آمار بازدیدکنندگان سایت

01528874
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1367
2141
13132
44381
50755
1528874

آی‌پی شما: 54.224.60.122
امروز: ساعت

هزینه نگهداری جنگل گران تر از گذشته خواهد بود - ۳

 

 

 

کسانیکه از واژه جنگلبانی جز یک شغل تعریف دیگری ندارند، بدانند ! جنگلبانی یک فرهنگ در حفاظت و نگهداشت جنگل است،

 

هزینه نگهداری جنگل گران تر از گذشته خواهد بود - ۳

 

کسانیکه از واژه جنگلبانی جز یک شغل تعریف دیگری ندارند، بدانند ! جنگلبانی یک فرهنگ در حفاظت و نگهداشت جنگل است، به این معنا که همین نوع تشکل های اجتماعی که اکنون اصرار به حفظ جنگل دارند، در اوایل قرن با هسته های تخصصی و حرفه ای از تحصیل کرده های آن مقطع زمانی طلوع فرهنگی داشت.

نباید جنگلبانی را یک شغل صرف قلمداد کرد، آنگاه که جنگلبانی در این کشور ریشه های خود را در لایه های وزارت فلاحت می دواند، موانع نفوذ سوداگری صاحبان زر و زور جنگلبان ها بوده اند. و اگر زور سوداگران به موجب قوانین مختلف تحلیل رفت، رفتار مزورانه آنها هنوز باقی و جاری است. بخشی از ایده تنفس جنگل بخشی از پروسه تزویر است.

جایگزینی نظام مالکیت دولتی و نظام بهره برداری مبتنی بر تهیه و اجرای طرح جنگلداری به جای نظام مالکیت ارباب رعیتی و نظام بهره برداری سنتی، از جمله مشکلات ریشه دار و بنیانی در حکومت شاهنشاهی سابق و حکومت جمهوری اسلامی بوده است.

هفته پژوهش است و باید از ایده تنفس فاقد پژوهش به اجرا درآمده و به اختلال رسیده که در انتهای سال مجموعه مدیریت جنگل را با مشکلاتی که از قبل مکرر گفتم، همه را مستأصل می کند.

اینکه یک نفر از چهره های دانشگاهی در خیل عظیم دانشگاهیان، اصرار به درستی حرف فاقد پژوهش خود داشته باشد و نسبت به نظرات سایر اساتید بی اعتنا باشد، خیلی حرف است. او حتی با به کار گرفتن واژه «چرا » در مورد اجرای خواسته خود از دولت مطالبه می کند !  و می گوید !

«  بعد می فرمایند ما مشکل تولید چوب کشور را داریم ببینید ! ده درصد چوب کشور از جنگل ها دره تامین می شه ! این ده درصد چرا اینقدر بهانه شده برای نابودی این جنگل ها ! چرا می گیم اگر این ده درصد حذف بشود ما این همه خسارت می بینیم !  چرا دولت نباید بتونه اینو ترمیم بکنه. 

 ببینید ما وقتی بحث طبیعت می کنیم محیط زیست رو هم ! تو برنامه هایتون بحث می کنید ! بحث امنیت حیاتیه مملکته، امنیت حیاتی یعنی امنیت ملی مملکت  !  آیا شما برای امنیت ملی کشور ۳۰۰ میلیارد تومان اگه هزینه کنید هزینه بالایی است.

کدوم دشمن الان بیشتر از این می تونه صدمه بزنه به این کشور که محیط زیست ما الان داره داغون میشه !  مشکل آب ، مشکل جنگل ، مشکل دریاچه ارومیه [1] »

کسانیکه به ایشان گفته اند، احتمالا سعی در بهره گیری از انرژی ایشان به نفع خود را دارند. یا اگر بخش صنعت به ایشان گفته که کشور مشکل تولید چوب دارد، ایشان به بخش صنعت مراجعه کند. حرف ایشان در مورد ده درصد به مدیریت علمی عملی جنگل ارتباطی ندارد.

ایشان برای کاهش تقاضا به نسبت ده درصد بروند بر روی درِ بخش صنعت بکوبد !

 بخش اجرایی جنگل مشکل نگهداری جنگل و مدیریت بیوفیزیکی در اکوسیستم و مشکل استقرار یک حکمرانی خوب را در جنگل های کشور دارد ! درک این مشکلات برای کسانیکه تا کنون از بخش اجرا فاصله داشته اند بسیار سخت است، که بهره برداری در جنگل را در زمره اقدامات و فعالیت های حفاظت جنگل محسوب کنند !

از منظر استفاده از درآمدهای حاصل از فروش منابع و ثروت هایی طبیعی مانند نفت و غیره باید از ایشان پرسید و ایشان را مجاب به پاسخگویی کرد ؛

- جنگل های ملی شده دارایی زیستی کشور محسوب می شود، ایشان لازم نیست در فضای مجازی و حقیقی خبر پراکنی کند، برود در مجامع علمی از لحاظ اقتصادی اساتید محترم را توجیه کند که نگهداری جنگل با درآمد حاصل از فروش دیگر دارایی ملی نظیر نفت به صرفه و صلاح کشور است ؟

- چرا در مورد نسبت ده درصد از بهره برداری چوب از این زاویه نگاه نمی کنید که همه هجمه بهره برداری ناشی از تهیه و اجرای طرح های جنگلداری به میزان ده درصد مصرف ماده خام صنایع چوب کشور است ؟  توقف و تعطیلی بهره برداری در طرح جنگلداری سبب می شود، اصلاح نظام بهره برداری یعنی تکلیف قانونی متولی جنگل، رها شود و با رها شدن این تکلیف قانونی، اصلاح نظام مالکیت نیز مخدوش می شود !

ایشان اگر می توانند بیایند ثابت کنند، که چنین ارتباطی بین جایگزینی نظام بهره برداری ارباب رعیتی و اصلاح نظام بهره برداری سنتی نیست ![1]  - متن صحبت آقای دکتر کیا دلیری در تلویزیون

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - رزاق پور

    درود بر مهندس بزرگوار

كاربران آنلاين

ما 66 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم