آمار بازدیدکنندگان سایت

01118012
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3939
6229
35340
80477
125574
1118012

آی‌پی شما: 54.91.16.95
امروز: ساعت

حوزه نفوذ وقف و توسعه مالکیت اراضی و املاک

بند ۱ – ۵ توافقنامه با سازمان جنگل با سازمان اوقاف در سال ۹۰ عاری از ابهام و ایراد است

 

حوزه نفوذ وقف و توسعه مالکیت اراضی و املاک

 

بند ۱ – ۵ توافقنامه با سازمان جنگل با سازمان اوقاف در سال ۹۰ عاری از ابهام و ایراد است، زیرا در مرحله تشخیص منابع ملی شده جنگلدار باید طبق تعریف مندرج در ماده یک عمل نماید، از این رو تشخیص جنگلدار در هر پلاک ثبتی باید توام با افراز انواع اراضی انجام می شد، نه بر مبنای تصرف و سند مالکیت جنگل که با قید واژه ولو تعلق آن تصریح شده است.

عرصه منابع ملی شده قطعاً باید متعاقب آثار تصرف آثار احیایی و استمرار بهره برداری داشته باشد. به عبارت دیگر اراضی وقف در بدو امر باید مستثنی بودنش احراز و رفع اختلاف شود و سپس بر اساس وقفنامه در پلاک افراز گردد.

از این رو وقف نامه نيز مي تواند وفق ماده ۴۵ و ۵۴ با مشاهده عكس هوايي بررسي و رفع شبهه شود، مندرجات و ضمائم یک برگ تشخیص می تواند گویای یک تشخیص به اجمال و توام با ایراد باشد.

وقف املاک و اراضی اعم از وقف خاص یا وقف عام، پیشینه ای قبل از مفهوم خالصه در حکومت ها دارد و با دو حوزه نقوذ شرعی و قانونی بقای وقف اولی و در اجرای همه قوانین در قرن اخیر مراعا مانده است. هر کسی که قائل به رعایت حقوق مالکیت فردی است، باید موارد ابطال وقف را فقط در حوزه عدم امکان اثبات مالکیت واقف در موقوفه «املاک و اراضی» قابل بحث بداند، به تعبیر دیگر اگر مالکیت به حق کسی در املاک و اراضی با سلسله ایادی اثبات شود، حاکمیت سند وقف نیز شائبه پذیر نیست.

اجرای قانون إصلاحات ارضی که با الغای مالکیت ارباب رعیتی توام بوده، ناظر به بقای وقف و رعایت حقوق واقف در اراضی توزیع شده و یا توزیع نشده بوده است. ملی شدن جنگل ها و مراتع نیز اسناد موقوفه را ابطال نکرده است، بنابراین اجرای دو قانون مزبور که در قرن اخیر در تغییر مالکیت و نظام بهره برداری، اثر گذاشته و تحت اجرا هستند، اسناد وقف را ابطال نکرده اند و مجریان قانون در تشخیص مستثنیات مکلف به استثنا نمودن املاک وقفی بوده اند.

فرایند اجرای قانون ملی شدن در قسمت اول اجرای مقررات ماده ۲۰ آیین نامه و یا ماده ۵۶ قانون حفاظت و بهره موکول به تشخیص منابع ملی یعنی جنگل مرتع بیشه اراضی جنگلی طبق تعریف بوده است. در تشخیص منابع ملی شده جنگلداری مکلف به تشخیص جنگل یا دیگر منابع و همچنین تشخیص اراضی زراعی و باغی مستثنی از موارد ملی شده بوده است و از این رو در قسمت اول اجرای مقررات ماده ۵۶ در مرحله تشخیص نوعیت اراضی مکلف به تعیین مالکیت اراضی مستثنی نشده است، اما به تصریح مفاد ماده ۱۳آیین نامه اجرای قانون ملی شدن جنگل و مراتع و ماده ۳۹ قانون حفاظت و بهره برداری در ارتباط با مطالعه سوابق ثبتی، یا مفاد ماده ۵۶ قانون حفاظت و بهره برداری که: '' تشخيص منابع ملي شده و مستثنيات ماده 2 قانون ملي شدن جنگل ها و مراتع با رعايت تعاريف مذكور در اين قانون با وزارت منابع طبيعي‌است.'' یکی از جنبه های موارد مستثنی شده، رعایت حدود مالکیت است و از طریق مطالعات ثبتی باید بدست آید.

اکنون باید به این سوال پاسخ داد که  آیا اعتبار وقف املاک و اراضی قبل از اجرای دو قانون اصلاحات ارضی و ملی شدن جنگل و مراتع، بدون استمرار بهره برداری معتبر می ماند، بدیهی است که شورای نگهبان قانون اساسی باید در ارتباط باحوزه نقوذ شرعی و قانونی به این سوآل پاسخ دهد.

اما برای تبیین بحث می توان گفت، با از بین رفتن اثر احیایی چگونه می توان اثر تصرف را مشاهده نمود و حق تصرف را مراعا نمود و تفویض حق تصرف به طرق وقف را رعایت نمود.

بدین ترتیب که شوارای إصلاحات ارضی با حضور نماینده زارعین اراضی قابل کشت را توزیع نمود و اراضی غیر قابل کشت یا فاقد سابقه احیا بوده اند و یا اعراضی محسوب می شوند، چنانچه در سوابق اجرایی ماده ۵۶ فرایند اقدام در اجرای مقررات ملی کردن، به اجمال استنباط نشود و تشریفات قسمت اول کامل و همه جانبه باشد، به تشخیص ملی بودن یعنی انطباق با تعریف یکی از منابع ملی شده، نمی توان ایرادی وارد نمود !

اما طی تشریفات اجرای مقررات ماده ۵۶ کدام پلاک ثبتی به اجمال انجام نشده و فاقد هیچ ابهامی نیست!

غالبا تشریفات قسمت اول اجرای مقررات ماده ۵۶ به اجمال طی شده است و مرور زمان مشمول تغییر تاریخ تصرف و حق تصرف دایر به وقف می تواند به همین ترتیب در مرور زمان مشمول شود و بر حقوق عمومی و ملی شدن تأثیر بگذارد و از این رو تنها با اجرایی مقررات ماده ۴۵ و ۵۴ قانون رفع موانع تولید می توان، از طریق تاریخ مبنایی ملی شدن جنگل ها و مراتع، تردید حق تصرف را رفع یا ابقا نمود. بدیهی است که با ابقا حق تصرف حق وقف جاری و ساری است.

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

پر بحث ترين عناوين

كاربران آنلاين

ما 49 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم