کنند، تا اجرای اقتصاد مقاومتی از طریق دانش بنیان شدن و حمایت همه جانبه در مراحل تولید و درو زا بودن اقتصاد آثار نمایانی داشته باشد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم