آمار بازدیدکنندگان سایت

01528858
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1351
2141
13116
44365
50755
1528858

آی‌پی شما: 54.224.60.122
امروز: ساعت

هزینه نگهداری جنگل گران تر از گذشته خواهد بود - ۶

توصیه می کنم این یادداشت را با تأمل بخوانید و از فاجعه مدیریتی کشور که دور خود می گردد بیشتر بدانید 

 

 

هزینه نگهداری جنگل گران تر از گذشته خواهد بود - ۶

توصیه می کنم این یادداشت را با تأمل بخوانید و از فاجعه مدیریتی کشور که دور خود می گردد بیشتر بدانید ! آنگاه که مدیریت فعالیت های اجتماعی اقتصادی غیر حرفه ای می شود، در هیچ یک از مراحل انجام آن فعالیت یک شرایط عادی حاکم نیست و همیشه با دور ریز مواد اولیه و یا مواد تولید شده و هرز رفتن نیروی کار، راندمان تولید نیز بسیار پایین است.

اگر بر گرفته از قوانین جاری کشور برای وقوف هر چه بیشتر شما، بخواهم در خصوص گران تر شدن مراقبت و نگهداری اشاره کنم. باید بگویم؛ 

آیا می دانید به موجب قوانین جاری کشور هزینه نگهداری یک رأس بز برای دامدار ایرانی در هر سال، ۹۱۴۳۵۰ تومان است و اگر جنگلبانان بخواهند مرٌ قانون عمل کنند، باید هر ساله دامداران کشور را به این مبالغ پرداخت جرایم مواجه کنند.

چقدر جنگلبانان مظلومند ! دامداران آنها را ظالم و مقامات دولتی غیر حرفه ای، آنها قاصر و ناتوان می دانند !

تعداد بز در کشور حدود ۲۶ میلیون رأس است و از جنگل و مرتع تعلیف می کند. خسارت ناشی از تعلیف سالانه بز در کشور ۱۱،۲۹۳،۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان و جریمه قانونی آن  ۱۲،۴۸۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان است.

اعتبارات مرتبط با مراتع کشور استانی است و مجموع آن کمتر از حدود ۳۰ میلیارد تومان است. به راستی اگر دولت کارآمد شود و بخواهد مقتدرانه عمل کند و این مبالغ جرایم قابل وصول و قابل برگشت به سازمان باشد، آیا مراتع ایران و کشورهای همجوار احیا نمی شود ؟

مدیریت غیر حرفه ای در منابع طبیعی کشور در چارچوب امور حاکمیتی فقط وزر و وبال بجا می گذارد و قادر نیست به سمت توسعه مدیریت و حل مسئله تعادل دام و مرتع در مراتع کشور برود. چقدر مضحک می شود در مقایسه قیمت یک رأس بز در بازار داخلی، ارقام و مبالغ خسارت و جریمه تعلیف تعیین شده را بسیار بیشتر ببینیم ! آنگاه از فعالیت دامداری سنتی و حمایت از دامداران و عشایر حرف بزنیم و  سه معاون وزیر «سازمان جنگل ها – معاون امور دام – سازمان امور عشایری» در یک وزارتخانه داشته باشیم و هیچ اثری از حمایت دامداران و تعادل دام و مرتع و رفع تعارض و دام در مدیریت منابع جنگلی نبینیم !

چه کسی از سر دلسوزی به این ملت وفادار به انقلاب، این شرایط غیر عقلانی را تحمیل می کند که در مشکلات معیشتی دست و پا بزند ؟

اگر به همین حادثه حریق جنگل درست توجه و تأمل کنید. شما به هیچ وجه قادر نخواهید بود منشأ هیچ حادثه حریق در جنگل را به یک سطح متراکم از درختان و تاج پوشش پر و شاداب ربط دهید. قطعاً شما نیز درخواهید یافت که همیشه نقاط باز و درختان افتاده شکسته و یا درختان توخالی منشأ توسعه حریق بودند، یعنی سطحی که باید به موقع با سرمایه گذاری احیا می شد و درختی که باید به موقع قطع و تبدیل و خارج می گردید، به دلیل دخالت غیر حرفه ای انجام نشد و ضمن ایجاد خسارت به جنگل با ایجاد التهاب و هزینه های سرباری ناشی از مدیریت بحران، مراقبت و نگهداری جنگل را بسیار گران کرد.

در واقع غلبه احساس بر عقل سبب شد تا مدیریت یک فعالیت اجتماعی اقتصادی حاشیه داشته باشد و قطع کردن درخت را ممنوع نماید و متعاقب آن برای احیا و بازسازی جنگل اعتبار نداشته باشد و التهاب ناشی از وقوع حادثه جنگل را به دلایل ضعف امکانات و خدمات به بحران تبدیل و پر هزینه و گران نماید و در عوض خدمات جنگل به جامعه را به شدت تنزل دهد.

کسی که گفته درخت آسیب دیده جنگل نگهداری شود، نه جنگلشناس است و نه جنگلدار !  او چون نتوانسته با واژه رعایت یا عدم رعایت مباحث مرتبط با تنوع زیستی گیاهی و جانوری را در برش هر یک از شیوه های اجرایی مأنوس شود و در واژه متداول در جنگلداری یعنی؛ افزایش درجه آمیختگی و رعایت خشکه دار و آشیانه اکولوژیک خواسته اش را بیابد و یا اینکه با سطح نظارت توام با تعلل و قصور مواجه شده است و نتوانسته در احیای نظارت قدم بردارد و نظارت سیستمیک چند لایه جنگلداری را بازسازی کند. به جای حل مسئله با نوشتن مسئله جدید گفته ؛ درخت آسیب دیده چشمه جوشان کارکرد تجدیدپذیری آب در جنگل است و با ملاحظه تهدید کم آبی در کشور، روی این موج اجتماعی شنا کرد ؟

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 65 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم