آمار بازدیدکنندگان سایت

01528866
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1359
2141
13124
44373
50755
1528866

آی‌پی شما: 54.224.60.122
امروز: ساعت

هزینه نگهداری جنگل گران تر از گذشته خواهد بود - ۲


آنچه بیش از نکات دیگر با اهمیت تر به نظر می رسد و باید در مورد آن بحث نمود این نکته است که؛ جنگل ها و مراتع کشور ملی شد و باید حفاظت شود

 

 

هزینه نگهداری جنگل گران تر از گذشته خواهد بود - ۲

آنچه بیش از نکات دیگر با اهمیت تر به نظر می رسد و باید در مورد آن بحث نمود این نکته است که؛ جنگل ها و مراتع کشور ملی شد و باید حفاظت شود، اما با این دقت نظر و تأمل که در جنگل ها و مراتع حقوق عرفی وجود داشت و اکنون باید حفاظت از این منابع را با رعایت این حقوق مسلم انجام داد.

جنگل ها و مراتع یک محیط باز و غیر محصور است و همه آحاد جامعه در همه سطوح آن دسترسی دارند و از این رو برنامه حفاظتی از عرصه و اعیان این مساحت وسیع، با فعالیت حفاظتی عرصه های محدود و محصور و یا انبار مسقف مقفول، بسیار متفاوت خواهد بود.

فردا رئیس جمهور لایحه بودجه ۹۷ را به مجلس تقدیم نمود، بودجه ای که قرار بود با قیمت تمام شده تدوین و تقدیم شود، تا مواردی چون حفاظت از جنگل ها و مراتع، گران پیشنهاد نشود !‌

به طور کلی حفاظت از عرصه و اعیان دارای حقوق عرفی که نوعاً در بهره برداری از رویش سالیانه مراتع مجاز است، از لحاظ فنی با بهره برداری مجاز از رویش سالیانه در جنگل ها متفاوت می شود.

بدین ترتیب با همین تفاوت های فنی و تخصصی حفاظت از عرصه و اعیان تنوع زیستی گیاهی و جانوری مطرح می شود و این منابع ارزشمند، به یک فعالیت حفاظتی حرفه ای و تخصصی نیاز دارد، تا به تناسب پیچیدگی ها و رموز بقاء جنگل ها و مراتع، از حیث کمی و کمی برنامه حفاظتی را تهیه و به حیطه اجرا درآورد.

اگر از چیستی نظام بهره برداری بدانیم ! آنگاه با وجود حق عرف نمی توانیم در چارچوب فعالیت حفاظتی، از عبارت ممنوعیت مطلق در بهره برداری از جنگل یا مرتع استفاده و صحبت کنیم ! برنامه حفاظتی ما در این منابع باید با روح عبارت ساماندهی یا بهینه سازی مدیریت به اجرا گذاشته شود.

باید در مورد یکی از پیچیده ترین برنامه های حفاظت در جنگل ها و مراتع، یعنی بُرد اجرایی واژه «جایگزینی» بیشتر بدانیم !

جایگزینی یکی از قوانین نانوشته جنگلبانان بود ! جایگزینی یک هدف سه وجهی را در بر می گرفت. این سه وجه که مشتمل بر؛  جایگزینی در نظام مالکیت – جایگزینی در نظام بهره برداری جایگزینی در الگوی معیشتی است، می توانست بر مبنای حکم حکومتی، یک برنامه کوتاه مدت اجرایی در جنگل و مرتع داشته باشد و یا بر عکس به مقتضای بطئی بودن رشد جنگل و طولانی بودن عمر درختان با نرمش و انعطاف خاصی، در راستای تحمل یا تاب آوری عناصر زیستی و برای ایجاد مدیریتی پایدار، دانش بنیان برنامه ایکه در چارچوب سیاست عمومی فوق برنامه جاری محسوب می شود و اما در چارچوب سیاست جنگل، یک افق و چشم انداز است که با چند برنامه بلند مدت به آن دست پیدا می کند، که به آن در جنگلداری علمی عملی دوره بهره برداری گفته می شود. این افق یک بازه زمانی بیش از ۱۴۰ سال را در بر می گرفت، یعنی سه برابر عمر خدمتی کارکنان دولت دو برابر سن امید به زندگی در انسان !

جنگلبانان نسل فعلی باید از واژه سه وجهی جایگزینی بیشتر بدانند و بنویسند ! تا بتوانند در ایجاد مدیریت پایدار در جنگل ها و مراتع عملیاتی تر وارد شوند.

آحاد جامعه نیز باید بدانند، ناتوانی جنگلبانان ناشی از ضعف علمی اجرایی نبوده است، ناتوانی ناشی از عدم حمایت مدیریت غیر حرفه ای بوده است. ناشی از عدم همراهی و ایجاد سینرژی در حل مسئله تعارض بوده است.

دولت و مدیران سازمان مخصوصاً در دو دهه اخیر هیچگاه نتوانستند با رموز جایگزینی انس بگیرند، واژه جایگزینی در سیاست جنگل یک برنامه عملیاتی نانوشته داشت و اطلاعات سینه به سینه جنگلبانان بود. همیشه توصیه و تأکید کردم که به آحاد جامعه باید اطلاعات بسیار دقیقی در مورد ناتوانی ناشی از تنهایی جنگلبانان در توسعه مدیریت علمی عملی جنگلداری منتقل می شد، تا مردم بدانند جنگلبانان در توسعه مدیریت علمی عملی، با چه موانعی مواجه بودند و به تنهایی قادر به عبور از موانع نشدند، آنها حتی در اجرای طرح های ذغالگیری جنگل های زاکرس تنها مانده اند و اجرای این طرح ها بی دلیل رها شد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 64 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم