آمار بازدیدکنندگان سایت

01528861
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1354
2141
13119
44368
50755
1528861

آی‌پی شما: 54.224.60.122
امروز: ساعت

هزینه نگهداری جنگل گران تر از گذشته خواهد بود – ۷

به آسانی می توان افزایش هزینه های ناشی از بهم ریختگی در اجرای هر برنامه را در ذهن مجسم نمود

 

هزینه نگهداری جنگل گران تر از گذشته خواهد بود – ۷

به آسانی می توان افزایش هزینه های ناشی از بهم ریختگی در اجرای هر برنامه را در ذهن مجسم نمود و برنامه جنگل که متأثر از التهاب و آشفتگی تهدید زیستی و بازار چوب و ظرفیت های ایجاد شده پنجاه ساله بخش غیر دولتی در مدیریت اجرای طرح، قرار گرفته است و پتانسیل تخریب ناشی از بیکاری را در خود دارد، می تواند مدیریت پر هزینه تری داشته باشد.

در عجبم از اینکه چشمان مدعیان ایده تنفس این بهم خوردگی در برنامه را می بیند، هنوز اصرار بر ادامه اجرای ایده سراسر توهمی خود دارد.

در یادداشت دیروز با بررسی قانون برنامه توسعه ششم ریخت برنامه ای با پیکره قانون ندیدم، قانون برنامه از همان ابتدا در ماده دوم یک پیکره توسعه اقتصادی اجتماعی معرفی کرد و طبعاً هر ماده تبصره که متعاقب آن در ادامه برنامه ششم نوشته می شود باید بتوان به یک کلمه یا عبارت یا بند یا اصل ماده ۲ الصاق نمود و یک پیکره یکپارچه در قانون برنامه ششم دید.

ظاهراً قطب مغناطیسی قانون تنفس جنگل با نیروی قطب جاذبه مغناطیسی زمین برنامه ششم ناهمنام است و نه تنها میل جذب و چسبیدن ندارد، بلکه براده های تنفس جنگل را دفع می کند.

به عنوان مثال جنگلداران با تهیه و اجرای طرح باید بلافاصله توقف بهره برداری سنتی را به اجرا می گذاشتند، اما آنها اجرای چنین دستوری را پرهزینه می دانستند و ساماندهی بهره برداری سنتی را در دستور کار قرار دادند، از حیث اجتماعی مدیریت جنگل با توقف بهره برادری و استراحت جنگل، باید چالش پر هزینه ناشی از قاچاق چوب داشته باشد و تبعات از سر گیری تهیه و تأمین سوخت هیزم بدون آمار و تعیین حجم کمی را به خود تحمیل کند و همان ایستگاه اول یا نقطه سر خط یعنی قبل از تهیه و اجرای طرح در جنگل های به تعطیلی کشانده شده برگردد و هزینه پرداخت کند.

اگر یک تعداد افراد جامعه «به عدد انگشت» نسبت به چگونگی و تمایز این نکته یعنی نحوه تأمین سوخت هیزم جهل دارند، به مدیران حرفه ای جنگل تا این حد مربوط است که فرصت برگزاری دوره آموزشی برای آنها نداشتند و یا قصور کرده و فرصت آموزشی نگذاشتند، اما واقعاً نحوه تأمین هیزم که سوخت سنتی است و همه می دانند که سوختی سنتی است اما ما باید دریابیم که نحوه تأمین فرق می کند و در هر حال باید درک کنیم که جنگل نشین نمی تواند بدون سوخت بماند و مدیر جنگل نیز نمی تواند در رابطه با چگونگی تأمین سوخت جنگل نشین حوزه طرح بی تفاوت باشد.

توقف بهره برداری جنگل نیز درد مزمن پنجاه ساله است، در پنجاه سال قبل در مورد بهره برداری سنتی مطرح بود و سیاست جنگل توقف بهره برداری سنتی را نپسندید و ساماندهی بهره برداری را به جریان انداخت. اما در دهه ۹۰ با کناز زدن سیاست جنگل و تحمیل سیاست عمومی جامعه، بهره برداری ناچیز در طرح های جنگلداری دانش بنیان را متوقف کرده اند.

پوپولیستی بودن بحث توقف بهره برداری از این جهت است که ایده پردازان به وهم و گمان فکر می کنند کاشف این ایده هستند ! پوپولیست های هزینه تراش برای این ملت، به مردم می گویند بهره برداری را تعطیل می کنند تا به حفاظت برسند ! اما نمی گویند این بهره برداری چه نسبتی از کل بهره برداری در جنگل است و در مورد توقف آن چه برنامه ای دارند.

برنامه جنگلداری باید با این جزئیات برای ایده پردازان تنفس جنگل دوره آموزشی برگزار می کرد، تا آنها واقف شوند که نمی توانند خرید و مصرف سوخت فسیلی را به جنگل نشین تحمیل کنند ! ابلاغ چنین دستور کاری قطعاً غلط است و املا ننوشته ها چنین املا و دستور کار می نویسند.

چند مدت اجرای طرح لازم است و تدریجا باید به تغییر الگوی مصرف سوخت رسید و جایگزینی سوخت را باید اقتصادی و مزیتدار نوشت و در کل، زمان می برد تا جنگل نشین آماده ارتقا مصرف انرژی شود.

جنگلدار عجول و بی تجربه ساماندهی بهره برداری را با توقف بهره برداری سنتی مشتبه می کند. عجله و شتاب در دستیابی به هدف ساماندهی بهره برداری جنگل، در جنگلداری جایی ندارد و جنگلداری یک برنامه بلند مدت است و جنگلدار منعطف و آرام نباید چنین امری را مشتبه کند، تبعات چنین اشتباهی برای جنگل مخاطره آمیز است.

جنگلداری نه عجله و شتاب را قبول دارد و نه دیکته و تحمیل نظر را می پسندد، این سیاست جنگل بود که مانع از اجرای عجولانه برنامه مدیریت جنگل می شد. سیاست عمومی جامعه چنین ظرفیتی ندارد و عوامل اجرایی سیاست عمومی جامعه هرگز توانایی اجرای برنامه مدیریت جنگل را ندارند.

برنامه ششم توسعه اجتماعی اقتصادی در ارتباط با اجرای ایده تنفس جنگل، به دلیل اینکه ریخت برنامه ریزی مناسبی ندارد، با افزایش هزینه های ناشی از تعطیلی طرح جنگلداری در مراقبت و نگهداری، با از دست دادن ظرفیت های بخش غیر دولتی در مدیریت جنگل فایده ملی را کاهش داد.

  

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 65 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم