آمار بازدیدکنندگان سایت

01735923
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
345
1339
3819
6354
96
1735923

آی‌پی شما: 54.227.31.145
امروز: ساعت

کلاس حفظ تنوع زیستی ما مُبصِر ندارد !

جنگلبان های اولیه با اعتقاد به تنوع زیستی جنگلداری را به اجرا گذاشته اند. اما ما تنوع زیستی محیط خود را بدون کلاس اداره می کنیم

 

 

کلاس حفظ تنوع زیستی ما مُبصِر ندارد !

جنگلبان های اولیه با اعتقاد به تنوع زیستی جنگلداری را به اجرا گذاشته اند. اما ما تنوع زیستی محیط خود را بدون کلاس اداره می کنیم و اگر در جایی حتی کلاسی داشته باشد، آن کلاس مبصری برای حضور و غیاب تنوع زیستی ندارد.

تنها کلاس حفظ  تنوع زیستی کشور تهیه و اجرای طرح های جنگلداری بود، اما حتی این کلاس حفظ تنوع زیستی، تحت استانداردهای لازم نبود. حفظ تنوع زیستی بدون شکارچیان غایب امکان پذیر نیست !

با وجود شکارچیان غایبی چون ساز در ناحیه رویشی هیرکانی، حفظ تنوع زیستی بازی با الفاظ است. تاثیر شگرف عدم حضور این گونه مفید که در دسته های بزرگ یک باغ را از لاروها پاک می نمود، بر روی گونه های جنگلی جنگل های شمال نیز به یک رخداد و حادثه تبدیل شده است.

جنگلکاری های با سطوح بزرگ اگرچه با برش قطع یک سره منسوخ شده انجام می شد، اما اغلب به لحاظ اینکه

با نهال های کاشته جست ها و ریشه جوش ها فرصت رشد و نمو می یافتند، با یک تراکم و فشردگی خاص به خود، سبب ایجاد مأمن انواع پرندگان نظیر قرقاول می شد.

تنوع زیستی جانوری به شدت محتاج تغییر رویکرد حفاظتی است. اگر چه در مطالعات طرح جنگلداری لیستی از حیات وحش تهیه می شد، اما جمهیت هر یک و میزان و نوع غذا و علل عدم حضور و یا علل افزایش جمعیت هر گونه هرگز تحت مطالعه قرار نگرفت و بدین ترتیب در ارزیابی اثر اجرای طرح، چه در تنوع زیستی گیاهی که با درجه آمیختگی نمایان می شد « درجه آمیختگی خود نیز منحصر به گونه های درختی بود و به گونه های درختچه ای و بوته ای و علفی منتهی نمی شد» و چه در تنوع زیستی جانوری، هرگز به این نحو که دخالت ها تا چه حدی همزیستی ها را بهبود بخشیده و یا به خطر انداخته است، به جریان اجرا در نیامد.

در هر حال در جنگل ها حفظ تنوع زیستی بر مبارزه با آفت اولویت دارد و چه خوب بود که در مبارزه با آفت شب پره شمشاد، به جای هیاهو، برای احیای شکارچیان طبیعی همچون گونه سار همت می کردند.

سار از جمله شکارچی سال ها غایب در ناحیه رویشی هیرکانی است و پرورش این گونه می توانست در ظرف سال های اخیر برخی نگرانی را رفع کند.

حمایت از تنوع زیستی جانوری محتاج تغییر نگرش است. احساس نباید بر عقل غلبه کند !‌

به نظر می رسد اکولوژیست ها باید وظیفه حضور و غیاب گونه های گیاهی و جانوری هر ناحیه رویشی را به درستی انجام دهند، شاید یکی از وظایف اصلی خود نمی پردازند، باید بر مینای نتایج مطالعه یک زنجیزه در اکوبوم را شناسایی و جمعیت حاضرین و علل و عدم حضور غایبین را بررسی کنند، چگونه می توانند بدون مطالعه عدم حضور یک گونه را در معرض تهدید و یا انقراض اعلام می کنند

سار پرنده‌ای است پر سر و صدا و خودنما با پروازی سریع و مستقیم !

 نام فارسی : سار نام انگلیسی:starling نام علمی:sturnus vulgaris خانواده:ساریان (sturnidae) جمعیت: جمعیت کافی دارد و گاهی در دسته‌های بسیار بزرگ دیده می‌شود.

پراکنش: در جهان پراکنش گسترده‌ای دارد و اغلب کشورها و مناطق دیده می‌شود. در ایران در همهٔ کشور پراکنده‌است، اما در طول سال  در ناحیه رویشی هیرکانی دیده می‌شد. این در حالی است که در نیمهٔ جنوبی، فقط زمستان‌ها مشاهده می‌گردید.

زیست گاه : سار در جنگل‌ها، روستاها، باغ‌ها، غلف زارها و لابه لای درختان و نی زارها زندگی می‌کند. سار ماده در سوراخ درختان یا دیوارهای ساختمان‌ها، ۵ تا ۷ تخم تقریباً آبی رنگ می‌گذارد. هر دو جفت به نوبت ۱۲ تا ۱۵ روز روی تخم‌ها می‌خوابند. جوجه‌ها می‌توانند پس از ۲۰ تا ۲۲ روز پرواز کنند.

اندازه: طول بدن این پرنده ۲۱ سانتی‌متر است.

ریخت‌شناسی: دم و بال‌های کوتاهی دارد که در هنگام پرواز سریع و مستقیم، مثلثی شکل دیده می‌شود. پرندهٔ بالغ هنگام تولید مثل، با پر و بال سیاه شفاف و تعداد فراوانی خال‌های کوچک سفید و سینه و سر شانهٔ بنفش دیده می‌شود.

رژیم غذایی: این پرنده از حشره‌ها، دانه‌ها و هر چیزی که پیدا می‌کند، تغذیه می‌کند.

وضعیت حفاظتی گونه: در حال حاضر به اقدام حفاظتی ویژه ای نیاز ندارد. پرنده‌ای کاملاً اجتماعی است که به صورت گروهی زندگی می‌کند. این پرنده از حشره‌ها، دانه‌ها و هر چیزی که پیدا می‌کند، تغذیه می‌کند.

پرندهٔ اجتماعی: سارها پرندگانی اجتماعی هستند. این پرندگان، که در اغلب نقاط جهان گسترده‌اند، بصورت گروهی یا انفرادی زندگی می‌کنند؛ ولی غالباً زندگیشان به شکل گروهی است. زندگی اجتماعی سبب می‌شود که آنها در مقابل دشمن مصون باشند. اما این نوع زندگی، زیان‌هایی نیز دارد که یکی از آنها، مشکل تقسیم غذاست. از سوی دیگر، با آنکه در زندگی انفرادی، مشکل تقسیم غذا وجود ندارد، خطر دشمنان بیش تر است. سارها را گاه می‌توان در دسته‌های چند هزار تایی دید که به سرعت روی زمین راه می‌روند و در حال تغذیه هستند مشاهده کرد. گاهی هنگام پرواز تعداد آنها آنقدر زیاد می‌شود که آسمان را سیاه می‌کنند.

پرندگان خال دار!: سارها پرندگان سیاهی هستند که در هر نوع زیست گاهی دیده می‌شوند. این پرندگان، تابستان‌ها و زمستان‌ها تغییر رنگ می‌دهند. در حالت عادی، رنگ زمینهٔ آنها سیاه و دارای خال‌های سفید رنگی است. شناسایی سارها هنگام پرواز بسیار آسان است. زیرا بال‌هایی مثلثی شکل دارند که پیش از نشستن روی زمین با درختان، مسافت کوتاهی با بال باز پرواز می‌کنند که به این حرکت، بال بازروی می‌گویند. این نوع پرواز با شکل خاص بال و سیاهی بدن شناسایی سار را بسیار آسان می‌کند.

دشمنان کشاورز ![1] : کشاورزان با سارها رابطهٔ خوبی ندارند. زیرا آنها غالباً در دسته‌های بزرگ، به باغ‌ها و درختان و مزرعه‌ها هجوم می‌برند. در نتیجه، به روستاییان و کشاورزان زیان بسیاری وارد می‌کنند و سبب شکایت و ناراحتی آنان می‌شوند. البته روستاییان هم بیش تر وقت‌ها، آنها را شکار می‌کنند.

خویشاوندان: از خانواده سار در ایران سه گونه دیده می‌شوند که عبارت اند از: سار، مرغ مینا و سار صورتی.

نقش سار در طبیعت: از آنجا که سارها دسته جمعی زندگی می‌کنند، در کنترل آفت‌ها نقش مهمی دارند. به علاوه، بسیاری از شکارچیان آنها را شکار می‌کنند و منبعی برای تأمین درآمد و گوشت می‌شوند.

مرجع: فرهنگ نامهٔ حیات وحش ایران[1] - که البته چنین نگرشی اشتباه است و این نگرش و رویکرد اقدام ان باید به هر شکل تعدیل شود !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 15 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم